Prof. Dr. Serap Erdine’ye IBM’den Ödül

Prof. Dr. Serap Erdine’ye IBM’den Ödül

Prof. Dr. Serap Erdine’ye IBM’den Ödül

Bizi Takip Et


Bilişim teknolojisi şirketi IBM, akademisyenleri araştırmaya teşvik etme amacıyla her yıl, birçok kategoride ödül veriyor. Dünya çapında verilen ödüllere bu yıl Türkiye’den 15 bilim insanı layık görüldü. Ödül alanlardan biri de Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Serap Erdine oldu.

Prof. Dr. Serap Erdine, hipertansiyon ve ona bağlı kalp ve damar hastalıkları konusunda yapmış olduğu çalışmasıyla “IBM SUR Award” (IBM Ortak Üniversite Araştırma Ödülü) dalında ödül aldı.

Hipertansiyonda erken tanının hayat kurtarabileceğine dikkati çeken Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdine, ödül aldığı çalışmayla ilgili soruları yanıtladı.

. Ödül aldığınız çalışmanın içeriği nedir?

”Hipertansif hastalar web tabanlı bir bilgisayar programıyla takip edildi. Hasta kayıtları otomatik olarak internet destekli bir sisteme kaydedildi. Amacımız, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili en belirgin özellikleri belirlemek. Çeşitli dallardan toplanan bu bilgiler, sistem biyolojisi ve yazılım metodları ile birleştirilip hastanın risk profilini belirlemeye yarayan bir model oluşturulması için kullanılacak. Amacımız, öngördürücü etkenleri ortaya koymak ve ona göre de kişiye özgü tedavi olanakları yaratmak.”

. Kaç hasta çalışmaya dahil oldu?

”Şimdilik sadece Türkiye’de bin 200 ancak Avrupa ülkelerinde 4 binden fazla hastaya ulaşmayı amaçlıyoruz. Avrupa Hipertansiyon Derneği ile birlikte projenin devamını geniş kapsamlı bir şekilde yapmayı planlıyoruz.”

. Genetik faktörler ne ölçüde etkili oluyor?
”Kalıtsal faktörler son derece önemli. Ancak tabii ki çevresel faktörler de var. Yani aşırı kilo, aşırı tuz alımı, hareketsiz ve gergin yaşam, sigara içilmesi, yüksek düzeyde alkol tüketimi gibi faktörler hipertansiyonun oluşumunu kolaylaştırıyor.”


İçeriği Paylaşın