Kadınlarda Psikolojik Kas Seğirmesi Daha Çok Görülüyor

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, psikolojik kas seğirmesi hakkında önemli bilgiler verdi. 

Kadınlarda Psikolojik Kas Seğirmesi Daha Çok Görülüyor

Bizi Takip Et


Psikolojik kas seğirmesi, bölgesel olarak kasların hafifçe titreşmesi şeklinde görülür ve hem kasın hareketi hem de deri altından görünmesi nedeniyle kişiyi rahatsız eden bir rahatsızlıktır. Daha çok kadınlarda görülen psikolojik kas seğirmesi tedavi edilmediğinde kronik ağrı bozukluğuna dönüşebilmektedir.

Genellikle ruhsal gerginlik nedeniyle ortaya çıkan psikolojik kas seğirmesinin anksiyeteyi gideren ilaçlarla tedavi edildiğini dile getiren Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, hastalık hakkında önemli bilgiler verdi. 

KİŞİDE RAHATSIZLIK HİSSİ OLUŞTURABİLİR

Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, psikolojik kas seğirmesi eğer nörolojik veya başka bir nedenle açıklanmıyorsa tanı konabilen bir durum olduğunu belirterek “Bölgesel olarak kasların hafifçe titreşiyor olması şeklinde görülür. Hem kasın hareketi hem de deri altından görülüyor olması rahatsız edici bir durumdur.” dedi.

RUHSAL GERGİNLİKTEN KAYNAKLANABİLİR

Psikolojik kas seğirmesinin nedeninin ruhsal gerginlik halleri olabileceği gibi özellikle o bölge kaslarının yorulmasından da kaynaklanabileceğini kaydeden Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Ruhsal gerginlik olarak da açıklanabilen anksiyete bozukluğu benzeri durumlarda da sıklıkla bu durum ortaya çıkabilir ve hastanın ilk yakınması seğirme olabilir.” dedi.

KADINLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLEBİLİR

Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, cinsiyetler arası fazla fark olmasa da psikolojik kas seğirmesinin kadınlarda daha fazla dikkat çektiğini belirterek bunda kadınların daha duygusal kişilikler olmasının da etkisi olabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Belirti zaten hastanın öncelikle fark edip bize başvurduğu bazı bölgelerde kaslarının seğirmekte olmasıdır. Bazı durumlar gelip geçici olduğu için ancak hastanın anlatımı ile değerlendirilir. Bazen hekim de gözle görebilir. Daha önce söylediğimiz gibi başka bir nedenle olmadığı gösterilmiş olmalıdır.” dedi.

ANKSİYETEYİ GİDEREN İLAÇLARLA TEDAVİ EDİLİR

Psikolojik kas seğirmesinde tedavinin anksiyeteyi gideren ilaçlarla yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Ayrıca psikoterapi, gevşeme egzersizleri de faydalı yaklaşımlardır. Doğal olarak bu durumu ortaya çıkaran bir ortam varsa onu da kaldırmaya çalışmak uygun olacaktır.” diye konuştu.

TEDAVİ EDİLMEYEN OLGULARA DİKKAT!

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, tedavi edilmeyen olguların değişik seyirler gösterdiğini söyledi. Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Bazıları zaman zaman atak geçirirler, bazıları çevresel baskının azalması ile kaybolabilir ama en rahatsız edici durum bu belirtinin kronik ağrı bozukluğuna dönüşmesidir ki bu durumda kişinin kasları fazlasıyla kasılmaya başlar ve sürekli bir ağrıya dönüşür.” uyarısında bulundu.


İçeriği Paylaşın