Uzmanlar Uyarıyor: Mangal Yaparken Kanser Olmayın!

Bahar dönemi ile mangal mevsimi de açıldı. Ancak uzmanlar mangalda yanan etin kalın bağırsak kanserine neden olduğunu dile getirerek önemli uyarılarda bulunuyor.

Uzmanlar Uyarıyor: Mangal Yaparken Kanser Olmayın!

Bizi Takip Et


Kalın bağırsak kanserleri, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Bu yüzden kalın bağırsak kanserini önlemek için, pişirme yöntemlerine dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar mangal ateşinde yanan etin mide, pankreas ve kalın bağırsak (kolon) kanserine davetiye çıkardığını söyleyerek uyarıyor.

LENF BEZLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN ORGANLARA YAYILABİLİR

Kalın bağırsak kanserleri her yaşta görülebilmesine rağmen, en sık 50 yaşından sonra gözlenir. Ortalama görülme yaşı genellikle 63'tür. Kadın erkek arasında görüme sıklığı açısından pek bir fark yoktur. Kalın bağırsak kanseri; bağırsak duvarının dışına çıktığında önce çevresindeki lenf bezlerine, daha sonra da karaciğer başta olmak üzere diğer organlara da yayılabilir. Tedavinin başarısı için 50 yaşından sonra, düzenli aralıklarla bağırsakların incelenmesi gerekir. Erken evrelerde hastalıktan kurtulmak mümkün olduğu halde geç kalındığında maalesef yaşamı tehdit eden sorunlarla da karşılaşılabilir.

PİŞİRME YÖNTEMİ ÖNEMLİ

Kalın bağırsak kanserini önlemek için, pişirme yönteminin de çok önemli olduğunu dile getiren İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan, "Özellikle; mangal gibi pişirme yöntemlerinde etin yanması sonucu kanserojenler oluşabilir. Bu kanserojenler; mide, pankreas ve kalın bağırsak kanserinin gelişmesini tetikleyebilir. Bu nedenle etin ateşe 15 cm'den yakın mesafede olmamasına dikkat edilmelidir. Etin mangalda kalma süresi uzadıkça kanserojen madde oluşma riski de artar" dedi.

KANSERDEN KORUNMADA SAĞLIKLI BESLENMEK ÖNEM ARZ EDİYOR

Kalın bağırsak kanserlerinden korunmada, tarama yöntemlerinin yanı sıra riski azaltıcı bazı basamaklar da mevcuttur. Örneğin; fiziksel egzersiz, aşırı kilolardan kurtulmak, sigara ve alkol kullanmamak, yüksek lifli, düşük yağ içerikli gıdaları tüketmek; bunlardan birkaçıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO); 2015 yılında salam, sucuk, sosis, pastırma gibi işlenmiş et ürünlerini kesin kanserojenler arasına dahil etmiştir. Aşırı kırmızı et tüketilmesinin de özelikle kalın bağırsak kanseri riskini artırdığı aynı duyuruda belirtilmektedir.


İçeriği Paylaşın