İmmüno-Onkoloji Alanında Hastaların Hayatlarına Değer Katabilmek İçin Çalışıyoruz

İmmüno-Onkoloji Alanında Hastaların Hayatlarına Değer Katabilmek İçin Çalışıyoruz

İmmüno-Onkoloji Alanında Hastaların Hayatlarına Değer Katabilmek İçin Çalışıyoruz

Bizi Takip Et


Dünyada her yıl milyonlarca insanın kanser tanısı aldığı günümüzde, kanser tedavisine yönelik her geçen gün umut veren gelişmeler yaşanıyor. Kanserle mücadelede benzeri görülmemiş bir hızda ilerleme kaydeden bilim insanları, kanserli hastaların hayatlarında fark yaratabilmek ve yaşam kalitelerini yükseltebilmek için yenilikçi onkolojik ilaçların geliştirilmesinde öncü rol oynuyor. Onkoloji alanında hastalara yenilikçi çözümler sunmak için çalışan lider ilaç şirketlerinden biri olan MSD Türkiye’nin Onkoloji İş Birimi Direktörü Begüm İncegül ile kanser tedavisindeki yenilikçi gelişmeleri konuştuk.

İMMÜNOTERAPİ, KANSERLİ HÜCRELERİN KENDİ BAĞIŞIKLIK HÜCRELERİ TARAFINDAN YOK EDİLMESİNE YARDIMCI OLMAKTADIR!

“MSD çatısı altında ‘Yaşam İçin Keşfediyoruz’ mottosu ile çalışıyor, her alanda hastalara daha sağlıklı bir yaşam sunmak için çabalıyoruz. Vizyonumuz, kanser tedavisinde çığır açan yenilikçi çözümlerimizi ihtiyaç sahibi tüm hastalara ulaştırmaktır.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan bilimsel gelişmeler kanser ile savaşta yeni tedavi yöntemlerinin gelişmesine katkıda bulundu. Bu yeni yöntemlerin başında gelen immünoterapi, bağışıklık sistemini aktive ederek kanserli hücrelerin kişinin kendi bağışıklık hücreleri tarafından yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Kanser tedavisi için büyük bir gelişme olarak değerlendirilen bu yöntemin önünü açan çalışmalar 2018 yılında Nobel Tıp Ödülüne layık görüldü. Başta akciğer kanseri olmak üzere farklı kanser türlerinde immünoterapilerin eski standart tedavilere nazaran hastalarda sağ kalım süresini ve yaşam kalitesini artırdığına dair yapılan çalışma sonuçları umut vaad etmektedir.  MSD Türkiye olarak kendimizi immüno-onkoloji alanında öncü bir firma olarak görüyor, hastaların hayatlarına değer katmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

KAYNAKLARIMIZIN CİDDİ BİR MİKTARINI İNOVATİF İLAÇLARIN GELİŞTİRİLMESİNE AYIRIYORUZ

MSD, kanserli hastaların hayatlarında değer yaratabilmek ve yaşam kalitelerini yükseltebilmek için kaynaklarının ciddi bir miktarını inovatif onkolojik ilaçların geliştirilmesine ayırmaktadır. MSD olarak onkoloji alanında yürüttüğümüz klinik araştırmalar ile immünoonkoloji alanını inceleyen geniş bir programa sahibiz ve bununla gurur duyuyoruz.  MSD Türkiye olarak, Klinik Araştırmalar ekibinin liderliğinde onkoloji alanında gerçekleşen 50’den fazla klinik çalışma sonucu ortaya koyulacak datalar ile kanser tedavisinin geleceğine katkıda bulunmayı hedeflemekteyiz. Bu amaçla Türkiye’de son dört yıldır her sene ortalama yüzde

35 artışla klinik araştırmaları desteklemeye devam etmekteyiz. Son yıllarda, başta akciğer kanseri olmak üzere farklı tümör tiplerinde tedavi şemasına şekil verecek datalar açıklandı. Ne mutlu ki; bu çalışmalara Türkiye’den de çok sayıda merkez katıldı ve çalışmaların bazılarında Türk hekimlerimiz baş araştırmacılar arasında yer aldı.”

KANSER KAYNAKLI ÖLÜMLERİN EN YAYGIN NEDENİ; AKCİĞER KANSERİDİR

Akciğer kanseri, ülkemizde kanserden kaynaklanan ölümlerin en yaygın nedeni olmakta ve Türkiye’de her yıl yaklaşık 25 binin üzerinde kişi akciğer kanserine yakalanmaktadır. Buna karşın, son yıllarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki, immünoterapiler akciğer kanserinde tedavinin seyrini ciddi anlamda olumlu etkilemiştir. MSD olarak, akciğer kanserinin tanısı, erken teşhisi ve önlenmesi ile ilgili farkındalık çalışmalarına önem vermekteyiz.


İçeriği Paylaşın