Gaz Sorunu ve Şişkinlik Yaşayanlar Dikkat: Mental Ve Zihinsel Çöküşün İşareti Sayılıyor

Yapılan yeni bir araştırma, gaz sorunu ve şişkinlik gibi sorunlar yaşayanların zihinsel sağlık durumlarının tehlikede olduğunu ortaya koydu.

Gaz Sorunu ve Şişkinlik Yaşayanlar Dikkat: Mental Ve Zihinsel Çöküşün İşareti Sayılıyor

Bizi Takip Et


Yapılan yeni bir araştırma, gaz çıkarma oranları yüksek olan kişilerin, depresyon ve stres seviyelerinin yüksek, zihinsel sağlık durumlarının ise tehlikede olduğunu ortaya koydu.
North Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi, Roma Vakfı Araştırma Enstitüsü ve Fransa'daki Danone Nutricia Araştırma Merkezi'nden bilim insanları, gaz çıkarma ile zihinsel ve mental sağlık ilişkisini inceleyen bir araştırma gerçekleştirdi.
Sputnik'te yer alan habere göre, ABD, İngiltere ve Meksika'daki 6.000 yetişkinle yapılan araştırmada, bilim insanları ilk olarak bu kişilerin son zamanlarda ne sıklıkla şişkinlik, ağız kokusu veya gaz çıkarma problemi yaşadıklarını belirledi. Daha sonra katılımcılara, zihinsel ve mental sağlık testleri uygulandı.
Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 81'ison 24 saatte en az bir kez gaz çıkardığını, yüzde 60'ı mide gurultusu yaşadığını, yüzde 58'i geğirdiğini, yüzde 48'i ağız kokusu hissettiğini, yüzde 47'si gaz sıkışması çektiğini, yüzde 40'ı ise karnında şişlik hissettiğini belirtti. Katılımcıların yüzde 11'i bu bu şikayetlerden hiç birini yaşamadığını bildirdi.

İçeriği Paylaşın