Gırtlak Kanserinde Açılı Endoskopik Muayene

Gırtlak Kanserinde Açılı Endoskopik Muayene

Gırtlak Kanserinde Açılı Endoskopik Muayene

Bizi Takip Et


Nişantaşı Kulak Burun Boğaz Grubu’ndan Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, gırtlak kanserinde erken tanının diğer kanser türlerine göre daha kolay olduğunu belirterek, bu kanser türünün çoğu kez ses tellerinden başladığını ve ilk belirtisini ses kısıklığı ile gösterdiğini ifade etti.

Doç. Dr. Şerbetçi “Günümüzde açılı Endoskopik muayeneler sayesinde gırtlak ve ses teli tümörlerinin vücudun diğer tümörlerine kıyasla çok daha erken bir şekilde yakalanabiliyor. Erken teşhis ile tam tedavi şansı da yüksek oluyor” şeklinde konuştu.

Ses kısıklığının gırtlak kanserinin en önemli belirtisi olduğunu belirten Şerbetçi, “Gırtlak kanserleri çoğu kez ses tellerinden başlar ve ilk belirtisini ses kısıklığı ile gösterir. Bu gibi durumlarda hasta eğer gecikmeden bir doktora başvurursa yapılacak basit bir endoskopik muayene ile teşhis erkenden konulmuş olur. Eğer ailevi eğilim ya da sigara içimi hikâyesi varsa belirli aralıklarla tekrarlanabilecek endoskopide tümörün erken yakalanma olasılığı çok yüksektir” şeklinde konuştu.

Bunun yanı sıra ses telinden başlamayan gırtlak tümörlerinin de var olduğunu belirten Doç. Dr. Şerbetçi, bu gibi durumlarda erken tanı konulabilmesi için rutin Kulak-Burun-Boğaz muayenelerinde gırtlak bölümlerinin daha ayrıntılı olarak görülebileceği açılı endoskoplarla muayene edilmesi gerektiğini söyledi.

Şerbetçi, bu tür muayenelerin günümüzde artık çok rahat bir şekilde uygulanmakta olduğunu da sözlerine eklerken, hastaların bir ileri muayeneden geçtiklerini bile çoğu kez fark etmeden gırtlak ve geniz boşluğu gibi bölgelerinin incelenebildiğini belirtti.

ERKEN TEŞHİS İLE TEDAVİ BAŞARISI ÇOK YÜKSEK

Endoskopik muayeneler sayesinde gırtlak ve ses teli tümörlerinin vücudun diğer tümörlerine kıyasla çok daha erken bir şekilde yakalanabildiğini belirten Şerbetçi, “Böylelikle erken teşhis edilen vakalarda tam tedavi başarısı çok yüksek olur. Gırtlak kanserleri çoğu kez bir kolon tümörlerinden daha kolay teşhis edilebilirler. Ancak hastalar mide-barsak tümörlerinin erken tanısı için nispeten daha sıkıntılı sayılabilecek endoskopik muayeneleri rutin kontrollerinde bile yaptırırken KBB alanındaki çoğu tümör olasılıklarından ve bunların erken tanısının günümüzde kolaylaşmış olduğundan haberdar değildir” dedi.


İçeriği Paylaşın