Hava Kirliliği, Kalp Ritim Bozukluğu Riskini Artırıyor

Yeni bir araştırma, hava kirliliğindeki ani artışların kardiyak aritmi (kalp ritim bozukluğu) riskini artırdığını buldu.

Hava Kirliliği, Kalp Ritim Bozukluğu Riskini Artırıyor

Bizi Takip Et


200 bin Çinli hastane kayıtları üzerinden yapılan bir araştırmaya göre, hava kirliliğine maruz kalanlarda kalp aritmilerinde artış yaşandığı ortaya çıktı. 

Büyük bir araştırma, hava kirliliğindeki ani artışların kardiyak aritmi (kalp ritim bozukluğu) riskini artırdığını buldu.

Çin'de yaklaşık 200 bin hastaneye yatan hasta üzerinde yapılan araştırma, hava kirliliği seviyelerinde ani artıştan sonraki ilk birkaç saat içinde aritmi riskinde önemli bir artışı ortaya koydu. Kalp aritmileri, kalp hastalığı ve ani kardiyak ölüm riskini artırabiliyor.

Şangay'daki Fudan Üniversitesi'nden Dr. Renjie Chen, "Ortamdaki hava kirliliğine akut maruz kalmanın artan semptomatik aritmi riski ile ilişkili olduğunu bulduk" dedi. Dr. Chen, "Riskler maruz kaldıktan sonraki ilk birkaç saat içinde ortaya çıktı ve 24 saat devam edebilir" diye konuştu. 

Geçen yıl yapılan bir araştırma, sağlıklı gençlerde ince partiküllü hava kirliliği ile kardiyak aritmiler arasında bir bağlantı olduğunu bildirdi ve bunun anlamlı bir sağlık riskine dönüştüğünü doğruladı. 

Çin'deki hava kirliliği , Dünya Sağlık Örgütü'nün hava kalitesi yönergelerinin çok üzerinde bulunuyor. 

BENZER BİR ARAŞTIRMA DA İNGİLTERE'DE

Daha önce yapılan bir çalışma, İngiltere'deki yüksek hava kirliliği günlerinde, yüzlerce kişinin kalp krizi, felç ve astım krizi geçirdikten sonra acil bakım için hastaneye kaldırıldığını ortaya çıkardı.

İngiliz Kalp Vakfı, önümüzdeki 10 yılda 160 binden fazla insanın hava kirliliğine bağlı felç ve kalp krizlerinden ölebileceğini tahmin ediyor.

Kaynak: Guardian 


İçeriği Paylaşın