Göz Yorgunluğunu Önlemek için 20-20-20 Kuralı

Özellikle pandemi döneminde artan göz şikayetlerinin sebebinin ekranlar değil, yakına bakmak olduğu düşünülüyor. Göz yorgunluğunun çaresi ise , 20 dakika ekrana baktıktan sonra 20 saniyeliğine en az 6 metre kadar uzaktaki bir nesneye bakmaktan geçiyor.

Göz Yorgunluğunu Önlemek için 20-20-20 Kuralı

Bizi Takip Et


ÖZEL HABER- Koronavirüs pandemisiyle birlikte birçok meslek dalı işlerini online şekilde yapıyor. Bilgisayar ekranları karşısında geçirilen uzun süreler ise göz yorgunluğuna ve göz ağrılarına neden olabiliyor.  Financial Times Gazetesi'nden Tim Bradshaw'ın haberine göre, pandemi nedeniyle eve kapanmaların ardından birçok kişide göz şikayetleri yaşandı. 

İngiltere'nin resmi iletişim kurumu Ofcom'un hazırladığı rapora göre, 2020 yılında yetişkinler günde en az 3.5 saatini ekran karşısında geçirdi. 3 yıl öncesine göre bu rakam 5'te bir artmış gözüküyor. Yapılan diğer bir araştırmada ise insanların ekran karşısında geçirdikleri uzun vakitten dolayı endişe duydukları ortaya çıktı. Çünkü çoğu kişi pandemide görme duyularının zarar gördüğünü düşünüyor. 

Bazı doktorlar uzun süre ekrana bakmanın gözlere zarar vermediğini söylüyor ancak ekrana bakmanın gözlere gerçekten zarar verip vermediği konusunda henüz bir kanıt bulunmuyor. Ancak uzun süre ekrana bakmak  göz bozukluğuna neden olmasa bile göz yorgunluğuna sebep olduğu aşikar.

GÖZ YORGUNLUĞUNA NE İYİ GELİR?

* 20-20-20 kuralına uymak

* Bol su içmek

* Düzenli göz kırpmak

* Ekranı göz hizamızla eşitlemek

ASIL SORUN EVDEN ÇIKMAMAK OLABİLİR Mİ?

Pandemi nedeniyle dışarı çıkmamak miyopluğu arttırmış olsa da asıl sorun ekrana bakmak değil,yakına bakmak olabilir. Göz yorgunluğunuzu hafifletmek için ise, gün içinde ekran karşısında geçirdiğiniz vakti kontrol altına alabilir, dışarı çıkamıyorsanız bile 20-20-20 kuralını uygulayabilirsiniz. 


İçeriği Paylaşın