Hamilelikte Detaylı Ultrason Gerekli mi? Bebeğe Zararı Var mı?

Birçok anne adayının kafasında ayrıntılı ultrasonun gerekli olup olmadığı konusunda soru işaretleri olabiliyor. Liv Hospital Kadın Hastalıkları, Doğum ve Riskli Gebelik Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Sucak ayrıntılı ultrason incelemesini ve önemini anlattı.

Hamilelikte Detaylı Ultrason Gerekli mi? Bebeğe Zararı Var mı?

Bizi Takip Et


Kadının hayatındaki en özel dönemlerden biri olan gebelik sürecinde hem annenin hem de bebeğin sağlığı hakkında bilgi edinmek için bazı testler ve tetkikler uygulanır. Bu testler aynı zamanda anne adaylarının bebeklerini kucaklarına almadan önce yaşadıkları merak ve endişeyi de azaltması açısından önemlidir. 

Özellikle gebeliğin 11-14 ve 18-22. haftalarında ultrason yapılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. 18-22. haftalarda uygulanan ayrıntılı ultrasonda hem anne için bir risk olup olmadığı hem de doğumdan önce bebeğin sağlığı ile ilgili önemli ipuçları veriler elde edilir.

Liv Hospital Kadın Hastalıkları, Doğum ve Riskli Gebelik Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Sucak ayrıntılı ultrason incelemesi hakkında önemli bilgiler verdi. 

AYRINTILI ULTRASON NEDİR?

Ayrıntılı ultrason, “ikinci basamak ultrason” veya “detaylı ultrason muayenesi”, normal gebeliğin takibi esnasında rutin ultrason muayenelerinden farklı, çok gelişmiş iki veya 4 boyutlu olarak yüksek görüntü kalitesiyle bebeğin hemen hemen tüm organlarının görüntülendiği bir muayenedir. 

AYRINTILI ULTRASONDA NELERE BAKILIR?

Ayrıntılı ultrasonda bebeğe ait yapılar ayrıntılı olarak değerlendirilir. Bebeğin beyni, gözleri, burnu, dudakları, yüzü, boynu, kalbi, akciğerleri, kolları, parmakları, karın içi organları, sırtı, bacakları ve ayakları incelenir. 

11.-14 hafta arası yapılan ilk ayrıntılı ultrasonda bebek hakkında hem genetik hem de görülebilir sakatlıklar belirlenebilir. Bebeğin gerçek gebelik yaşı, içinde yüzdüğü suyun miktarı, eşinin yerleştiği yer, ense saydamlığının kalınlığı, burun kemiğinin varlığı, tüm organların durumu, özellikle kalp yapısı ile ilgili ilk bilgiler alınır. Ayrıca ileride bebekte gelişme geriliği gelişme riski ve annenin gebelik zehirlenmesine doğru gitme ihtimalinin olup olmadığını anlamak için renkli doopler incelemeleri yapılır. Annenin doğum kanalı değerlendirilerek erken doğum riski belirlenir. 

AYRINTILI ULTRASONUN BEBEĞE ZARARI VAR MI?  

30 ile 45 dakika kadar sürmesi ile anne adayları bazen bebeklerinin ses dalgasından etkilenebileceklerini düşünse de anne karnındaki bebeğe hiçbir zararı bulunmaz.  

AYRINTILI ULTRASON GEREKLİ Mİ?

  • Ayrıntılı ultrason ile tespit edilen bazı hastalıklara anne karnında müdahale edilerek bebeğin yaşama şansı artırılır.
  • Hayati organlarda problemler varsa doğumun uygun şartlarda ve planlı yapılmasına imkan sağlar.
  • Bebeğin geliş pozisyonu, bebek eşinin yerleşimi, bebeğin iriliği ve anne karnındaki iyilik hali değerlendirilerek doğum zamanı ve doğum şeklinin belirlenmesi gibi konular aydınlatılır. 
  • Genetik hastalıkların tanısını koymada yönlendirici olabilir.

İçeriği Paylaşın