GSK Türkiye Çalışan Annenin ‘Her An Yanında’

GSK Türkiye Çalışan Annenin ‘Her An Yanında’

GSK Türkiye Çalışan Annenin ‘Her An Yanında’

Bizi Takip Et


300 yılı aşkın süredir aşı, ilaç ve tüketici sağlığı alanlarında sağlık çözümleri sunan GSK Türkiye, 60 yıldan fazla süredir hayatın “her anında iyilik sağlık” için çalışıyor. Kadın istihdamına verdiği önemle öne çıkan GSK, anne çalışanlarına yönelik sunduğu uygulamalarla da dikkat çekiyor. GSK Türkiye’nin başarılı anne çalışanları Anneler Günü’nde kariyer ve annelik serüvenlerini anlattı.

Başar Uyanık Koçak

Başar Uyanık Koçak

Teknoloji Departman Lideri

ŞİRKETİMİZ HER KOŞULDA ANNENİN YANINDA

“9 yaşında bir kız çocuğu annesiyim. Çalışan bir anne olmanın en önemli zorluğu çocuklarımızla geçirebileceğimiz zamanın daha kısıtlı olması. Bu nedenle benim için iş ve yaşam dengesini destekleyen bir firmada çalışmak çok önemli. Okulun ilk günü ve karne günlerinde yanında olabilmem için verilen imkanlar benim açımdan çok değerli. Kovid19 nedeniyle evden çalıştığımız bu dönemde GSK yine annelerin yanında olduğunu hissettiren bir uygulamayı hayata geçirdi. Aynı salgın öncesindeki gibi, evden çalıştığımız dönemde de hafta içi 09.00-16.00 arasında, erişilebilir olmak kaydıyla çalışma saatlerimizi evdeki durumumuza göre düzenleyebiliyoruz. Böylece kızımla birlikte resim yapmaya ya da köpeğimizle birlikte oynamaya yeterince vakit ayırabiliyorum. Yine bu salgın döneminde, GSK çocuklarının katılımıyla şirketimizin online gerçekleştirdiği oyun ve resim aktiviteleri, evden çalışan bir anne olarak bana kızımla eğlenceli zaman geçirme fırsatı yarattı. İşte bu, gerçekten şirketimizin her koşulda annelerin yanında olduğuna çok güzel bir örnek.” 

İpek Saygın

İpek Saygın

Tüketici Sağlığı-Sağlıklı Yaşam Ürünleri ve Ticari Projeler Lideri

İNSAN ODAKLI ÇALIŞMA ŞARTLARI ANNELERİ DESTEKLİYOR

“2 çocuk annesiyim. GSK’nın çalışanların en değer verdiği anlarına dokunan uygulamaları sayesinde iş-özel hayat dengesini iyi yönettiğimi düşünüyorum. Esnek çalışma modeli hem daha verimli ve odaklı çalışmamı sağlıyor hem de çocuklarımın yoğun okul ve spor temposuna yetişebiliyorum. Tüm bunların yanında kendime de zaman ayırabiliyorum. Tamamen kendim için yaptığım ve beni en mutlu eden şey yelken ve GSK Yelken Takımı’nın çok aktif bir üyesiyim.  Çalışan anneler için birçok işi aynı anda yönetebilmek oldukça önemli. Örneğin bitmesi gereken bir sunum üzerinde çalışırken aynı anda okuldan gelen mesajları gözden geçiriyor ve hemen akabinde yüzme kulübünden gelen bir telefon görüşmesini aynı özenle yapmam gerekebiliyor. Anne olduktan sonra bütün bu sorumlulukları sabırla yerine getirirken, organizasyon ve planlama becerilerimin de geliştiğini düşünüyorum.”

Ece Nur Şenturan

Ece Nur Şenturan

Kıdemli Tanıtım Sorumlusu

İŞ SEYAHATLERİMDE ÇOCUĞUM YANIMDAYDI

“Bir çocuk annesi olarak bir parçası olduğum GSK’nın iş yaşam dengesini korumak adına gerçekleştirdiği en güzel uygulamalarından bir tanesi akşam 19:00’dan sonra ve hafta sonları mail gönderimi yapılmaması. Bir anne olarak ailemize vakit ayırmamız için bu çok önemli bir avantaj. Oğlum henüz 3 yaşında ve evdeyken onunla boyama yaparak geçireceğim zamanın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Şirkette anneleri destekleyen bir diğer uygulamamız da süt izni. Süt izni saatlerini bir yaşına kadar kullandım. Yine çocuğum bir yaşına basıncaya kadar şehir dışı toplantılarına bakıcısıyla birlikte gidebildim ve tüm seyahat ve konaklama masrafları şirketim tarafından karşılandı. Çalışan bir anne olarak, benim için önemli anları en az benim kadar önemseyen GSK Ailesi’nin bir parçası olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.”

Burcu Yazıcı Elmas

Burcu Yazıcı Elmas

Kıdemli Medikal Lider

ÖNCE İNSAN DİYEN BİR ORGANİZASYONUN PARÇASIYIM

“Çalışan anne olmak, bebeğiniz için en mükemmelini yapmayı arzu ederken, birçok şeyi aynı anda organize etmeyi, iki toplantı arası kahve içmek yerine evde neler olup bittiğini kontrol etmenizi gerektiren inişli çıkışlı, çoğunlukla keyifli bir süreç. Bir çocuk annesiyim ve çocuğum daha yeni yeni adımlarını atıyor. Bu süreçte, önce insan diyen bir organizasyonun parçasıyım ve çocuğumu önceliklendirmenin hiç zor olmadığı bir ortamda keyifle çalışıyorum. Bebeğim doğduktan sonra aldığım ücretsiz izin ve süt izinleri ile bebeğimin ilk gelişimlerini an be an takip edebildim. Tüm çalışanlarımız gibi annelerin de çok faydalandığı ‘Çok Yaşa Sağlık Programı’mız, hem gebelik dönemi kontrolleri hem de bebeğim doğduktan sonraki koruyucu aşılama süreçlerini kapsayan geniş bir program. Çalışan anneyseniz anne, baba ve bebeğinize bakan kişi arasında iş bölümü yapmak, görevleri paylaştırmayı bilmek bu işin olmazsa olmazı ve bunun iş hayatıma da pozitif yansıdığını söylemem gerek.”

Burcu Kuyucu

Burcu Kuyucu

İnsan Kaynakları Direktörü

ÇALIŞANLARIMIZ KADAR AİLELERİ DE ÖNCELİĞİMİZ

“Bir anne ve şirketimizin İnsan Kaynakları yönetiminden sorumlu lideri olarak çalışan annelerin iş ve yaşam dengesinin korunması en önemli önceliklerimden biri. Modern bir işveren olarak, çalışan annelerimizin kariyer basamaklarında ilerlerken çocuklarıyla geçirecekleri kaliteli zamanı ve çocuklarının sağlıklı gelişimini destekleyecek uygulamaları önceliklendiriyoruz. Esnek çalışma saatleri, evden çalışma imkânı, karne ve okul ilk günü izinleri, saat 19.00 sonrası ve hafta sonu mail gönderilmemesi ve kapsamlı Çok Yaşa Sağlık Programımız gibi uygulamaların tamamı çalışanlarımızı dinleyerek hayata geçirdiğimiz süreçler. Ben de bir ikiz annesi olarak bu imkanlardan faydalanıyorum ve çocuklarıma istediğim kalitede zaman ayırabiliyorum. Kovid19 döneminde de sadece çalışanlarımız değil onların ailelerini de destekleyecek evde bakım, kreş yardımı, bu döneme özel esnek çalışma opsiyonları gibi bir seri uygulamayı hayata geçirdik. Burada özellikle annelerin de hayatını biraz olsun kolaylaştırmak adına GSK çocukları için aktiviteler düzenleyerek büyük bir aile olarak kenetlendik. Örneğin ikizlerim de 23 Nisan özelinde yapılan çocuk aktivitesinde şarkı söyleyerek rol aldılar ve bu zor günlerde keyifli anlar yaşadılar. İnsan Kaynakları alanında çalışan biri olarak iyi dinleme ve gözlem yapma konusunda anneliğin bana çok olumlu katkıları olduğunu düşünüyorum. Aynı konuya ikiz dahi olsa iki çocuğun bambaşka tepkiler vermesi, kişiliğin önemini ve algıların nasıl farklılaştığını fark etmemi sağladı. İletişimde karşı tarafın ne anladığını doğru tespit etmenin önemini, annelikle bir kez daha deneyimledim.”

Yeşim Türkgenç

Yeşim Türkgenç

Bölge Müdürü

ANNE DOSTU UYGULAMALARLA ANNE OLMAK DAHA KOLAY

“Çalışan 2 çocuklu bir anne olmak tabi ki bazen stresli ve zor olabiliyor. Fakat şirketimin anne dostu birçok uygulaması ile hayatım kolaylaşıyor. Doğum öncesiyle başlayan bir destek süreci var. Sağlık konusundaki destekleri kadar okulun ilk günü ve karne günü izin uygulaması bir anne olarak benim için çok önemli. Çünkü bugünler çocuklarımız için çok özel ve bu anlarında yanlarında olabilmek onlar için çok kıymetli. Kovid19 döneminde çok renkli uygulamalar da hayata geçirildi. Çocukların uyku saatinden önce yapılan online masal seansları ve bu zor süreçte çocuklarımızın duygu durumunu nasıl yöneteceğimize dair uzmanlarla gerçekleştirilen online programlar sayesinde, ailemin her bireyi GSK ailesinin bir parçası olduğunu hissetti. Annelik sonrası adalet duygumun da geliştiğini düşünüyorum. Annelik her zaman etkin dinlemeyi ve empati kurmayı gerektiriyor ve bunun da işime olumlu yansıdığını görmekteyim.”

Esin Tekce

Esin Tekce

Ağır Astım Departman Lideri

EVDEN ÇALIŞARAK ÇOCUĞUMA DAHA FAZLA ZAMAN AYIRABİLİYORUM

“Çalışan bir anne olmanın en zor yanı, gün içinde ve seyahatlerde çocuğundan uzak kalmaktır. Çocuğum daha 9 aylık, ondan en az sürede ayrı kalmak, uyandığında müthiş enerjisini görebilmek bana da enerji veriyor. Çarşamba günleri evden çalışma, trafikte kaybedilen vakti önleyen esnek mesai saatleri ve seyahatlerde çocuğumu da yanımda götürebilme imkanı ile oğlumla daha fazla zaman geçirebiliyorum. Bu fırsatlar ile onun yeni öğrendiği şeyleri kaçırmamak, tutunarak ayağa kalkmasını ya da hayvan seslerine tepki vermesini izlemek bir anne olarak benim için paha biçilemez anlar. Oğlum biraz daha büyüdüğünde, şirketim bu sefer de kreş yardımı uygulaması ile bana destek vermeye devam edecek. Annelik sonrasında, hayata dair daha da pozitif bir yaklaşıma sahip oldum. Hızlı ve pratik çözümler getirme konusunda da kendimi geliştirdim. Bunun işime de çok olumlu yansımaları olduğunu düşünüyorum.”


İçeriği Paylaşın