Kadınlarda ve Erkeklerde Meme Estetiği

Kadınlarda ve Erkeklerde Meme Estetiği

Kadınlarda ve Erkeklerde Meme Estetiği

Bizi Takip Et


Kadınlarda ve erkeklerde meme estetiği gerektiren sebepler nelerdir? Kadınlarda iri meme problemi sağlığı nasıl etkiler? Meme küçültme operasyonları hangi tekniklerle yapılır? Meme küçültme ameliyatlarında protez kullanılır mı? Küçük memelerin büyütülmesinde bir yaş sınırı var mıdır? Bir meme küçükken nasıl büyütülür? Yağ enjeksiyonlarında vücudun hangi bölgelerinden ne miktarda yağ alınır? Dolgu maddeleri ile yapılan meme büyütme ameliyatları ile vücudun kendi dokusunun transferiyle yapılan meme büyütme işlemleri arasında nasıl bir fark vardır? Meme protezlerinde özellikle silikon protezlerde kanser riski nedir? En ideal meme protezleri hangileridir? Jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi) erkeklerin yaşamını, sosyal ilişkilerini, işteki başarısını, karşı cinse yaklaşımını olumsuz etkiler mi? Jinekomastinin tedavisi nasıldır?

Medikal Park Göztepe Hastanesi’nden Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Başterzi kadınlarda ve erkeklerde meme estetiği hakkında merak edilen soruları Sağlığım İçin Herşey’de yanıtladı.

. Kadınlarda ve erkeklerde meme estetiği gerektiren sebepler nelerdir?
“Meme operasyonlarına  sadece estetik olarak bakmamak gerekir. Elbise seçiminden spor yapamamaya kadar hem sosyal yaşamı etkilemekte hem de psikolojik olarak çok önemli sorunlara yol açabilmektedir. Ayrıca çok büyük memeler, sağlıkla ilgili problemlere neden olmaktadır. Erkeklerde meme büyüklüğü, psikolojik olarak daha çok genç yaşlarda ve kiloya bağlı olarak ileriki yaşlarda görülür. Elbise dışından görülmesi yadırganır veya toplum içerisinde farklı algılanır. Erkek güzelliği de toplumda bir kalıba sokulmuş olduğu için bu durum sorun oluşturur.’’

‘‘BÜYÜK MEME OMURGAYA CİDDİ YÜKTÜR’’

. Kadınlarda iri meme problemi sağlığı nasıl etkiler?
“Büyük memede, normal boyutlarda memesi olan bir kadın ya da erkeğe göre 2-3 kilo fazlalık söz konusudur. Bu da omurgaya çok ciddi bir yüktür. Sırt, bel ve boyun ağrıları yapabilir. Sutyen askılarının temas ettiği noktalarda ağrılar yapabilir. Yaz aylarında terleme, pişik ve dermatit gibi sorunlara da yol açabilir.”

. Meme küçültme operasyonları hangi tekniklerle yapılır?
“Meme küçültme operasyonlarında hastanın boyu, kilosu gibi vücut ölçülerine, deri yapısına göre değişik teknikler seçilir. Yeni tekniklerin gelişmesindeki amaç izi azaltmaya yöneliktir.  Genellikle kullanılan tekniklerde lolipop tarzı izler bırakılır. Çok büyük memelerde ise Ters T denilen teknik uygulanarak iz memenin altında kalacak şekilde ve ters t harfi şeklinde bir iz bırakılarak yapılır.”

Dr. Yavuz Başterzi

. Meme küçültme ameliyatlarında protez kullanılır mı? Aynı zamanda memeyi dikleştirme operasyonu da yapılır mı?
“Meme küçültme operasyonlarında protez kullanılmaz. Küçültme zaten dikleştirmeyi de beraberinde getiren bir tekniktir. Ameliyatta meme ucu, olması gereken konumu hesaplanarak oraya taşınır. ”

“ASIL KRİTER, BEDENSEL VE RUHSAL GELİŞİMDİR”

. Küçük memelerin büyütülmesinde bir yaş sınırı var mıdır?
“Asıl kriter, kişinin bedensel ve ruhsal gelişimidir. Beden gelişim için sınır, 18 yaştır. Bir memenin gelişimi hemen hemen o yaşlarda tamamlanır. Ayrıca hastanın ruhsal açıdan böyle bir kararı verecek olgunlukta olması gerekir. Bu ameliyat emzirmeye engel değildir.”

. Bir meme küçükken nasıl büyütülür? Sadece protez mi kullanılır? Memenin başka yollarla büyütülmesi de mümkün müdür?
“Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan esas yöntem protezdir. Protezde de fazla iz bırakmadan koltukaltından ya da meme altından, meme ucundan çok küçük kesilerle, silikon protezler kullanılarak büyütme yapılır. Çok az bir büyütme gerektiren durumlarda yağ enjeksiyonları ya da başka dolgu maddeleriyle de büyütmek mümkündür.”

YAĞ ENJEKSİYONLARI

. Yağ enjeksiyonlarında vücudun hangi bölgelerinden ne miktarda yağ alınır? Bu işlemlerin hemen sonrasında meme estetiğine mi geçilir? Anestezi yöntemi nasıldır?
“Karın ya da basen bölgesinden alınacak yağlarda hastanın vücut yapısı çok belirleyici olur. Alınan yağlar işlemden geçirilerek, bazen yağ hücrelerinin yaşayabilirliğini arttırmak için, içerisine kök hücre takviyesi de yapılır. Hemen anında meme bölgesine uygulanır. Ama büyütme oranının fazla olduğu memeler için yağ enjeksiyonları çok uygun bir yöntem değildir. Daha çok, asimetrileri düzeltmek ve küçük memeleri büyütmek için uygundur. Çoğunlukla genel anestezi tercih edilerek operasyon yapılır.”

. Dolgu maddeleri ile yapılan meme büyütme ameliyatları ile vücudun kendi dokusunun transferiyle yapılan meme büyütme işlemleri arasında nasıl bir fark vardır? Bunların kalıcılığı ne kadardır?
“Dolgu maddeleri daha çok suyu tutarak hacimlerini arttıran maddelerdir. Çok sık kullanılan maddeler değildir. Ama hasta kilolu değilse, yağ bulunması zor olacaksa, silikon protezi de istemiyorsa bu tip yöntemler kullanılır. Kalıcı malzemeler sıkıntı yaratmaz. ”

SİLİKON PROTEZLERDE KANSER RİSKİ VAR MI?

. Meme protezlerinde özellikle silikon protezlerde kanser riski nedir?
“Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikonlar tıbbi silikonlardır. Üretim aşamasında daha ucuz olan sanayi tipi silikon kullanılması bir nevi tıbbi sahtekarlığa girer. Meme protezlerinin kanser yaptığına dair kesin bilgi yoktur. ”

. En ideal meme protezleri hangileridir?
“Meme protezlerinin çeşitlerinde en temel ayrım, yuvarlak ya da damla şeklinde olması; yüzeyi düz ya da pürüzsüz olmasıdır. Genellikle hastalar daha estetik olduğunu düşünerek damla ya da gözyaşı şeklinde protezlerini talep etmektedirler. Ancak hastanın vücüt yapısına göre tercih etmek gerekir. Ama çoğu zaman yuvarlak protezler daha uygun olur. Silikon jel ise zaten en çok kullanılan protezlerdir.”

ERKEKLERDE MEME BÜYÜMESİ PROBLEMİ

. Jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi) erkeklerin yaşamını, sosyal ilişkilerini, işteki başarısını, karşı cinse yaklaşımını olumsuz etkiler mi?
“Özellikle ruhsal dengelerinin sarsıldığı ergenlik döneminde çok etkiler. Plaja gitmeme, denize girmeme, dar tişört giymeme, spor yapmama  gibi çok sosyal boyutları da olan bir sorundur. Tabii kişinin yaşadığı çevre de çok önemlidir. Etraftan çok olumsuz geri dönüşler oluyorsa ya da alay konusu oluyorsa kişi sıkıntı yaşamaktadır. ”

. Jinekomastinin tedavisi nasıldır?
“Öncelikle bunun bir hormonal nedenle mi olduğu ayırt edilmelidir. Eğer zeminde böyle bir hastalık varsa hiç cerrahi gerektirmeden bu hormonal denge düzeltildiğinde düzelir. Eğer böyle bir şey söz konusu değilse süt bezlerinin çıkartılması, kilo söz konusuysa yağların alınması çözüm sağlayabilir. Bu, liposuction gibi yöntemlerle ya da kesilerek dokuların çıkartılması gibi yöntemlerle yapılabilir.”

. Liposuction ve hafif kesilerle yapılan cerrahilerde iz kalır mı? Erkeklerin belli bir süre nelere dikkat etmeleri gerekir? Korse kullanmaları gerekir mi?
“Eğer süt bezlerinde bir büyüme söz konusuysa o zaman kesilerek süt bezinin çıkartılması gerekir. Meme ucundaki kahverengi bölgenin altında çok küçük kesi yapılarak çıkartılır. Liposuctionda ise yağ ağırlıklı meme ise küçük deliklerden özel kanüllerle emerek yağı almak söz konusudur. İkisinde de o bölgenin tekrar zemine yapışabilmesi ve şekillenebilmesi için 4-6 hafta kadar korse giymeleri gerekir.”

. Operasyon süresi ne kadardır? Kontrolü var mıdır? Yurt dışından gelecek bir hasta ne kadar zaman ayırmalıdır?
“Operasyon yaklaşık bir saat sürer. Kontrolü vardır. Kişini bir gece hastanede yatması yeterlidir. Dikişlerin alınması çok söz konusu değildir. Yurt dışından gelecek bir hasta korsesini giyerek hemen 2. ya da 3. gün ülkesine dönebilir.”


İçeriği Paylaşın