Florence Nightingale`den Obezite Merkezi

Florence Nightingale`den Obezite Merkezi

Florence Nightingale`den Obezite Merkezi

Bizi Takip Et


Group Florence Nigtingale Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi’nin, uluslararası kriterlere göre hazırlanmış görüntüleme üniteleri, hastane donanımı ve ameliyathane ekipmanları, Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi Başkanı Doç. Dr. Yunus Yavuz ve Amerikan New Jersey Bariatrics Grubu uzmanlarından Donna DeMild’ın katıldığı bir toplantıyla tanıtıldı.

Hayata geçen projenin adı ise “Büyük Düşünüyoruz”. Group Florence Nightingale Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi’nin “Büyük” hastaların konforu ve güvenliği için gerekli olan yataklar, ameliyathane masaları, taşıma ekipmanları, görüntüleme çözümleri ve yoğun bakım üniteleri ile donatıldığını anlatan Merkez Başkanı Doç. Dr. Yunus Yavuz, Türkiye’de “büyük” hastaların tedavisinde kalitenin önemine dikkat çekti.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı son araştırmalara göre, Türkiye’de her üç kişiden birinin obez olduğunu belirten Doç. Dr. Yunus Yavuz, buna karşın hastanelerin normal beden hastalara göre dizayn edilmiş olmasının yarattığı sorunlarını sıklıkla yaşadıklarını belirtti. Proje için çıkış noktalarının, merkezin bu anlamda uluslararası standartları yakalaması olduğunu kaydeden Doç. Dr. Yavuz, bu sayede sayısı Türkiye’de  yaklaşık 20 milyonu bulan büyük beden hastalar için en uygun şartları oluşturduklarını söyledi.

Doç. Dr. Yavuz, “Türk toplumunun yarıdan çoğu fazla kilolu. Hastalık boyutunda obez olanlar da toplumun yüzde 5’lik kesimini oluşturuyor. Fakat tedavi noktasına geldiklerinde kendilerine uygun koşulları bulamıyorlar. Çıkış noktamız bu oldu. Yatakların onların fiziksel koşullarına uygun olmasını sağladık. Yalnızca boyut olarak değil, yatak üzerindeki tüm materyalleri de onlara uygun hale getirildi. Ameliyat masaları da 350 kg tartacak kapasite de olmalıydı. Yine görüntüleme ünitelerinden, odaların kapılarına ve  tuvaletlerine kadar tüm noktalarda uluslararası standart yakalandı”

Proje kapsamında Florence Nightingale Grubu’nun işbirliği yaptığı New Jersey Bariatrics Uzmanlarından Donna DeMild, Amerika’da obezite hastalarının tedavi kalitesi konusunda edindikleri tüm tecrübeyi Florence Nightingale Hastanesi ile paylaştıklarını belirterek, gelecekte de işbirliğinin artarak süreceğini söyledi.


İçeriği Paylaşın