Justin Bieber’ın Yüzünü Felç Eden Ramsay Hunt Sendromu Nedir?

Justin Bieber, Ramsay Hunt sendromu nedeniyle yüz kaslarını hareket ettiremediği için konserlerini iptal etti. Peki Ramsay Hunt sendromu nedir?

Justin Bieber’ın Yüzünü Felç Eden Ramsay Hunt Sendromu Nedir?

Bizi Takip Et


Pop yıldızı Justin Bieber, su çiçeği ve zonaya neden olan aynı virüs varicella-zoster’ın neden olduğu Ramsay Hunt sendromu nedeniyle yüzünün kısmen felç olduğunu duyurdu.

Ramsay Hunt sendromu, varicella-zoster virüsünün iç kulağın yakınındaki bir siniri enfekte ettiğinde ortaya çıkan nadir bir nörolojik bozukluktur.

Çocukken su çiçeği veya yetişkinken zona geçirdikten sonra virüs vücutta uykuda kalabilir. Virüsün neden yeniden aktive olduğu ve Ramsay Hunt semptomları ürettiği bilinmiyor.

Mount Sinai’deki Icahn Tıp Okulu’na göre, semptomlar kulak kanalının içinde ve kulağın dışında, zaman zaman dile ve damağa saldıran ağrılı bir döküntü gösterebilir. İç kulak tutulumu nedeniyle, bu durumdaki kişilerde vertigo (baş dönmesi veya etrafınızda dönen şeyler hissi) veya kulak çınlaması da görülebilir.

Ramsay Hunt sendromu, yüzün etkilenen tarafında da işitme kaybına neden olabilir. Bieber’da olduğu gibi, yüzün virüs tarafından saldırıya uğrayan bölgesinde zayıflığa, yüz sarkmasına veya felce de neden olabilir. Bu zayıflık bir gözü kapatmada, yüz ifadeleri yapmada ve yemek yemede zorluğa neden olabilir.

RAMSAY HUNT SENDROMU TEDAVİSİ

Tedavi, iltihabı azaltmak için prednizon gibi steroidlerden ve ağrı kesici ilaçlardan oluşur. Zaman zaman, asiklovir veya valasiklovir gibi herpes ailesine yardımcı olan antiviral ilaçlar reçete edilebilir.

Mount Sinai’deki Icahn Tıp Okulu’na göre, tam iyileşme kesin değil. Ancak bazıları birkaç ay içinde iyileşir. Ne kadar erken yakalanırsa, iyileşme şansı o kadar iyi olur.


İçeriği Paylaşın