Kanser, IMRT İle Tedavi Edilecek

Kanser, IMRT İle Tedavi Edilecek

Kanser, IMRT İle Tedavi Edilecek

Bizi Takip Et


Kanser tedavisinde kullanılan son teknoloji ürünü IMRT (Doz Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi) ve IGRT (Görüntü Rehberliğinde Radyoterapi) cihazları İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde kullanılmaya başlandı.

Kanser tedavisinde kullanılan IMRT (Doz Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi) ve IGRT (Görüntü Rehberliğinde Radyoterapi) cihazlarının kullanıma sunulması nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülyüz Atkovar, Türkiye’de sınırlı sayıda bulunan IMRT-IGRT cihazlarını kullanarak kanser hastalarına konvansiyonel yöntemlere göre daha etkili ve düşük maliyetli tedavi sunabilecekleri için duydukları mutluluğu dile getirdi.

Atkovar ayrıca gelecekte kanseri tamamen yok edecek tedavileri sabırsızlıkla beklediklerini belirterek “Ülkemizde sayılı merkezlerde bulunan IMRT cihazı ile sadece tümörlü bölgeye istenilen dozda radyoaktif ışın veriliyor. Böylece kanserli hücrelere maksimum doz verilirken, ışın almaması gereken çevre dokulara minimum düzeyde ışın verilerek yüksek koruma sağlanıyor. IMRT cihazı, radyasyon tedavisinde kullanılan son teknoloji ürünü bir cihazdır” dedi.

Prof. Atkovar, IMRT cihazının bütün kanser türlerinin tedavisinde kullanılabildiğini vurgulayarak “Her organda kullanılabilen bu cihaz, dünyada en sık baş-boyun, prostat, akciğer ve bazı beyin tümörlerinde kullanılıyor” diye konuştu.

DAHA AZ YAN ETKİ

Kanser tedavilerinde en önemli konunun yan etkiler olduğuna dikkat çeken Atkovar, IMRT ile bu yan etkilerin azalacağının altını çizdi:

“Konvansiyonel tedavide çevre dokulara yönelik olarak ayrıca bir doz ayarlaması yapılamadığından, çevre dokularda istenmeyen etkiler oluşabilmekte veya kanser tedavi edilebilmekte ancak kişinin yaşam kalitesi bozulabilmektedir. Oysa IMRT`nin doz ayarlama özelliğinden dolayı bu etkiler çok azalıyor ve kişinin yaşam kalitesi yükseliyor.”


İçeriği Paylaşın