İnflamatuvar Bağırsak Hastalarına Sizin Kapınız Açık Mı?

İnflamatuvar Bağırsak Hastalarına Sizin Kapınız Açık Mı?

İnflamatuvar Bağırsak Hastalarına Sizin Kapınız Açık Mı?

Bizi Takip Et


İnflamatuvar bağırsak hastalarının sosyal yaşamlarını önemli bir şekilde etkileyen acil tuvalet ihtiyacına destek olmayı, günlük yaşamlarını kolaylaştırmayı ve toplumda hastalık hakkındaki bilinirliği artırmayı amaçlayan ‘’Kapımız Açık’’ Projesi, global biyofarma şirketi AbbVie’nin desteği ile İnflamatuvar Barsak Hastalıkları Derneği ve İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından hayata geçiriliyor. “Kapımız Açık” Projesi kapsamında; İnflamatuvar Barsak Hastalıkları Derneği ve İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, çok şubeli kafeleri, restoranları, belediyeleri ve benzin istasyonlarını, bu hastalara öncelik vermeleri ve tuvaletlerinin kapılarını açmaları için gönüllü olarak kampanyaya destek olmaya davet ediyor.

Uzun süreli ve şiddetli karın ağrısı; ishal veya kanlı dışkılama ya da yüksek ateş şeklinde belirtiler verebilen inflamatuvar bağırsak hastalıkları ile daha çok gelişmiş ülkelerde karşılaşılıyor ve inflamatuvar bağırsak hastalıklarının görülme sıklığı dünyada gün geçtikçe artıyor. Yapılan araştırmalara göre hastalığın en fazla görüldüğü Avrupa’da her 100.000 kişiden 505’inin ülseratif kolit, 322’sinin ise Crohn hastası olduğu görülüyor. Kuzey Amerika’da bu oranlar sırasıyla 249 ve 319 iken, her yıl Avrupa’da 100.000 kişiden 24’üne, Kuzey Amerika’da 100.000 kişiden 19’una Crohn hastalığı; Avrupa’da 100.000 kişiden 12’sine, Kuzey Amerika’da 100.000 kişiden 20’sine ülseratif kolit teşhisi konuyor. Ülkemizde ise 2009 yılında yayımlanan İnflamatuvar Barsak Hastalıkları Derneği verilerine göre her yıl 100.000 kişiden 4,4’üne ülseratif kolit, 2,2’sine de Crohn hastalığı teşhisi konmakta.

Avrupa Crohn ve Ülseratif Kolit Hasta Derneği’nin (EFFCA) 5.000 inflamatuvar bağırsak hastası ile yaptığı anket, hastalığın sosyal boyutunu gözler önüne seriyor. Araştırmanın sonuçlarına göre hastaların yüzde 89’u hastalığın alevlenme döneminde tuvalete hızlı yetişme ihtiyacı duyarken; yüzde 66’sı ise yeni bir yere gittiklerinde tuvaletin uygunluğuyla ilgili tereddüt yaşıyor. Bu gerçeklerden yola çıkan İnflamatuvar Barsak Hastalıkları Derneği ve İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ile global biyofarma şirketi AbbVie, inflamatuvar bağırsak hastalarının sosyal yaşam içinde önemli sorunlarından biri olan acil tuvalet ihtiyacı için, hastaların tuvaletlere öncelikli erişimini sağlayıp günlük yaşamlarını kolaylaştırmayı, hastalığın yükünü anlatmayı ve toplumda hastalık hakkındaki bilinirliği arttırmayı amaçlayan ‘’Kapımız Açık’’ projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Siz de firma olarak inflamatuvar bağırsak hastalarına ‘’Kapımız Açık’’ diyorsanız İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ile iletişime geçip bu anlamlı projenin destekçilerinden biri olabilirsiniz.

‘’Kapımız Açık’’ projesi kapsamında ‘’Kapımız Açık’’ diyen firmalar, inflamatuvar bağırsak hastalarına tuvaletlerini öncelikli kullanma imkanı sunuyor olacak. Bu kapsamda İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin öncülüğünde hastalara dağıtılacak olan ‘’Kapımız Açık’’ kartını gösteren inflamatuvar bağırsak hastaları, projenin destekçilerinden olan firmalarda tuvaletleri öncelikli olarak kullanabilecek.

“Kapımız Açık” Projesi Mayıs 2016’da gerçekleşecek Dünya Bağırsak Hastalıkları Günü’nde projeye gönüllü destek veren firmaların belirlenmesi ile hastalara duyurulacak. Daha fazla bilgi ve başvuru için; İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ile irtibata geçebilirsiniz.


İçeriği Paylaşın