Vücuttaki Yağlardan Gelen Gençlik: Kök Hücre

Esteworld VIP Klinik Direktörü Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Gürsel Turgut; kök hücrenin ne olup olmadığını, kullanım alanını, genç ve daha estetik bir görünüm elde etmek amaçlı nasıl kullanıldığı gibi kök hücreye dair merak edilenleri anlattı.

Vücuttaki Yağlardan Gelen Gençlik: Kök Hücre

Bizi Takip Et


Kök hücre pek çok önemli hastalık ve travma sonrası sakatlıkların tedavisinde kullanıldığı gibi anti-aging tedavilerinde de sıklıkla kullanılıyor. Vücudumuzda çoğunlukla yağ dokularda ve kemik iliğinde şekilsiz hücreler olarak bulunan ve yaralanma veya hastalık oluştuğunda hasarlı bölgenin gereksinimine göre şekil değiştirerek onarım işlevi gören hücrelere kök hücre deniyor. Bu hücreler yenileyici, onarıcı ve gençleştirici özelliğe sahip olup ana özellikleri vücudun herhangi bir yerindeki hasar noktasından gelen uyarıya göre bulunduğu yerden dönüşerek sorunlu yere giderken; kendi yedeğini bulunduğu yere bırakma yeteneği olan hücreler olmalarıdır. 

Esteworld VIP Klinik Direktörü Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Gürsel Turgut; kök hücrenin ne olup olmadığını, kullanım alanını, genç ve daha estetik bir görünüm elde etmek amaçlı nasıl kullanıldığı gibi kök hücreye dair merak edilenleri anlattı:

KÖK HÜCRE VÜCUDUMUZUN NERESİNDEN ALINIR, NASIL ELDE EDİLİR?

"Çoğunlukla kemik iliği, kordon dokusu ve kordon kanı, yağ dokusu ve diş (süt dişi/20 yaş dişi) olduğu gibi son zamanlarda kadınlardaki menstrüasyon kanı da yoğun kök hücre kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu arada şunu özellikle belirtmek gerekir ki sünnet derisi ve kulak arkası deriden elde edilen hücreler kök hücre değildir. 

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Kök hücre tedavisi temel olarak damar yolu ile verildiği gibi sorunlu bölgeye doğrudan enjeksiyon, intratekal dediğimiz belden omurilik içine ve ağızdan tüm solunum yollarına inhaler olarak verilebilmektedir. Kök hücrelerin temel özelliği olan sorunlu yere göç etme yeteneği (homing) nedeniyle genellikle intravenöz dediğimiz damar yolu uygulamaları en sık kullanılan yoldur.

KÖK HÜCRE HANGİ YAŞA, HANGİ MİKTARDA UYGULANIR?

Herkese uygulanır, herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Kök hücre tedavilerinde önemli olan yaş değil hastanın yaşına göre verilecek kök hücre miktarıdır. Günümüzde kabul edilen etkin doz hastanın her kg başına 1,5-5 milyon/kg (Örneğin; 70 kg bir insana ortalama 100-350 milyon kök hücre) verilmesi gerekliliğidir. Bu nedenle bu dozun altındaki tedaviler kök hücre tedavisi olarak kabul edilmez.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİYLE NASIL GENÇLEŞEBİLİRİZ?

Kök hücre tek başına güzellik amacıyla kullanılacak hücreler olmayıp, ağırlıklı kullanım alanı anti-aging tedavileridir. Anti-aging tedavilerinde de esas etki mekanizması vücuda verildiğinde henüz belirti vermemiş, ileride kanser veya başka sorunlara yol açabilecek sorunları tedavi ederek, yaşam süresini kaliteli bir şekilde uzatması ile etki eder. Güzellik uygulamalarındaki kullanımı daha çok yağ enjeksiyonları ile kombine edilerek enjekte edilen yağın tutunmasını artırıcı etkisi nedeniyle kullanmak daha doğru bir yöntem olur. 

FİBROBLAST ( GENÇLİK AŞISI) BİR KÖK HÜCRE MİDİR?

 Bu uygulamalar, kulak arkasından veya sünnet derisinden alınan cilt örneği içinde bulunan ve temel fonksiyonu kolajen üretmek olan fibroblast hücrelerinin kök hücre laboratuvarında 4-6 hafta süre ile çoğaltılması ile hastaya tekrar verilmesi işlemi olup, kesinlikle kök hücre tedavi işlemi değildir. 

SVF (STROMAL VASKULER FRAKSİYON) BİR KÖK HÜCRE MİDİR?

Kendi yağınızdan aynı gün hazırlanarak sorunlu bölgeye enjekte edilmesi esasına dayalı bu tedavi PRP gibi yağ içerisinde bulunan büyüme faktörleri ve çok az miktarda bulunan kök hücrelerin kullanım esasına dayalıdır. İçerisinde bulunan kök hücre çok az miktarda olduğundan temel etki mekanizması PRP’de olduğu gibi içerisinde bulunan büyüme faktörleri ile gerçekleşmektedir. Dolayısıyla kök hücre tedavi prensiplerine uygun olmadığı için bu tedavi bir kök hücre tedavisi olarak kabul edilemez. 

KÖK HÜCRELERİMİZİ SAKLATABİLİR MİYİZ? NEDEN SAKLATMALIYIZ?

Tüm kök hücreler bu konuda Sağlık Bakanlığı denetimine bağlı, akredite kök hücre bankaları tarafından saklanabilmektedir. Her hücre, insan nasıl yaşlanıyorsa hücrelerinizde yaşlandığından ne kadar erken yaşta saklatırsanız ileri dönemde kullanabileceğiniz o kadar genç ve dolayısıyla daha etkili hücrelere sahip olabilirsiniz. "


İçeriği Paylaşın