İstanbul'da Asya Kaplan Sivrisineği Tehlikesi!

İstanbul'da da popülasyonu oldukça artan bir sivrisinek türü olan Asya Kaplan Sivrisineği en tehlikeli viral hastalıklardan biri olan Batı Nil ateşi virüsünün taşıyıcısı.... Son zamanlarda birçok kişi sivrisinek ısırığı şikayetiyle doktora başvuruyor.

İstanbul'da Asya Kaplan Sivrisineği Tehlikesi!

Bizi Takip Et


Güneydoğu Asya kökenli olan ve Avrupa kıtası ülkelerinde görülen Asya Kaplan Sivrisineği son yıllarda İstanbul’da da sıklıkla görülmeye başlandı.

Asya Kaplan Sivrisineği’nin Batı Nil ateşi virüsünü taşıdığ, hatta başka virüsleri de bünyesinde barındırdığı biliniyor. Kökeni Güneydoğu Asya olan bu sivrisinek türü vücutta kızarıklık, kaşıntı ve ödeme neden olabiliyor.

Sivrisinekler ile 50’ye yakın virüs türünün insanlara bulaştığını söyleyen Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, "Asya Kaplan Sivrisineği, son zamanlarda İstanbul’da da popülasyonu oldukça artan bir sivrisinek türü. Aslında bu sivrisinek en tehlikeli viral hastalıklardan olan Batı Nil ateşi virüsünün taşıyıcısı. Diğer taşıyabileceği virüsler ise Usutu virüsü, Chikungunya virüsü, Rift Vadisi humması, zika virüsü, Dengue humması gibi yaklaşık 50 virüsü bulaştırabiliyor" dedi.

ASYA KAPLAN SİVRİSİNEĞİNİN FARKI

Türkiye’de yaygın olarak görülen sivrisinek türlerinden farklı olarak gece değil gündüz aktif hale geliyorlar. En çok Marmara’ya kıyısı bulunan ve kırsal alanı daha fazla olan Avcılar, Sarıyer ve Beykoz gibi ilçelerde görülüyor.


İçeriği Paylaşın