Sırada Süper Grip Mi Var? Koronavirüsle Belirtileri Benzer

Koronavirüs ile mücadele devam ederken, şimdilerde süper grip ortaya çıktı. Şiddetli soğuk algınlığı olarak tanımlanan süper grip, PCR testlerinde negatif çıksa da 15-44 yaş aralığında koronavirüse benzer semptomlar gösteriyor.

Sırada Süper Grip Mi Var? Koronavirüsle Belirtileri Benzer

Bizi Takip Et


Şiddetli soğuk algınlığı olarak tanımlanan süper grip, PCR testlerinde negatif çıksa da 15-44 yaş aralığında koronavirüse benzer boğaz ağrısı, sinüs ağrısı, eklem ağrısı ve öksürük gibi semptomlar gösteriyor.

NTV’nin İngiliz Telegraph’tan aktardığı habere göre, son haftalarda birçok kişi şiddetli grip benzeri semptomlar yaşıyor. Ancak tüm koronavirüs belirtilerine rağmen PCR testleri negatif çıkıyor.

SÜPER GRİP NEDİR? SOĞUK ALGINLIĞINDAN FARKI NEDİR?

Soğuk algınlığına virüsün 200’den fazla farklı türü neden oluyor. Cardiff Üniversitesi Soğuk Algınlığı Merkezi’nin eski direktörü Prof. Dr. Ronald Eccles, şu anda dolaşan “süper grip”in solunum sinsityal virüsünün (RSV) bir sonucu olduğunu açıkladı.

AKCİĞERLERİ TEHDİT EDİYOR

RSV virüsü; grip ve soğuk algınlığına benzer şikayetlere neden olurken, tedavisinde gecikildiğinde akciğerleri tehdit ediyor. Tüm yaş gruplarında özellikle bebekler ve yaşlılarda yaşamı tehdit eden solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüs, son yıllarda görülme sıklığındaki artışla dikkat çekiyor.

Çocukların tümü 2 yaşına kadar en az bir kez RSV ile hastalanıyor ve hayat boyu bu enfeksiyonun tekrarı sık olarak görülüyor. . Büyük çocuk ve erişkinlerde RSV genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu; bebek ve küçük çocuklar ile prematüre doğanlarda, bağışıklık yetmezliği olanlarda ve yaşlılarda ciddi alt solunum yolu enfeksiyonları gelişebiliyor.

RSV ile ilgili sorunlardan biri ise oldukça bulaşıcı olması. Öksürme ve hapşırma yoluyla bulaşıyor, ancak Covid-19’dan farklı olarak eller ve yüzeyler yoluyla da geniş çapta yayılır. Bu, virüsün sınıflardaki çocuklar arasında yayılmasını durdurmanın neredeyse imkansız olduğu anlamına geliyor.

SÜPER GRİP BELİRTİLERİ

Süper gripten muzdarip olanlar sinüs ve göğüs enfeksiyonları, öksürük, boğaz ağrısı, yorgunluk ve tat ve koku kaybı gibi semptomlar yaşıyor. Bu semptomlar Covid-19’un belirtilerine benziyor, ancak hastalar PCR testlerinde pozitif çıkmıyor. Ancak, süper gribe yakalananlar da Covid-19 hastaları gibi günlerce yatakta kalabiliyor.

SÜPER GRİP NEDEN ORTAYA ÇIKTI?

Uzmanlar aylarca süren karantinanın soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı insanların bağışıklığını azalttığını düşünüyor.


İçeriği Paylaşın