Kadınlar Neden Estetik Ameliyat Olur?

Kadınlar Neden Estetik Ameliyat Olur?

Kadınlar Neden Estetik Ameliyat Olur?

Bizi Takip Et


Eskiden, yalnızca göz önünde olan kişilerin; sanatçıların, politikacıların nasıl göründükleri önemli idi. Günümüz toplumunda artık sıradan meslek sahibi insanların, esnafın ve hatta ev hanımlarının da nasıl göründüğü önemsenmeye başlandı.

Kendini güzel görme, hem hemcinsleri hem de karşı cins tarafından beğenilme arzusunun kadınlar için öteden beri erkeklere oranla daha baskın olduğunu söyleyen Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Sönmez, “Bu nedenle estetik ameliyat olan kadınların sayısı, erkeklerden daha fazla. Ameliyat kararının verilmesi iki şekilde oluyor; ya yıllardan beri düşünülüp planlanan ve sonunda cesaret edilen ameliyatlar vardır, ya da duygusal olarak fırtınalı bir dönemde çok hızlı verilen bir ameliyat kararı vardır” diyor.

Doç. Dr. Ahmet Sönmez şu bilgileri veriyor:
“Kimileri vücudunda memnun olmadığı bir bölgenin düzeltilmesi konusunu gündeminde tutan, bazen aylarca, bazen yıllarca bu konuyu düşünen ve en sonunda ameliyat olma kararı veren hastalardır. Bu şekilde estetik ameliyat olma arzusuyla doktora başvuran kadınları yaş gruplarına göre de üçe ayırmak mümkün.

Bu grup hastaların yaşça genç olanları, en sık burun şeklinden veya göğüslerinin küçüklüğünden şikayet ile geliyorlar. Ergenlik döneminden beri bu şikayetlerinin farkındalar ve düzeltilmesini istiyorlar.

Daha ileri yaşta olanlar ise genelde doğum sonrası vücutlarında ortaya çıkan deformitelerden rahatsız ve göğüs dikleştirme, karın germe gibi ameliyatlar istiyorlar. Üçüncü grup yani biraz daha ileri yaşlarda ise yüzde meydana gelen yaşlanma belirtilerinin giderilmesini arzu ediyorlar. Bu tür hastaların amacını anlamak ve onlara yardımcı olmak daha kolaydır. Ameliyat sonrası memnun olma oranları da daha yüksektir.” şeklin

BOŞANMA, ALDATILMA, YENİ BİR İŞ ARAYIŞI ESTETIK SEBEBİ

Doç Dr Ahmet Sönmez “Eşten veya erkek arkadaştan ayrılma, aldatılma, ihmale uğradığını hissetme, iş değişikliği veya iş kaybı kadınları estetik cerrahiye yönlendiren sebeplerin başında geliyor.  Bu durumda alınan ameliyat kararının altındaki temel motivasyon, kişinin kendine güvenini ve saygısını tazeleme isteği. Kişi, yakın çevresi ve iş çevresi tarafından kabul görme ve saygı duyulma arzusuyla bizlere geliyor. Bu hasta grubunun ameliyat sonrası memnuniyet duygusu düşük oluyor” diyor.

İMAJ TAZELEMEK, ÖZGÜVEN ARTIRMAK İSTEYEN ESTETİK YAPTIRIYOR

Doç. Dr. Ahmet Sönmez sözlerine şöyle devam ediyor:

“Hayatlarının çalkantılı bir döneminde estetik ameliyat olarak vücut imajlarını tazelemek, özgüvenlerini arttırmak isteyen hastalarımız da var örneğin eşinden ayrılan, aldatıldığını öğrenen veya işinden ayrılanlar ani kararlarla ameliyat olmak isterler. Bu hastaların daha önce gündeminde estetik ameliyat pek yer tutmadığı için de tam olarak ne istedikleri belli değildir.

Bir hastam gönderdiği e-postada; göz kapaklarımdaki ve yüzümdeki sarkıklıklardan rahatsızım. Ayrıca göğüslerimi biraz büyüterek dikleştirmek istiyorum. Doğumlardan sonra karnımda da sarkmalar oluştu, bunlardan da kurtulmak istiyorum. Bacaklarımdaki ve basenlerdeki fazla yağlar için liposuctionla alınsın ve popom da gerilsin. Son olarak kollarımdaki sarkıklıklar için ne yapılabileceğini öğrenmek istiyorum… Böyle bir mektubu alan her plastik cerrah irkilir. Yapılabilecek tüm estetik müdahaleleri birlikte isteyen böyle bir hastayı ameliyat düşüncesine iten nedenler, dikkatle incelenmelidir.”

KARİYER ESTETİĞİ ARTTI

Estetik ameliyatların kadınların kariyerinde de önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Doç. Dr. Sönmez, yapılan çalışmalarda güzel görünümlü kişilerin; daha kolay iş bulduğu, emsallerinden daha uygun koşullarda ve daha iyi ücretle çalışma imkanına sahip olduğunun saptandığını belirtiyor.

Doç. Dr. Sönmez, “Ayrıca güzellik sosyal çevrede de kabul görmeyi kolaylaştıran bir etkendir. Bu sebeple ünlü artistlerin, sanatçıların fotoğraflarıyla gelen hastalarımız da oluyor. Ayrıca kariyer planlamasında rekabet gücünü artırmak isteyen kadınlar da estetik olmayı tercih ediyorlar” şeklinde konuşuyor.

ESTETİK AMELİYATLAR NE KAYBEDİLEN EŞİ, NE DE İŞİ GERİ GETİREBİLİR

Ancak Doç. Dr. Sönmez, ameliyat olacakları şöyle uyarıyor: “Geçirilen estetik ameliyat ne kaybedilen eşi  ne de kaybedilen işi geri getirebilir.”

Estetik ameliyatlarda hasta memnuniyetinin çok önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Sönmez, ameliyat sonrasını değerlendirirken, “Psikolojik olarak sıkıntılı dönemlerde alınan kararlardan sonra yapılan ameliyatlarda, estetik sonuç nasıl olursa olsun hastanın memnun olmama ihtimali daha yüksektir. Ameliyata götüren motivasyon iyi analiz edilmezse hem hasta,  hem de plastik cerrah için uzun süreli ve sancılı bir sürecin başlaması işten değildir” diyor.

Estetik ameliyat için muayenehaneye gelen hastaların başka tüm cerrahi branşlardan farklı olarak kendi istekleriyle ameliyat olmak üzere geldiklerini söyleyen Doç. Dr. Sönmez, “Diğer branşlarda tıbbi bir rahatsızlık söz konusudur. Hasta ameliyat olmama isteğiyle doktora gider ama doktor ameliyat önerince çaresiz kabul eder. Biz plastik cerrahlar ise muayenehanemize ameliyat olma isteği ile gelen hastalarımıza bazen ‘siz bu ameliyat için uygun değilsiniz’ demek durumunda kalırız. Uygun olmayan estetik ameliyat hasta için mutluluk, doktor için de başarı getirmez” diyerek sözlerini bitiriyor.


İçeriği Paylaşın