Kanser Tedavisinde Psikolojik Destek

Kanser Tedavisinde Psikolojik Destek

Kanser Tedavisinde Psikolojik Destek

Bizi Takip Et


Kanser psikiyatrisi ile ilgili dünya çapında bir kongre olan 13. Dünya Psiko-Onkoloji Kongresi’ne katılan psikiyatri, onkloji ve psikoloji camiasından 700 uzman psiko-onkoloji konusunda deneyimlerini, araştırmalarını ve gözlemlerini paylaştı.

Türkiye’de kanser psikiyatrisi ile ilgili bilim dalını kuran, 20 yılı aşkın süredir kanserli hastaların yaşadığı psikiyatrik sorunlar üzerine bilimsel çalışmalar yürüten İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Sedat Özkan’ın kongre başkanlığını yaptığı kongrede, psikolojinin kanserde tedavinin başarısını artırdığı araştırma, sonuçlarıyla ortaya kondu.

MEME KANSERINDE GRUP TERAPI DESTEĞİ ÇOK FAYDALI

Stanford Üniverstesi’nden Prof. Dr. David Spiegel, yaptıkları laboratuvar araştırmalarında meme kanseri vakalarında kronik stresin tümörü büyüttüğünün ortaya çıktığını vurguladı. Prof. Dr. Spiegel ayrıca yaptıkları araştırmalarda meme kanserlerinde grup terapisinin tedavide başarıyı artırdığına dikkat çekti.

Uluslarararası Psikoonkoloji Kongresi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mine Özkan da gelişmekte olan ülkelerde kanserin artışına dikkat çekerek “Araştırmalar beslenme biçimi, psikolojik sıkıntılar, hareketsiz yaşam, human papiloma virüs, helicobacter pylori gibi tedavi edilmemiş enfeksiyonların gelişmekte olan ülkelerde kanser sayılarını artırdığını göstermektedir. Ayrıca araştırmalar kaliteli uykunun da tedavi başarısında önemli rol oynadığını gösteriyor” diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Tıbbi Onkolog Prof. Adnan Aydıner, kanserin bulguları olan “Kan basıncı, nabız, solunum, ateş, ağrı” artık distres yani ruhsal sıkıntının da eklendiğini belirterek “Medikal tedavi sırasında hastanın moral yüksekliği ve yaşama bağlılığı tedavinin seyrini olumlu etkiliyor. Bu noktada psiko onkologların desteği büyük önem taşıyor” dedi.

DEPRESYON BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ZAYIFLATARAK TEDAVİYİ YAVAŞLATIYOR

Kanserli hastanın yaşadığı, kaygı bozukluğu, depresyon gibi sorunların bağışıklık sistemini bozarak tedaviye de zarar verdiğini belirten Kongre Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, kongre şunları söyledi:

“Kanseri tedavi ederken hastada ortaya çıkma riski yüksek olan kaygı bozukluğu, depresyon, çöküntü ve beyin işlev bozukluğunu da tedavi etmek gerekir. Kişinin yaşadığı depresyon, kişinin bağışıklık sisteminin çökmesini hızlandırır. Dolayısıyla kişinin tedaviye katılımı bozulur. Bu nedenle psiko-onkolojik tedavi, genel tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. İşte kongrede bu tedaviyi gerçekleştiren dünyanın her yerinden hekim ve bilim adamının deneyimlerini ve araştırmalarını paylaşması çok faydalı oldu.”

KANSER HASTASINA ÖNERİLER

Kongre Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan ile Kongre Sekreteri Prof. Dr. Mine Özkan, stresin hayatta hep olduğunu ama bazı yöntemlerle stresin yönetilebileceğini belirterek şu önerilerde bulundular:

Hastalığınla yüzleşmekten kaçınma.

Umudunu koru.

Hırs ve nefsini dengelemeye çalış.

Sınırlarını zorlama.

Kendinle ve hayatla savaş etme. Yaşamla başa çıkarken sakin olmaya çalış.

Duygusal destek al.

Duygularını ifade etmekten çekinme, tepkini kırıcı olmadan ortaya koy.

Gamdan, üzüntülü ortamlardan uzak durmaya çalış.

Kendini sev, değerli olduğunun farkında ol.

Yalnızlığı tercih etme, sevdiklerinle vakit geçirmeye çalış.

Doğa ile iç içe ol.

Hayatı pozitif yönleriyle algıla. Yaşama, olaylara, kişilere daha pozitif bak.


İçeriği Paylaşın