İstanbul’da Yeni Sağlık Yatırımları

İstanbul’da Yeni Sağlık Yatırımları

İstanbul’da Yeni Sağlık Yatırımları

Bizi Takip Et


İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği’ne ait kaç hastane ve ağız diş sağlığı merkezi var? Yeni açılacak hastaneler hakkında bilgi verebilir misiniz? Eski hastaneler için ne gibi çalışmalar var? Sağlık turizmi açısından ön plana çıkan hastaneler ve branşlar hangileri? Merkezi laboratuvar ve röntgen uygulaması nedir, avantajları nelerdir? Evde sağlık hizmetleri nelerdir?

İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Kamil Özdil, İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği’nin projelerini Sağlığım İçin Herşey’de anlattı.

. İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği’ne ait kaç hastane ve ağız diş sağlığı merkezi var?
“Birliğimiz yaklaşık 3 milyon civarında nüfusa hitap eden İstanbul ve Türkiye’nin en büyük birliklerinden biridir. Coğrafi olarak Anadolu bölgesinin kuzeyini kapsıyor ve 8 ilçeye hitap ediyor. Burada 19 civarında kuruma sahibiz. Bunlar Sultan Hamit Hastanesi (eski GATA), Siyami Ersek Hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi, Medeniyet Üniversitesi Göztepe Hastanesi, Fatih Sultan EAH, Erenköy Ruh ve Sinir Hastanesi, Erenköy Fizik Tedavi Hastanesi, Ümraniye EAH, Beykoz Devlet Hastanesi, Üsküdar Devlet Hastanesi, Şile Devlet Hastanesi, Ataşehir Ağız Diş Sağlığı ile diğer ağız diş sağlığı merkezleri ile Sancaktepe EAH’dir.”

YENİ AÇILACAK HASTANELER

. Yeni açılacak hastaneler hakkında bilgi verebilir misiniz? Eski hastaneler için ne gibi çalışmalar var?
“Geçen yaz Ümraniye EAH’ne yaklaşık 480 yataklı bir kadın doğum ve çocuk hastanesi ekledik. Bunu tam kapasite hizmete sunmaya çalışıyoruz. Henüz personel kadrosu tamamlanamadı. Bundan sonra Medeniyet Üniversitesi’nin bahçesine binin üzerine yatağa sahip çok modern ve deprem gibi konularda çok güvenilir bir hastane inşa edilecek. Hastane sisteme yaklaşık 1,5-2 yıl içerisinde dahil olacak. Sancaktepe’de 380 yataklı bütün imkanlara sahip bir EAH’ni bitirdik. Personel atamaları tamamlandığında birkaç ay içerisinde hizmete açılacak. Çekmeköy’de 200 yataklı bir devlet hastanesi yapıyoruz. İstanbul’da genelde eski yatırımlar E-5 ile deniz tarafına yapılmış; yani güney tarafında kalmış. Kuzeyde de yoğun bir nüfus birikimi var. Bu bölgeye hizmet eskiden Ümraniye üzerinden yürütülmeye çalışılıyordu. Şimdi Sancaktepe’deki ve Çekmeköy Devlet Hastanesi buradaki yükü alacak. Şile’ye de 100 yataklı yeni bir devlet hastanesi planladık.”

Doç. Dr. Kamil Özdil

SAĞLIK TURİZMİNDE ÖN PLANA ÇIKAN HASTANELER

. Sağlık turizmi açısından ön plana çıkan hastaneler ve branşlar hangileri?
“Siyami Ersek Hastanesi, Türkiye’nin köklü kardiyovasküler cerrahi ve kardiyoloji merkezi olan bir kurumumuz. Buraya zaten sağlık turizmi bağlamında hastalar geliyor. Buna ek olarak Ümraniye EAH’de robotik cerrahi yapılıyor. Türkiye’de sayılı merkezlerden biri ve buraya da yurtdışından talep var. Bu hastanede sağlık turizmi konusunda bir proje de geliştirdik; 3 dilli navigasyon sistemiyle hasta istediği yönü bulma imkanına da sahip. Yine bu hastanede sağlık turizmi ile ilgili ciddi bir planlama içerisindeyiz. Bakanlığımız marifetiyle yapılacak yeni düzenlemelerle kamu bu konuda esnek imkanlara kavuşacak. Bu çerçevede inşallah yoğun bir sağlık turizmi atağını geçmeyi düşünüyoruz. Ümraniye EAH’de pediatrik kemik iliği nakli merkezi planlıyoruz. Kamuda çok zorluk çekilen reimplantasyon konusunda da bir merkez belirledik. Fatih Sultan Mehmet Hastanesi’nde inme merkezi oluşturduk. Bu bölgede göğüs hastalıklarıyla ilgili bir hizmet yetersizliği vardı. Onu da yeni açılan Sultan Hamit Hastanesi’nde, diğer hastanelerimizle ortak nöbet havuzu da oluşturarak bir alan belirledik.”

MERKEZİ LABORATUVAR VE RÖNTGEN UYGULAMASI

. Merkezi laboratuvar ve röntgen uygulaması nedir, avantajları nelerdir?
“Küçük devlet hastanelerinde bütün laboratuvar parametrelerini aynı anda çalışmak mümkün olmayabiliyordu. Bu konuyu, özel hastanelerin materyallerini en iyi yerde ve bütün testleri yapabilecek imkana sahip bir merkezi laboratuvar marifetiyle çözdük. Materyal taşınmasını da kuryeler marifetiyle oturttuk. Laborant ve hekimleri bir araya toplayarak ve buna uygun modern teçhizat ve analizör sistemleriyle de bir araya getirerek bütün testler bu  merkezi laboratuvar bünyesinde yapılıyor. Eskiden pek çok testi yaptıramayan hastaneler artık merkezi laboratuvarda bunu çok pratik şekilde yapabiliyorlar.

Merkezi röntgen uygulamasıyla Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği’ne dahil bütün hastaneler tomografi, MR gibi birbirlerinin röntgenlerini görebiliyorlar. Hatta sur time yöntemiyle bazı filmleri okuyamayan hastanelerimize diğer hastanelerimiz destek de verebiliyor.’’

. Bu hizmet İstanbul’daki bütün hastaneleri kapsıyor mu?
“Kişiler e-devlet sistemi üzerinden kendi verilerine tüm Türkiye’den görebilme imkanına sahipler. Bu, Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda Türkiye’de yayılmış bir konudur. Ama kişinin isteğine bağlıdır; kişi izin verirse verileri hekim görebilir. Ancak biz ortak havuz olduğumuz için bütün hekimler ortak işletim sistemi üzerinden o hastanede çekilmiş gibi bu verileri aynı anda görebiliyorlar.”

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

. Evde sağlık hizmetleri nelerdir?
“Evde fizik tedavi hizmetinde yatalak hastalara evde fizik tedavi veriliyor. Mesela spastik çocuklara veya felçli insanlara evde diş tedavisi imkanı sağlanıyor. İnme, el cerrahisi gibi vermekte zorlanılan hizmetlerde de ortak hastaneler belirlenerek belirli merkezler güçlendiriliyor.”


İçeriği Paylaşın