Jöle Saça Zarar Verir Mi?

Daha çok erkekler tarafından tercih edilen saç bakım ürünlerinden jöle saça zarar verir mi? Saç dökülmesine neden olur mu? Kel bırakır mı?  İşte saç jölesi hakkında merak edilenler...

Jöle Saça Zarar Verir Mi?

Bizi Takip Et


Saç jölesi, günlük hayatta sıkça tercih edilen, yoğun bir kıvama sahip bir saç bakım ürünüdür. Saç jölesi yaygın olarak erkekler tarafından kullanılsa da kadınlar arasında da genellikle kıvırcık saçlara sahip olanlar tarafından kullanılmaktadır. Kullanacak kişinin beklentilerine göre farklı çeşitleri bulunan saç jölesi en eski saç şekillendirme ürünlerinden biridir.

Saç jölesi, uzun yıllardır saç şekillendirmede kullanılan ürünler arasında yer alsa da saça zarar verip vermediği konusunda farklı düşünceler bulunur. Bazı uzmanlar jölenin saça zarar verdiğini söylerken bazıları da fön ve maşanın daha zararlı olduğu inanışına sahip. 

ClinicExpert saç ekimi uzmanları ise "saç jölesinin zararları kişinin kullanım şekline ve sıklığına bağlıdır." diyor. 

SAÇ JÖLESİ NEDEN VE NASIL KULLANILIR?

Saç jölesi ne işe yarar sorusunun cevabı tamamen kişinin istediği dış görünüşle ilgilidir. Saç jöleleri, saça bakım yapmayı ve sağlıklı bir saç yapısını vadetmezler. Saç jöleleri yalnızca günlük kullanım içindir. Saç jölesi uygulanırken saça şekil verilir ve saç jölesinin içeriğindeki etken maddeler sayesinde saçlar sertleşerek görünüm uzun süre korunur.

Saç jölesi aynı zamanda saçlardaki elektriklenme probleminin de önüne geçmekte ve saçlara parlak bir görünüm kazandırmaktadır.

Saç jölesi mutlaka ıslak saça uygulanmalıdır. Çünkü saç jölesinin içeriğindeki etken maddeler su ile etkileşime girmekte ve bu sayede saça şekil vermeyi kolaylaştırıp saç tellerini sertleştirmektedir. Bu sebeple saç jölesini ıslak ya da nemli saçınıza uyguladığınızdan emin olmalısınız.

JÖLE SAÇA ZARAR VERİR Mİ?

Her yaştan insan tarafından tercih edilmesine rağmen saç jölesi kullanımı zararlı mı sorusunun cevabı sıkça merak edilmektedir. Saç jölesinin zararları kişinin kullanım şekline ve sıklığına bağlıdır.

Saç jölesi, kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara gereken önem verilmediği takdirde saç jölesi saç yapısına zarar verebilmektedir.

Saç jölesi, görünümün kalıcılığını saçları sertleştirerek sağlayan bir üründür. Bu sebeple jöle uygulanmış saçla uyunduğunda sertleşen saçlar yastığa sürtünerek kolayca kırılacak bu da zaman içerisinde saçları cansızlaştıracaktır. Bu sebeple saç jölesi kullanılan günün sonunda mutlaka saçların yıkanması gerekmektedir.

Saç jölesinin kullanımından kaynaklanan diğer bir yaygın problemse saçta kepek oluşumudur. Saç jölesinin uzun süre saçta tutulması ve saçların yıkama esnasında jöleden iyice arındırılmaması durumlarında kepek oluşumu görülebilmektedir.

Bu çok basit iki noktaya dikkat edildiği ve doğru ürün seçimi yapıldığı sürece saç jölesinin yapısı itibariyle saça ve saç derisine zarar verme gibi bir durumu yoktur.

SAÇ JÖLESİ SAÇ DÖKER Mİ?

ClinicExpert saç ekimi uzmanlarına göre saç jölesi kendi başına saç dökmemektedir. Saç dökülmelerinin sebebi çoğunlukla genetik faktörlerle ilgilidir. Ancak saç jölesinin kullanımında bu ürünün kimyasal içerikli olduğu unutulmamalıdır. Mutlaka saçlar jöleden arındırılmalı ve yalnızca 10-12 saat süreyle jöle saçta tutulmalıdır.

SAÇ JÖLESİ NEYE GÖRE SEÇİLMELİ?

Saç ekimi uzmanlarına göre saç jölesi seçiminde en önemli adım kendi saç tipinizi tanımaktır. Günümüzde bazı saç bakım markaları saç jölesi gibi şekillendirici ürünleri saç tiplerine göre de çeşitlendirmiştir. Eğer tercih edeceğiniz marka da böyle bir çeşitlendirmeye sahipse mutlaka kendi saç tipinize en uygun olanı seçmeye özen gösterin. Doğru ürün seçtiğinizde saç jölesinden daha fazla verim alabilirsiniz.

Kullanacağınız saç jölesini seçerken aynı zamanda üründen beklentilerinizi de belirlemeniz gerekiyor. Doğal bir görünüm istiyorsanız güçlü bir saç jölesini seçmek sizin için doğru olmayacaktır. Aynı şekilde saçınıza jöle yardımıyla verdiğiniz şeklin uzun süre kalıcı olmasını istiyorsanız düşük tutuşlu bir saç jölesi sizin beklentilerinizi karşılamayacaktır. Bu sebeple saç jölesini uyguladıktan sonra nasıl bir görünüm ve ne kadar süren bir kalıcılık istediğinize karar verdikten sonra seçim yapmanız en doğru yol olacaktır.

 


İçeriği Paylaşın