İnsülin Direncini Düşürmenin 7 Yolu

Obezitenin en önemli nedenlerinden biri olan insülin direnci, vücuttaki birçok fonksiyonu olumsuz etkiliyor. insülin direnci kontrol altına alınmadığında ise obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara yol açıyor. Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, insülin direnci hakkında merak edilenleri ve insülin direncine karşı alınması gereken önlemleri anlattı. 

İnsülin Direncini Düşürmenin 7 Yolu

Bizi Takip Et


Obezitenin en önemli nedenlerinden biri olan insülin direnci, vücutta fazlası depolanan ve kullanılamayan glukozun  kilo alımını ve iç organlardaki yağlanmayı hızlandırmasıyla ortaya çıkar. Yüksek düzeyde salgılanan glukoz, pankreası yorarak diyabet gelişmesine neden olur. 

İnsülin direncine karşı kişinin yediklerini ve yemek yedikten sonra vücudunda oluşan belirtileri takip etmesi hastalığın tedavisi için oldukça önemlidir. Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, insülin direncinin belirtileri ve insülin direncine karşı alınması gereken önlemleri anlattı. 

İNSÜLİN NEDİR?

Doktor Gökhan Yazıcıoğlu insülini ve insülin direncini şöyle anlattı, "İnsulin pankreas bezinden salgılanan ve glukozun yani şekerin vücutta kullanılabilmesini sağlayan bir hormondur. İnsülin direnci ise vücutta insülinin bağlandığı reseptör hücreler tarafından algılanamaması dolayısıyla kontrolsüz düzeyde insülin salgılanması durumudur. Vücut glukozun kullanılabilmesi için daha yüksek düzeyde insülin salgılanmaya başlar. Vücuttaki yağ oranı arttıkça salgılanan insülin miktarı da artar. Ortaya çıkan direnç ile de kilo alınır. Bu şekilde hasta kısır bir döngüye girmiş olur. Ancak fiziksel hareketsizlik, ailede tip 2 diyabet hastalığı olması, polikistik over sendromu, D vitamini eksikliği de insülin direncine zemin hazırlayan diğer faktörlerdir"dedi. 

İNSÜLİN DİRENCİ BELİRTİLERİ

 • Yemeklerden sonra ağırlık basması uyku hissi,
 • Özellikle karbonhidrat içeren besinlerin tüketiminden kısa süre sonra ellerde titreme kötü hissetme,
 • Beslenmeye dikkat edilmesine rağmen kilo verememe ya da kilo alımının devam etmesi,
 • Hızlı ve/veya aşırı kilo alımı,
 • Sık sık tatlı yeme isteği ve tatlı krizleri,
 • Yorgunluk hissi ve sabahları yorgun uyanmak,
 • Aşırı tüylenme,
 • Karaciğer yağlanması,
 • Bel çevresinin giderek genişlemesi,
 • Kol altları ve kasıklarda kahverengi görünümün oluşması,
 • Kadınlarda adet düzensizlikleri.

İNSÜLİN DİRENCİ NASIL ANLAŞILIR?

Belirtileri takip etmeniz ardından bir uzmana başvurarak kan testi yaptırabilirsiniz.  Yapılacak kan testi ile insülin direncinin olup olmadığı kolayca anlaşılır. Doktorunuzun tavsiyesi ile alınacak önlemler diyabet gelişmeden insülin direncini ortadan kaldırabilir.

İnsülin direnci kontrol altına alınamadığında ilaç tedavisi uygulanır. Bu sayede iştah ve kilo kaybı sağlanır. 2-3 aylık ya da 6 aylık kan tetkiki kontrolleri ile insülin direnci takip edilir. Değerler normale döndükten sonra ilaçlar kesilerek yaşam tarzı değişiklikleri uygulanmalıdır.

İNSÜLİN DİRENCİNE KARŞI NE YAPILMALI?

 1. İlk olarak vücut ağırlığının en az %5inin azaltılmasını hedefleyen diyet programı oluşturulmalıdır. 
 2. Diyet tüm besin öğelerini içerecek şekilde dengeli olmalı ve en az 4-6 öğün içermelidir. 
 3. Rafine karbonhidratlar mümkün olduğunca azaltılmalıdır. 
 4. Kısa şok diyetlerden ziyade yaşam boyu sürdürülebilir tarzda beslenme programı benimsenmelidir. 
 5. Mutlaka düzenli egzersiz yapılmalı ya da hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir.
 6. Uyku düzeni, insülin direncinin kontrol edilmesinde çok önemlidir. 
 7. Yaşam tarzı değişikliklerinden yarar görülemeyen hastalarda ilaç kullanımı düşünülebilir. İlaç dozu mutlaka uzman kontrolünde ayarlanmalıdır. 


İçeriği Paylaşın