Alzheimer Hastaları Artık Kaybolmayacak

Alzheimer Hastaları Artık Kaybolmayacak

Alzheimer Hastaları Artık Kaybolmayacak

Bizi Takip Et


Son yıllarda ülkemizde sıklıkla rastlanan hastalıkların başında gelen Alzheimer, pek çok kayıp vakasını da beraberinde getiriyor. İki Türk mühendis Barış Dur ve Haluk Gökçe’nin geliştirdiği Alzigo GPS’li takip sistemi ise kayıp vakalarında Alzheimer hastaları ve yakınları için umut oluyor.

Alzheimer hastalarının evlerinden çıkıp kaybolmalarına son zamanlarda oldukça sık rastlanıyor. Bu durumun önüne geçmek ise yazılımı Türk mühendisler tarafından geliştirilen Alzigo GPS’li akıllı takip sistemi ile mümkün. Bu sistem Alzheimerlı kişinin yerini belirlemenize hem de onunla konuşabilmenize olanak veriyor.

Akıllı saat teknolojisi ile kişinin konumunu belirleyip, acil durumlarda sinyal gönderen sistem; akıllı telefonlara indirilen bir uygulama ve kol saatinden oluşuyor. Kol saati hafif ve kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmasının yanında, tanımlanan iki numarayı arayabiliyor. Ayrıca saatin koldan çıkması gibi acil durumlarda sistem hastayı takip eden yakınlarına uyarı gönderebiliyor.

ALZHEİMER HASTALARINA “GÜVENLİ BÖLGE” İLE YAKIN TAKİP

Alzigo’nun dikkat çekici bir diğer özelliği ise akıllı cihazlardaki aplikasyon üzerinden belirlenebilen “Güvenli Bölge” uygulaması. Bu uygulama sayesinde hasta yakınları Alzheimerlı kişinin bulunduğu konumları göz önüne alarak belli bir güvenli bölge çemberi oluşturabilir, kişi bu alan dışına çıktığı an uygulama tarafından uyarılabilir.


İçeriği Paylaşın