“Hastalarımızın Güvenliğini Sağlamak Öncelikli Amaçlarımızdan Biri”

“Hastalarımızın Güvenliğini Sağlamak Öncelikli Amaçlarımızdan Biri”

“Hastalarımızın Güvenliğini Sağlamak Öncelikli Amaçlarımızdan Biri”

Bizi Takip Et


Dr. Erdal İbanoğlu

(Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Müdürü)

“Tüm dünyanın Covid-19 salgını nedeniyle sağlık açısından çok zorlu bir dönemden geçtiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Hastanemiz bünyesinde kurulan bilim kurulunun aldığı kararlar doğrultusunda  hastanemizin işleyişini tamamen yeniden planladık. Birinci amacımız normal sağlık hizmeti alacak hastalarımızın güvenliğini ve bu hizmetin devamlığını sağlamaktı.

Bu dönemde Sağlık Bakanı’mızın da ifade ettiği gibi,  tedavisine ara verilmemesi gereken hastalıklardan en önemlisi onkolojik hastalıklardır. Hastanemizde kanserle mücadelede etkin olan radyasyon onkolojisi, medikal onkoloji , nükleer tıp  gibi bölümlerde hem fiziki, hem de işleyiş açısından yeni planlamalar yapıldı. Öncelikle o bölümde çalışan tüm sağlık personelimize Covid-19 ile ilgili gerekli tüm eğitimler verildi. Onkoloji hastalarımızın hastaneye girişleri tamamen diğer hastalardan farklı bir kapıdan yapılmaktadır. Hastanemize her giren hasta ve refakatçisi giriş kapısında bekleyen sağlık personelimiz tarafından önce ateşleri ölçülerek, elleri dezenfekte edilerek, Covid-19 belirtileri sorgulanarak ve maske takılarak içeri alınmaktadır. Her tedavi sonrasında tedavinin yapıldığı bölüm ve cihazlar özel eğitimli personel tarafından uluslararası normlara uygun olarak dezenfekte edilmektedir. Sağlık çalışanlarından olabilecek bir bulaşın önüne geçmek adına, o bölümde çalışan sağlık personelimizin Covid-19 açısından düzenli olarak taramaları yapılmaktadır.

Dr. Erdal İbanoğlu

“FARKLI ALANLARDAKİ İKİ ANJİYO CİHAZIMIZDAN BİRİNİ NORMAL HASTALARA KULLANMAKTAYIZ”

Covid-19 pandemisi  nedeniyle  tüm toplumumuz kaygı ve stres yaşamaktadır. Özellikle kalp ve damar hastaları bu durumdan olumsuz etkilenme potansiyeline sahiptir. Çünkü kaygı ve artan stres yine kalbimizi vuracaktır. Ancak alınacak önlemler ile bu riski kontrol etmek hiç de zor değildir.  Kalp sağlığımız ötelenemez ve ihmal edilemez,  kardiyoloji branşında  hizmet vermenin devamını çok ciddiye almaktayız. Bu nedenle hastanemizin kardiyoloji bölümünde bulunan, fiziki olarak birbirinden tamamen farklı alanlarda olan iki anjio cihazından bir tanesini tamamen normal hastalarımıza kullanmaktayız.

AMELİYATHANELERİMİZİ VE BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİYİ AYIRDIK

Hastanemizde bulunan dokuz ameliyathaneden ikisi Covid-19’li hastalara, yedisi ise devam eden normal hastalarımızın ameliyatlarında kullanılmaktadır. Her bir ameliyathanenin kendisine ait kapalı sistem havalandırmalarının olması ve üst düzeyde sterilizasyonlarının yapılması olası bulaşma ihtimalini neredeyse sıfıra indirmiştir. Binamızın bir katı tamamen izole edilerek sadece Covid-19 hastalarına ayrılmıştır. Bu bölüme ulaşım sağlanan asansörler başta olmak üzere çalışan personel tamamen ayrıdır.  Özellikle radyoloji bölümünde hizmet veren iki  bilgisayarlı tomografimizden biri ve  tüm görüntüleme cihazlarımız her iki hasta grubuna ayrı olarak hizmet verecek şekilde planlanmıştır.

Bu tip  olağanüstü durumlarda hastanelerin acil servisleri bir kat daha önem kazanmaktadır. Fiziki şartlarımızın iyi olmasından dolayı bu konuda ekstra bir avantaja sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Şöyle ki; normal acilimize başvuranlar ile Covid-19 şüphesi olan hastaları, giriş aşamasında triaja tabi tutuyoruz. Hastaları tamamen farklı kapılardan iki farklı bölüme ayırdığımız acile  kabul  ediyoruz. İki bölüm arasında çalışan sağlık personelleri tamamen ayrı kişiler olup, bölümler arasında sağlık çalışanlarının geçişine izin vermiyoruz. Hastanemizde çalışan tüm personelimiz maske, eldiven, gözlük vs.  kullanarak enfeksiyonun yayılmaması adına azami özeni göstermektedir.”


İçeriği Paylaşın