Hepatit A İle Mücadele İçin Kişisel Hijyen Şart!

Hepatit A İle Mücadele İçin Kişisel Hijyen Şart!

Hepatit A İle Mücadele İçin Kişisel Hijyen Şart!

Bizi Takip Et


Dünyada yılda 1,4 milyon insanın hepatit virüs tiplerine bağlı hastalıklardan öldüğü tahmin ediliyor…

Hepatit A ile mücadele için gıda güvenliği kurallarına uygun olarak üretilmiş gıdalar tüketilmeli ve kişisel hijyen kurallarına uyulmalı!

Ciddi bir halk sağlığı problemi olarak dünyada önemini korumakta olan hepatite dikkat çekmek amacıyla “Dünya Hepatit Günü” nün bu yılki teması, Dünya Sağlık Örgütü tarafından  “Hepatiti Bilin; Şimdi Harekete Geçin” olarak belirlendi.

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, Dünya Hepatit Günü nedeni ile Gıda Güvenliği’nin halk sağlığı için önemine dikkat çekti.

“Hepatit, en basit anlamıyla karaciğerin iltihabıdır ve pek çok nedene bağlı olarak oluşabilir. Bu nedenlerin başında viral enfeksiyonlar gelmektedir. Viral hepatitlere sebep olan farklı hepatit virüs tipleri (A, B, C, D ve E) bulunmaktadır. Bunlardan  A tipi; Hepatit A hastalık etkeni taşıyan su ve besinlerle salgınlara yol açabilen, kötü hijyenik koşullardan dolayı kolaylıkla bulaşabilen bir hastalıktır. Çocukluk çağlarında hafif belirtilerle geçirilen Hepatit A enfeksiyonu, ileri yaşlarda daha ağır seyretmekte ve şiddetli karaciğer hastalığı ile ölümlere yol açabilmektedir. Hepatit A ile mücadelede en önemli strateji kapalı ve menşei belli olan suların ve  gıda güvenliği kurallarına uygun olarak üretilmiş gıdaların tüketilmesi ve kişisel hijyen kurallarına uyulmasıdır.

Hepatit B, C ve D kronik karaciğer hastalıklarına yol açmaktadır.

Dünyada yılda 1,4 milyon insanın hepatit virüs tiplerine bağlı hastalıklardan öldüğü tahmin edilmektedir.

Gıda güvenliği ve hijyen kurallarını hayatımızın her aşamasında uyguladığımız sağlıklı günlere…”


İçeriği Paylaşın