Güne Kafein Tüketmeden Zinde Uyanmak İçin 5 İpucu

Diyetisyen Nagehan Afşar, kahve içmeden ve kafein tüketmeden zinde uyanmanın 5 formülünü paylaştı. 

Güne Kafein Tüketmeden Zinde Uyanmak İçin 5 İpucu

Bizi Takip Et


Siz de güne kahve içmeden başlayamayanlardan mısınız? Günümüzde artan kafein tüketiminin temel sebebi zinde hissederek enerji ihtiyacını karşılamak. Ancak aşırı kafein tüketimi birçok sağlık problemine neden olabiliyor.

Kafein tüketmeden de zinde olmanın mümkün olduğunu dile getiren Diyetisyen Nagehan Afşar, zinde uyanmanın 5 formülünü anlattı.

Günümüzde kafeinin zevk amaçlı veya vücudu uyarıcı, canlandırıcı etkisinden dolayı tercih edildiğini dile getiren Diyetisyen Nagehan Afşar, "Kafein içerikli yiyecek ve içecek tüketminin olumlu etkileri gözlemlenebileceği gibi bazı olumsuz yan etkileri de olabilmekte” dedi.

FAZLA TÜKETİMİ SAKINCALI

“Günlük ortalama 300 mg kafein, yetişkinler için güvenli doz kabul edilmektedir. Bu yaklaşık 3-4 fincan kahve veya 5-6 büyük bardak çay tüketimine denk gelmektedir” açıklamasında bulunan Diyetisyen Nagehan Afşar, kafeinin fazla tüketimi halinde oluşabilecek olumsuzluklardan da bahsetti. 

Afşar “Kafein, fazla tüketimi halinde kalp çarpıntısı, sinirlilik veya uyku problemlerine sebep olabilmektedir. Bu etki kişiden kişiye değişebildiği gibi tüketilen besinin içeriği veya hazırlanış şekilleri de bu değişikliğe sebep olabilmektedir. Hatta bazı türev ilaçlar ile etkileşime girerek etkinlik düzeyini değiştirmektedir” ifadelerini kullandı.

Kafein tüketiminin, kişinin gelişim sürecindeki etkilerinden bahseden Diyetisyen Nagehan Afşar “Adölesan (ergenlik) çağında tüketilecek kafeinin içeriğinin genellikle asitli içeceklerden gelmesi, büyüme ve gelişme sürecini etkilemekte, vücut ağırlığının kontrolünde bozulmalara sebep olabilmektedir” dedi. 

Kafein içermeyen ama kişiyi zinde tutup ve mutluluk verecek 5 formülden bahseden Nagehan Afşar, önerilerini şu şekilde sıraladı;

SU TÜKETİMİ

Su tüketiminin önemini belirten Diyetisyen Nagehan Afşar “Güne su alımı ile başlayan bir kişi bedeni için gerekli olan hidrasyonu sağlamaktadır. Yeterli su tüketimi sağlamak, bedenimizde oluşabilecek yorgunluk hissini azaltarak organlarımıza uyanma mesajını iletmektedir. Tükettiğimiz suyu mevsim meyveleri dilimleyerek daha aromalı ve sağlıklı hale getirmek de mümkün” dedi.

HAFİF KAHVALTI

“Güne enerjik başlamamız için bedenimize ihtiyacı olan enerjiyi sağlamamız gerekmektedir. Fakat kahvaltı içeriğinde kızartmalar, ilave şeker içeren unlu mamuller veya paketli hazır gıdaların bulunması anlık enerji ve tokluk oluşturmalarına sebep olur” açıklamasında bulunan Afşar, bu durumun ilerleyen saatlerde daha yüksek yorgunluk ve uyku haline sebep olabileceğini söyledi. “Bu sebeple yapacağınız hafif ve besin değeri yüksek bir kahvaltı ile gün içerisinde daha zinde olmanız mümkün” diyerek kahvaltının zinde olmadaki önemini vurguladı.

KOKULAR

“Etkisi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte, bazı koku türlerinin sabah daha zinde uyanmanıza veya gün içerisindeki yorgunluğu azaltabileceğine dair sonuçlar gözlemlenmiştir” ifadelerini kullanan Diyetisyen Nagehan Afşar “Taze nane, limon kabuğu rendesi, biberiye veya karanfil kokularının canlandırıcı etkilerinden faydalanabilirsiniz. 

NEFES EGZERSİZLERİ

“Sabah erken saatlerde iş yoğunluğunuz dolayısıyla egzersiz için vakit bulamayabilirsiniz. Fakat gün içinde yapacağınız solunum egzersizleri, dolaşımdaki oksijenlenmeyi arttırdığı için bedeninizi uyararak daha zinde olmanıza yardımcı olabilir” diyen Nagehan Afşar “Uzun, derin nefesler sizin daha konsantre ve zinde olmanızı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

KALİTELİ UYKU

Uykunun gün boyu zinde olmak üzerinde etkisinin büyük olduğunun altını çizen Diyetisyen Nagehan Afşar “Tabi ki zinde bir gün geçirebilmenin en temel etkenlerinden birisi de yeterli ve kaliteli bir uykudur. Günümüzde yoğun stres, obezite teknoloji veya diğer faktörlere çok fazla maruz kalmamızdan kaynaklı olarak yeterli ve kaliteli bir uyku sağlayamamaktayız. Uyku kalitenize ekstra özen göstererek hem gün içerisinde zinde kalabilir hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz” dedi.


İçeriği Paylaşın