Gilead Sciences Türkiye İki Yöneticisini Yurtdışına Atadı

Gilead Sciences Türkiye İki Yöneticisini Yurtdışına Atadı

Gilead Sciences Türkiye İki Yöneticisini Yurtdışına Atadı

Bizi Takip Et


Türkiye’de 2007’den beri faaliyet gösteren Gilead Sciences, İngiltere’deki Merkezine iki yönetici transfer etti. Türkiye Farmakovijilans ve Epidemioloji Direktör Yardımcısı Sena Akbaş, Cambridge’deki Avrupa Farmakovijilans ve Epidemiyoloji Merkezi’nde yeni bir bölgesel role geçerken, Türkiye Kurumsal İlişkiler Müdürü Dilara Fırat ise Londra’daki EMEA merkez ofisinde Radius ve Stratejik Planlama Lideri olarak atandı.

Gilead Sciences’ın İngiltere Bölge Merkezi’ne Gilead Sciences Türkiye’den iki yönetici atandı. 01 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Cambridge/İngiltere’de bulunan Avrupa Farmakovijilans ve Epidemiyoloji merkezinde, global olarak Gilead’ın sponsor olduğu Klinik Araştırmalar’a ilişkin Klinik Çalışma Raporlama Prosedürlerinin yönetimine Farmakovijilans ve Epidemioloji Direktör Yardımcısı Sena Akbaş getirilirken, 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren Türkiye Kurumsal İlişkiler Müdürü Dilara Fırat Londra’daki EMEA merkez ofisine Doğu Avrupa bölgesinde HIV farkındalığını artırmak amacı ile geliştirilen Radius programına liderlik etmek ve EMEA bölgesine bağlı olan Bölge 2 ülkeleri Kurumsal İlişkiler sorumluluklarını üstlenmek üzere Radius & Stratejik Planlama Lideri olarak atandı.Çalışanlarına en iyi koşulları sağlamak için eşit fırsatlar sunmayı ve çalışma ortamını geliştirmeyi misyon edinen Gilead Sciences, bugüne kadar Türkiye’den yurtdışı pozisyonlarına 6 çalışanını transfer etti.

Gilead Sciences Türkiye’de Farmakovijilans ve Epidemioloji Direktör Yardımcısı görevini yürüten Sena Akbaş, 2003 yılında Marmara Eczacılık Fakültesi’nden mezun. Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’nde Yönetim ve Organizasyon üzerine MBA yaptı. İlsan-Hexal’in Ar-Ge departamında iş hayatına başlayan Akbaş, daha sonra sırasıyla GSK, Intendis, Valeant ilaç şirketlerinde ruhsatlandırma bölümünde çalıştı. 2008 yılında Gilead Sciences Türkiye’de ruhsatlandırma departmanında çalışmaya başladı. Akbaş, bu görevi sırasında farmakovijilans alt yapısını oluşturdu. 2016 yılında Gilead Sciences Farmokovijilans Departmanı’nı kurdu.

Gilead Sciences Türkiye’nin Kurumsal İlişkiler Müdürlüğü görevini 2019 Şubat ayından beri sürdüren Dilara Fırat, 2006 yılında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nden mezun oldu. İş hayatına İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri’nde başladı. 2007-2011 yılları arasında Türk Telekom’da önce Kurumsal İletişim ve Pazarlama İletişim Uzmanı, sonra Strateji ve İş Geliştirme Uzmanı olarak çalıştı. Fırat, 2011-2019 yılları arasında da Sanofi’de Kıdemli Kurumsal İletişim ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Müdürü olarak görev yaptı.

Türkiye’de önemli sorumluluklar üstlenen Sena Akbaş ve Dilara Fırat, bundan sonraki kariyer yolculuklarında deneyimlerini Gilead Sciences bünyesinde global pozisyonlarda sürdürecekler.


İçeriği Paylaşın