Kalp Hastaları Hangi Aşıyı Tercih Etmeli? 3. Doz Aşı Olmalı mı?

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğr. Üy. Prof. Dr. Özlem Esen, kalp-damar ve hipertansiyon hastalarının merak ettiği, "hangi koronavirüs aşısını tercih etmeli ve 3. doz aşı olmalı mı?" sorularına yanıt verdi.

Kalp Hastaları Hangi Aşıyı Tercih Etmeli? 3. Doz Aşı Olmalı mı?

Bizi Takip Et


Yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden Covid-19 pandemisi nedeniyle birçok aşı şirketi tarafından çeşitli aşılar geliştirildi. Aşılama 18 yaşından itibaren herkes için büyük önem taşıyor. Ancak özellikle kalp-damar ve hipertansiyon hastaları ile 65 yaş üstü bireylerin yüksek risk grubunda yer aldıkları biliniyor. 

Aşılamada 3. doz uygulamasına geçişin açıklandığı bu günlerde kalp-damar ve hipertansiyon hastalarının merak ettikleri soruları Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğr. Üy. Prof. Dr. Özlem Esen yanıtladı. 

KALP HASTALARININ COVİD-19 AŞI SEÇİMLERİ NASIL OLMALI?

"Kalp hastalarının tümüne yüksek risk profilinde olmaları nedeniyle, Covid-19 aşısı olması tavsiye edilmektedir. Ülkemizde halihazırda 2 doz Sinovac aşısı olmuş bu grup, 3.doz aşı seçeneklerini herhangi bir gruptan tercih edebilir. Aşıların farklı tiplerde olması halinde etkinlik veya yan etki açısından olumsuz geribildirim görülmedi. Bütün aşılar koronavirüsün ‘spike’ antijenine karşı üretilmiştir, bu nedenle gerekli antikor gelişimi olacaktır."

KORONAVİRÜS AŞI DOZLARI ARASINDAKİ İDEAL SÜRE NEDİR?

"BionTech ile yapılan çalışmalarda, iki doz arası 21 gün olması halinde etkinliğin %95 olduğu yönünde iken Astra Zeneca bu süreyi 8-12 hafta olarak açıkladı. Özellikle tüm dünyada bir an önce toplumun tamamını aşılamanın hedeflenmesi nedeniyle 4-6 hafta iki doz arası için yeterli bir süredir. Belirtilen süreler dahilinde aşılanamayan kişilerde bağışıklığın daha düşük olması olasılığı var, bu nedenle tavsiye edilen aralığı kaçırmayın."

COVİD-19 GEÇİREN KALP HASTALARI AŞILANMALI MI?

"Evet. 3 aydan itibaren aşılanabilirler ve aşılanmalarında fayda var. Aşılama, özellikle ölümü ve yoğun bakım ihtiyacını önlemesi nedeniyle çok önemli."

BIONTECH AŞISININ YAN ETKİLERİ KALP HASTALARI İÇİN RİSKLİ Mİ?

"BionTech ile gözlenen miyokardit ve perikardit adı verilen kalp kası iltihabı ve kalp zarı iltihabı oldukça nadir bir yan etki olarak bildirildi. 28 Haziran itibarı ile A.B.D de 324 milyondan fazla aşı (BionTech ve Moderna) yapılmış ve yaklaşık 1000 vakada miyokardit ve perikardit görülmüş durumda. 30 yaşından gençlerde ve daha çok erkeklerde görülen bu vakalarda altta yatan herhangi bir kalp hastalığı bulunmamıştı. Takip edilen vakalarda da ölümcül bir seyir gözlenmemiş durumda." 

KORONAVİRÜS AŞISI SONRASI HANGİ BELİRTİ OLURSA HASTANEYE GİTMEK GEREKİR?

"Aşı sonrası yapılan kolda ağrı, hassasiyet gelişmesi normal olup ayrıca 24 saat içinde hafif ateş yükselmesi ve kırgınlık hali görülebilir. Bu tür etkiler için parasetomol kullanılabilir. Düşemeyen ateş, göğüs ve sırt ağrısı çarpıntı gibi yakınmaları olan kalp hastaları ise hastaneye başvurmalılar."

KAN SULANDIRICI İLAÇ KULLANAN KALP HASTALARI AŞI SIRASINDA İLAÇLARINA DEVAM ETMELİ Mİ?

"Evet, kan sulandırıcı ilaçlarına devam etmeleri tavsiye ediliyor.  Covid-19 aşısı grip aşısından farklı olarak cilt altına değil kas içine uygulanması gerekiyor. Bu nedenle kanama açısından endişeler ortaya çıkmış olsa da ilaçların kesilmesini gerektiren bir durum gözlenmemiştir. Pıhtı önleyici ilaç kullanan kapak ve ritim bozukluğu hastaları, kalp krizi geçirmiş ve stent uygulanmış hastaların da kan sulandırıcı ilaçlarına devam etmesi uygundur."

AŞIDAN SONRA PIHTILAŞMA YAN ETKİSİNİ ÖNLEMEK İÇİN ASPİRİN KULLANMAK GEREKİR Mİ?

"Mevcut tedavisinde  kan sulandırıcı olmayan kişilerin aspirin kullanmasına gerek yoktur. Astra-Zeneca ile bildirilen pıhtılaşma yan etkisi, Sinovac ve BionTech aşılarında bildirilmemiştir."

KORONAVİRÜS AŞISI OLDUKTAN SONRA ARABA KULLANILIR MI?

"İlk 30 dakika alerjik yan etki yaşanabileceği olasılığı ile sağlık kuruluşundan uzaklaşmamak uygun olur sonrasında araç kullanmaya bir engel bulunmamaktadır."

EVDE AŞILANMAMIŞ YAKINLARI BULUNAN KALP HASTALARI AŞI SONRASI DA RİSK ALTINDA MI?

"Aşı özellikle yoğun bakım ihtiyacı ve ölüm riskini azaltmakta çok etkili ancak halen aşılanmamış kişiler enfeksiyon kaynağı olabilir. Bu nedenle kalp hastaları ile aynı evde yaşayan aşılanmamış gençlerin hijyen ve maske kullanımı açısından dikkatli olmaları çok önemli."


İçeriği Paylaşın