Domuz Gribin’den Ölüm 112’ye Çıktı

Domuz Gribin’den Ölüm 112’ye Çıktı

Domuz Gribin’den Ölüm 112’ye Çıktı

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanlığı yeni bir açıklama yaparak, H1N1 virüsü nedeniyle bugüne kadar yaşamını yitirenlerin sayısının 112’ye çıktığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı açıklamasında şu bilgiler verildi:

“Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 301’dir. Bunların 59’unun takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 31 hasta solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir. Hayatını kaybedenlerden 63 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık, 2 kişide gebelik olduğu tespit edilmiştir.”

DOMUZ GRİBİ AŞISI

Hastalıktan korunmanın bilinen en etkili yolu aşılanmak olduğuna dikkat çekilen Bakanlık açıklamasında, “Halen sağlık kuruluşlarında kronik hastalığı bulunan ve beş yaşından küçük olan vatandaşlarımızın aşılanmalarına devam edilmektedir” denildi. Açıklama şöyle devam ediyor:

“Diğer gruplarla ilgili aşı takvimi Pandemi Bilim Kurulu tarafından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmenin sonucu en kısa sürede kamuoyumuzla paylaşılacaktır. Aşı olan vatandaşlarımızın, aşının koruyucu etkisi 10–14 gün sonra ortaya çıktığından kişisel korunma önlemlerini devam ettirmeleri önemlidir.

Kişisel hijyen kurallarına riayet etmek ve elleri sık sık su ve sabunla yıkamak, hastalığın bulaşma ihtimalini azaltan uygulamalardır. Hasta olan kişilerin işe ve okula gitmemeleri, evlerinde istirahat etmeleri, diğerleriyle yakın temas içinde olmamaları gereklidir.

Hasta olan kişiler solunum güçlüğü, bilinç bulanıklığı, genel durumda kötüleşme, ciddi ve sürekli kusma, ateş düşürücülere rağmen 3 günden fazla süren ateş gibi belirtilerin ortaya çıkması halinde gecikmeksizin bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar.”


İçeriği Paylaşın