GSK’dan Aşı Klinik Araştırma Merkezi

GSK’dan Aşı Klinik Araştırma Merkezi

GSK’dan Aşı Klinik Araştırma Merkezi

Bizi Takip Et


GlaxoSmithKline, Hacettepe Üniversitesi Teknokent A.Ş. ile işbirliği yaparak Türkiye’de Aşı  Klinik Araştırma Merkezi’ni faaliyete geçirdi.

GlaxoSmithKline (GSK) Aşı Klinik Araştırma Merkezi (AKAM), aşıda uluslararası klinik araştırma çalışmalarına Türkiye’den katılım olmasını sağlarken, Türkiye’deki ulusal araştırmaların da hayata geçmesine yardımcı olacak. Merkez, aşı Ar – Ge’sinde Türkiye’deki bilgi birikiminin artmasına katkıda bulunacak.

Türkiye’nin aşı alanındaki bilim adamlarının önderliğinde ve Hacettepe Teknokent A.Ş. işbirliği ile Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te faaliyete geçen GSK Aşı Klinik Araştırma Merkezi’nin (AKAM), yenilikçi aşı Ar-Ge’si alanında Türkiye’de bilgi birikiminin artmasına ve altyapının güçlenmesine katkıda bulunacağı bildirildi.

Merkez, aşı alanında uluslararası klinik araştırma çalışmalarına Türkiye’den katılım olmasını sağlarken, Türkiye’deki ulusal araştırmaların da hayata geçmesine yardımcı olacak.

TÜRKİYE’NİN AŞI AR – GE’SİNE GÜÇLÜ DESTEK

GSK’dan yapılan açıklama şöyle:

“GSK Aşı Klinik Araştırma Merkezi’nin Türkiye sağlık sektörüne çok yönlü katkıları olacak. Öncelikle, yeni geliştirilen aşıların etkinlik ve güvenilirlik verilerinin oluşturulması için ulusal klinik araştırmalar gerçekleşecek. Uluslararası klinik araştırmalara da Türkiye’den katılım olması sağlanacak. Türk ve yabancı bilim insanları arasında işbirliği ve ortak çalışma platformları güçlenecek. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin önderliği ve işbirliği ile, bilim insanlarının klinik araştırma projelerinin hayata geçirilmesine destek verilecek.

Bu merkezin bir başka katkısı da enfeksiyon hastalıkları ve kullanılan aşıların uygulama sonuçları hakkında Türkiye’de ihtiyaç duyulan sağlıklı verilerin ortaya çıkması olacak.  Bu şekilde, aşıyla önlenebilen hastalıkların Türkiye’ye faturası daha net bir şekilde ortaya çıkacak.”


İçeriği Paylaşın