İsviçre'de İtiraz Etmeyen Herkes Organ Bağışçısı Kabul Edilecek

İsviçre’de organ bağışını yasal olarak belirtmeyen kişilerin organları, yeni yasayla bağışlanabilecek.

İsviçre'de İtiraz Etmeyen Herkes Organ Bağışçısı Kabul Edilecek

Bizi Takip Et


İsviçre'de, hafta sonu düzenlenen referandumun ardından, organ bağışını yasal olarak belirtmeyen kişilerin, ölümleri üzerine organlarının alınmasına rıza gösterdikleri varsayılacak. Hükümet destekli önlem, İsviçre'nin yaklaşık yüzde 60'ı tarafından onaylandı.

Hükümet henüz tüm vatandaşları değişiklik hakkında bilgilendirmediği ve vazgeçmek için ulusal bir veri tabanı oluşturmadığı için yeni kurallar 2024 yılında yürürlüğe girecek.

Organ Nakli Yasası’nda “Prensip olarak, (kişi) yaşamı boyunca bağış yapmak istemediğini belirtmediği sürece, her insan organ ve doku bağışçısı olarak kabul edilir. Kişi yaşamı boyunca isteğini ifade etmemişse kişinin yakınları, organ bağışına aleyhte karar vereceğini bilir veya şüphelenirse organ bağışını reddedebilir. Hiçbir akrabaya ulaşılamıyorsa ve kişi tarafından imzalanan yazılı bir belge yoksa organ bağışı gerçekleşmeyeceği vurgulandı. İsviçre’ye seyahat edeceklerde organ bağışı durumu söz konusu olması durumunda ise seyahat öncesi ‘Organ bağışı kartı’ doldurulması ve imzalanması gerekebileceği belirtildi.

16 YAŞ ÜSTÜ İÇİN GEÇERLİ

Yeni kurallar sadece 16 yaş ve üstü için geçerli olacak ve organlar yalnızca yoğun bakım ünitesinde ölen ve iki doktor tarafından öldüğü doğrulanan hastalardan alınacak.

İsviçre'de organ bağışı için bekleme listesinde bin 434 hasta bulunurken, 2021'de toplam 484 hasta nakil oldu.


İçeriği Paylaşın