'Et Yiyen Virüs' Salgını: Cinsel Yolla Bulaşıyor

İngiliz bilim insanları cinsel yolla bulaşan ve basında et yiyen virüs olarak bilinen (donovanosis) hastalığın hızla ülkede yayıldığını açıkladı.

'Et Yiyen Virüs' Salgını: Cinsel Yolla Bulaşıyor

Bizi Takip Et


İngiliz bilim insanları cinsel yolla bulaşan bir hastalığın yayıldığını duyurdu. Donovanosis ismi verilen bu rahatsızlığın son yıllarda İngiltere'de yayılmaya başladığı aktarıldı.
Kaynaklara göre, Donovanosis ismi verilen bu rahatsızlık daha önce Hindistan, Brezilya ya da Yeni Gine’de tespit edilmişti.
“Kırmızı ve etli” ülserlere sebebiyet veren ve genital dokuda hasara sebep olan hastalığın 2016 yılından beri arttığını açıklayan uzmanlar uyarılarda bulundu.
HIV OLUŞUMUNU TETİKLEYEBİLİR
'Donovanosis' vakalarının diğer "cinsel yolla bulaşan hastalıklara” oranla daha nadir görüldüğünü ama kamu sağlığını tehdit edebilecek bir hale gelebileceğini söyleyen uzmanlar, “Genelde tropikal bölgelerde görülen bu hastalık kontrol edilmezse enfeksiyonun zarar verdiği bölgelerde HIV oluşumunu tetikleyebilir” açıklamasını yaptı.
İngiliz basınının, “et yiyen virüs” olarak adlandırdığı Donovanosis aslında et yemiyor fakat cildin görünüşünü bozarak kırmızı ve şişmiş bir halde görünmesine sebep oluyor.

İçeriği Paylaşın