Dünyada İlk Kez Domuz Böbreği Bir İnsana Nakledildi

ABD'de genetiği oynanmış domuz böbreği ilk kez bir insana nakledildi. Uzmanlara göre bu operasyon, hayvanlardan insanlara naklin ilk örneği olurken, organ nakli alanında çığır açıcı bir öneme sahip.

Dünyada İlk Kez Domuz Böbreği Bir İnsana Nakledildi

Bizi Takip Et


ABD'de gerçekleştirilen bir operasyonla domuz böbreği insana nakledildi. Böbrek nakli gerçekleştirilen insanın bağışıklık sistemi ani bir tepki vermezken, ilk kez yapılan operasyon organ naklinde çığır açabilecek yeni bir gelişme olarak nitelendirildi.

Reuters’ta yer alana habere göre, operasyonda genetiğiyle oynanan ve böylece dokuları insan vücudunun reddedeceği bir molekülü içermeyen bir domuzun böbrekleri kullanıldı. Böbreklerin nakledildiği hastanın ise beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişi olduğu ve ailesinin onayıyla bu operasyonun gerçekleştiği belirtildi.

Uzmanlara göre bu operasyon, hayvanlardan insanlara naklin ilk örneği olurken, organ nakli alanında çığır açıcı bir öneme sahip.

DOMUZUN GENETİĞİ İLE OYNANDI

Operasyon öncesinde domuzun genetiğiyle oynandığı ve insan vücudunun reddettiği molekül alpha-gal’ı domuzun vücudundan çıkarıldığı belirtildi. Domuzların genetiğiyle oynanması ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden onay alsa da hayvanların tıbbi operasyonlarda kullanımı ile ilgili FDA’nın onayı yok.


İçeriği Paylaşın