İp İle Kepçe Kulak Estetiği

İp İle Kepçe Kulak Estetiği

İp İle Kepçe Kulak Estetiği

Bizi Takip Et


Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal kepçe kulak diğer söylemiyle yelken kulak ve  tedavi yöntemleriyle ilgili soruları yanıtladı.

. Kepçe kulak oluşumunun nedenleri nelerdir?
Kepçe kulak; toplumda en sık görülen kulak deformitesi. Kıkırdak yapısı çok karışık ve 3 boyutludur. Üzerindeki derinin inceliği, özelliği ve kıkırdakların şekli çok önemlidir. Kepçe kulak oluşumun yapısal birkaç nedeni vardır. Kepçe kulakta kıkırdaklar zayıf olabilir, iç kısımda bazı bölgelerde kulak kıvrımı oluşmayabilir ya da kulağın içindeki “konka” adı verilen çukur kısım olması gerekenden çıkık olabilir. Bu etkenlerden birinin varlığı farklı şekillerde kendini gösterir.

. Kepçe kulak ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Ameliyat öncesi ameliyatı yapacak olan cerrah ve anestezi uzmanı ile yeterli süre ayrılarak detaylı bir ön görüşme ve tıbbi sorgulama yapılmalıdır. Bu görüşmelerde tüm detaylar konuşulmalı ve ameliyat sürecinde sorun oluşturabilecek olası ipuçları çok iyi değerlendirilmelidir.Ameliyat öncesinde kullanılan ilaçlar ve bitkisel preparatlar (bitkisel çaylar, meyan kökü, zencefil vb.) ameliyat esnasında ve sonrasında çok ciddi kanama sorunları ve ilaç etkileşimlerine yol açabilmektedir.

Zorunlu kullanılması gereken ilaçlar hakkında doktora bilgi verilmeli, diğerleri en az 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Kanı sulandıran aspirin, kumadin benzeri ilaçlar ameliyat esnasında ve sonrasında ciddi kanama sorunları oluşturabilir; ameliyattan en az 7-10 gün öncesinden kesilmelidir.Sigara ve fazla kilo hem anestezi, hem de dokularda kan dolaşımı ve yara iyileşmesi yönünden risk oluşturur; mümkünse sigara bırakılmalı, fazla kilolar verildikten sonra estetik ameliyat planlanmalıdır.Planlanan ameliyat saatinden 8 saat öncesinden itibaren su dâhil hiç bir şey alınmamalıdır.

. Kepçe kulak ameliyatında yaş sınırı var mıdır?

Aslında bu ameliyatta yaş sınırı yoktur. Ancak kepçekulak deformitesinin düzeltilmesi 6 yaşından itibaren başlar,genellikle okul çağına başlamadan yapılmasında fayda vardır.

. Kulak estetiği kaç yaşında yapılabilir?
Bir çocuğun kulakları 6 yaşında erişkin haline çok yakındır. Bu nedenle en erken olarak 6 yaşında bu ameliyatlar yapılabilir. Bunun dışında herhangi bir yaşta kepçe kulak ameliyatları yapılabilmektedir.

. Ameliyat nasıl gerçekleşiyor?

Kepçe kulak ameliyatı diğer bir deyişle otoplasti ameliyatı, çocukluk çağındaki kişilerde genel anestezi altında yapılır. Daha ileriki yaşlarda genel anestezi verilmeden, sadece kulak uyuşturularak lokal anestezi yöntemiyle de yapılabilir .Kepçe kulak estetiği ameliyatı için çocuklarda genel anestezinin tercih edilmesinin nedeni, ameliyat sırasında çocuğun huzursuz olabileceği ve sakin durmayabileceği nedeniyle cerrahın rahat çalışabilmesinin zorluğudur. Estetik kulak ameliyatı, kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır.

Bu yüzden, iz kalma ve izin görünme olasılığı en düşük olan ameliyatlardandır. Kepçe kulak ameliyatı, her bir kulak için yaklaşık yarım saat sürer. Kepçe kulak estetiği ameliyatında, kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrım hatları inceltilerek ya da zayıflatılarak kıvrılması kolay hale getirilir, kıkırdaklara uygulanan kalıcı iç dikişler ile kıkırdak kıvrımları oluşturularak yeniden şekillendirilir ve yine iç dikişler ile kulak kepçesi arkaya doğru yatırılır.

Biz kepçe kulak ameliyatı sırasında kalıcı iç dikişler ile kıkırdağı şekillendirdikten sonra derideki kesi yerini kapatmak için kendi kendine eriyen dikişler kullanıyoruz, böylece dikiş alma zahmeti ve stresinden kurtulmuş oluyorsunuz..Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi ile yapılmış ise ameliyatın bitiminden hemen sonra evinize dönebilirsiniz.Ancak pek çok hastam da genel anesteziyi tercih ediyor.

. İple kepçe kulak estetiği nedir?

İple kepçe kulak estetiği ameliyatı oldukça yeni bir uygulama alanıdır. Mantık olarak yüz bölgesinde uygulanan iple askı yöntemlerine benzerdir. Uygulama alanı olarak dünyada yaygınlık gözlenmez. Bu teknikte en önemli olan fark doğru hasta seçiminde doğru karar vermek olacaktır. İple askı yöntemi ile otoplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Ameliyat esnasında ağrı-sızı hissedilmez.

Ortalama ameliyat süresi 15-20 dakikadır. Bu teknikte de uygulamayı tamamladığımız tarafı hastaya gösterip fikrini soruyorum. Hastalarım interaktif olarak ameliyata katılıp kulak açısını kendileri de belirleyebiliyorlar ya da isteklerini ameliyat esnasında dahi belirtebiliyorlar. Anlatırken ürkütücü olduğu düşünülse bile hastalarımın mutluluk ve memnuniyetlerini anında paylaşmış oluyoruz.

İple askı yönteminde özellikle kaliteli ve hastada reaksiyon oluşturma riski minimum olan sütür materyalleri kullanıyoruz. Bu sütür materyalleri dışarıdan belli olmazlar.

. Kulak estetiği ameliyatının riskleri nelerdir?

Kanama her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da olabilir. Enfeksiyon ise kulakta korkulan bir komplikasyondur. Asimetri problemleri de olabilir. Ameliyat öncesinde her iki kulak arasında fark olup olmadığına da dikkat edilmelidir.

. Kepçe kulak ameliyatı ağrılı mıdır?

Uyuşturucu ilacın etkisi yaklaşık 3-4 saat sürer, etkisi geçmeye başladığında hafif bir ağrı hissedilir. Bu ağrı günlük hayatı etkileyecek düzeyde olmaz ve uygun ağrı kesici ilaçlar ile rahatlığınız sağlanır.Kaşıntı hissedilmesi normaldir ve rahatlıkla ilaçla kontrol altına alınabilir.

. Kepçe kulak operasyonunun iyileşmesi ne kadar sürer?

Ameliyattan 5 gün sonra normal hayata dönmek mümkündür.

. Kepçe kulak estetiği sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kepçe kulak estetiği operasyonları sonrasında doktorunuzun belirtmiş olduğu konulara kesinlikle dikkat edilmeli ve yine doktorunuzun vermiş olduğu talimatları birebir yerine getirmiş olmaya dikkat etmelisiniz. Kepçe kulak estetiği operasyonu sonrasında kulak arkasında dikişler olacaktır bu dikişlerin herhangi bir zarar görmemesi ve açılmaya maruz kalmaması için kesinlikle su değdirilmemelidir.

Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçlar gününde ve saatinde alınmalıdır.Genel olarak kulak operasyonlarından sonra kulak bandajı kullanılır uyurken veya ayaktayken bu bandajlara zarar verecek hareketlerden kaçınılmalıdır.Estetik kepçe kulak ameliyatınız tamamlandıktan sonra doktorunuz kulaklarınıza bandajla saracaktır. Bu bandajlar kulaklarınızda üç gün kalacak ve bu üç gün içerisinde kulaklarınızı sudan korumak için banyoya girmemeniz gerekecektir.

Ameliyat sonrası bir hafta kadar sürecek kulaklarınızda morluk ve şişlikler görülecektir. Kepçe kulak ameliyatınızın başarıya ulaşmasını istiyorsanız ameliyat sonrası geçecek olan ilk üç ay çok önemlidir. Bu ilk üç ayda kulaklarınızı darbelere ve çekmelere karşı korunmanız gerekir. Zira bu ilk üç aydan kulaklarınız darbe veya çekme gibi sorunlara maruz kalırsa kulak kıkırdaklarındaki atılan dikişler kopar ki ve  bu da estetik kepçe kulak ameliyatınızın başarısız olmasına neden olur. İlk üç ay tamamlandıktan sonra bu risk ortadan kalkar.


İçeriği Paylaşın