Kedi ve Köpeklerde Uygulanan 4 Etkili Tedavi Yöntemi

Sağlığım İçin Herşey’in bu haftaki konuğu Veteriner Hekim Sara Ece Ulutürk ile gerçekleştirdiğimiz röportajın ikinci kısmında kedi ve köpeklerde uygulanan tedavi yöntemlerini konuştuk.

Kedi ve Köpeklerde Uygulanan 4 Etkili Tedavi Yöntemi
köpek

Bizi Takip Et


Sağlığım İçin Herşey’in bu haftaki konuğu Veteriner Hekim Sara Ece Ulutürk ile kedi ve köpeklerde uygulanan hidroterapi, ozon tedavisi, fototerapi ve lazer terapi hakkında önemli bilgiler verdi. 'Hayvanları uyutmanın en son düşünülmesi gereken şey' olduğunu dile getiren Ulutürk, günümüzde uygulanan birçok tedavi yöntemiyle hayvanların sağlıklarına kavuşabildiğini söyledi. Bu yöntemler hakkında bilgiler paylaştı. 

Kedi ve köpeklerde hidroterapi var bu nasıl yapılır hangi amaçla yapılır?

Hidroterapi benim bu işe başladığımdan beri en çok sevdiğim yöntem. Suda yürüme bandını ben çok seviyorum. Tabii ki normal havuz kısmı da var ama suda yürüme bandı kısmı da var. Havuz diz operasyonlarından sonra çok fazla tercih edilmiyor çünkü tekme atma hareketi yaptığı için hastanın diziyle ilgili problemleri tetiklediği aslında kanıtlanmış durumda o yüzden biraz daha dikkatli gitmek gerekiyor.

"SUDA YÜRÜME ÇOK ETKİLİ BİR YÖNTEM"

Suda yürüme bandını ben tercih ediyorum. Suda yürüme bandı suyun kaldırma kuvveti ve suyun hidrostatik basıncı ile hastaların eklem hareketlerini istediğimiz gibi yapmamızı sağlayan aslında bir tedavi yöntemi.

Bununla beraber suyun ısısını nörolojik mi ortopedik mi problem her neyse ısısını da ona göre manuel olarak ayarlayabildiğimiz ve aslında suyun seviyesini de probleme göre değişerek aslında ne kadar suyun kaldırma kuvvetini istediğimizle ilgili her şeyi kendi kontrolümüzde yapabildiğimiz bir tedavi yöntemi ve en önemlisi de hareketi durdurabiliyoruz mesela hasta yoruldu bizim elimizde durdurabiliriz yani. Dinleniriz tekrar başlatırız. Her şey kontrol altında o yüzden suda yürüme bandı benim en sevdiğim hidroterapi yöntemi ve bizim çok fazla sonuç aldığımız ve yaşlı hastaların dışarıda yürümek çok enteresan bir şey var mesela felçli bir hayvan var diyelim elinizde yavaş yavaş canlandırmaya başlıyorsunuz hücreleri geri dönmeye başlıyor yavaş yavaş ilk adımını suda atıyor yani gerçekten suyun etkisi çok büyük biz bunu çok yaşadık, çok yaşıyoruz o yüzden de su bizim vazgeçilmezimiz, suda yürüme bandı eğer böyle bir hastanız varsa kesinlikle kullanılması gereken bir tedavi yöntemi suda yürüme bandı olan bir kliniğe çok hızlı ulaştırmaları gerektiğini düşünüyorum. 

Veteriner_Hekim_Sara_Ece_Uluturk

Başarı oranı da yüksek öyle mi?

Evet. Yani doğru kullanıldığı zaman muhteşem sonuçlar alacağınız tedavi yöntemi.

Bir de ikinci yöntem olan ozon terapi var bunun hakkında neler söylersiniz? Bu yöntem hangi amaçla ve nasıl uygulanıyor?

Ozon terapi de çok eskiden beri kliniğimizde kullandığımız bir tedavi yöntemi. Bunu iki üç çeşit yöntem için kullanıyoruz aslında. Tabii ki sıklıklar da oldukça etkili. Tabii ki hiçbir şey mucize değil şimdi Türkiye’de o biraz yanlış bir yol olmaya başlıyor çünkü biz çok severiz yeni uygulamaların böyle parlamasını kafamızda ama aslında eski bir uygulama yurt dışında da çok kullanılan hatta ilk Birinci Dünya Savaşı’ndaki insanların ayaklarındaki yaralarla beraber kullanılmaya başlanan çok çok eski bir tedavi yöntemi.

Özellikle yaralarda çok fazla kullanılan ve çok güzel oksijenizasyonu artıran sonuçta O3 gazı O2 ile O’nun birleşimi ve orada çok hızlı bir şekilde aslında iyileşmeyi sağlayan bir tedavi yöntemi yaralar için. Bir sürü yöntemle kullanıyoruz bunu işte kanla birlikte verebiliyoruz, omurga kas gruplarına uygulayabiliyoruz. Ya da direkt lokal bölgeye enjekte edebiliyoruz ya da torbalama sistemlerimizi uygulayabiliyoruz ya da akupunktur noktalarına uygulayabiliyoruz ozoakupunktur şeklinde yapıyoruz.

"OZON ÇOK İYİ BİR DESTEKLEYİCİ"

Gerçekten eğitimli kişiler tarafından doğru doz elde edilip uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili çeşitli belgeleriniz olması gerektiğini düşünüyorum çünkü yurt dışında bununla ilgili çeşitli hatta eğitimler var. Bunlara gittiğinizde o belgeleri alıp onun sayesinde uygulayabiliyorsunuz.

Türkiye’de çok bu şekilde gitmese de doğrusu bu ama. Bir eğitimden geçip bence uygulanmalı sonuçta vücuda bir şey enjekte ediyorsunuz nasıl bir şey ettiğinizi ne için kullandığınızı dozunu çok iyi bilmeniz gerekiyor ve çok güzel sonuçlar alıyoruz. Ama ben hep şuna benzetiyorum tek başına mucize bir yöntem değil çok iyi bir destekleyici ve beş tane parmağınız varsa bence fizik tedavide bir tanesi de bu yani gerçekten bir bütün olarak bakmak gerekiyor bence her tedavide ayrı yeri var hepsinin ozon da öyle bir durumda.

"FİZİK TEDAVİDE EN ÖNEMLİ ŞEY BÖLGEDEKİ OKSİJENİ ARTIRMAK"

Bir diğer yöntem olan fototerapi hakkında bilgi alabilir miyiz? Kedi ve köpeklerde fototerapi hangi amaçla kullanılıyor ve nasıl uygulanıyor?

Onun da alanı çok geniş ama ısıyla terapiyi biz çok seviyoruz. Bunun da bir sürü çeşidi var. Çeşitli ışık dalga boylarını kullanarak yapıyoruz aslında. Kızılötesi ışınla,r bazı yeşil ışık bazı farklı ışık türleri bunların hepsi hücrelerin temel prensibi, hücreleri canlandırmak kan dolaşımı artırmak ve aslında o bölgedeki hareketliliği sağlamak. Fizik tedavide en önemli şey bir bölgedeki oksijenizasyonu artırmak. Yaptığımız bütün işlemlerin temel mantığı aslında buna dayanıyor bence. Kesinlikle oradaki kan dolaşımını artırıp canlandırmaya çalışıyorsunuz. Bu konuda da fototerapiden çok iyi yarar alıyoruz biz de. 

Peki bu fototerapinin başarı oranı nedir?

Çok iyi bir rahatlatıcı aslında tedavinin başlangıcı diyebiliriz. Çok çaplı değişim yaratmaz ama çok iyi bir başlangıç için size böyle yol gösterir. 

"LAZER İLE İSTEDİĞİMİZ KATMANA ULAŞABİLİYORUZ"

Bir de lazer terapi var. Kedi ve köpeklerde lazer terapi hangi amaçla kullanılıyor ve nasıl kullanılıyor?

Lazer de aslında hücreler içindeki ATP sentezini artırarak hücrenin yenilenmesini sağlayan bir tedavi yöntemi. Bence başarılı bir tedavi yöntemi çünkü lazer ışınıyla eğer şimdi bir de onların alet tarzları var tabi düşük seviyeli lazerse yüksekse falan bir sürü ayrımı var. Bizim kliniğimizde kullandığımız cihaz bu konuda gerçekten en iyilerinden. Dünyada hatta ödül alan bir cihaz. Ben o yüzden çok severek kullanıyorum. Öncelikle non-thermal etkili kesinlikle yakmıyor yani hastayı yakma etkisi yok açık yaraya uygulayabiliyorsunuz çok rahatlıkla. Bir tek gözleri korumak gerekiyor onun dışında hiçbir zararı yok ve hiçbir cihazla ulaşamayacağımız seviyedeki katmana ulaşıyoruz aslında bu da sinire en yakın dokuya ulaşma anlamına geliyor. O yüzden kendi kliniğimizde kullanılan lazer cihazı gerçekten çok başarılı bir lazer cihazı ve hastalarda çok çok destek aldığımız ve çoğunlukla elimizden geldiğince bütün tedavilerde kullandığımız bir lazer cihazı. 

"HASTALARA İHTİYACINA UYGUN TEDAVİ UYGULUYORUZ"

Fizik tedavi uygulanmaya başlandığında bu yöntemlerin hepsi sırasıyla veya bazıları uygulanıyor mu yoksa sadece bir tanesi mi uygulanıyor ya da buna neye göre karar veriliyor?

Şimdi tabi hepsini uygulamıyoruz. Onu şöyle anlatayım. Eğer hastada tabi ki hepsinin endikasyonları bir de kontrendikasyonları yani kullanılan alanları kullanılmayan alanları var. Burada hastanın çeşitliliğine göre değişiyor. Bazı durumlarda hiç kullanmamanız gereken cihazlar var mesela lazeri bazı hastalıklarda hiç kullanmıyoruz bazılarında çok kullanıyoruz. Ya da  eğer akut yangı olan bir yer varsa gidip ısı koyamazsınız oraya. Yeni operasyondan çıkmış bir hasta düşünün oraya sıcak bir şey koyamazsınız gibi oraya soğuk koymanız lazım. Hepsinin ayrı bir zamanı ve yeri var. Ya da egzersizden önce yapacağınız şeyler var egzersizden sonra yapacağınız şeyler var. Bunlar çok önemli o yüzden şimdi bizim tabi çok spesifik bir kliniğiz o kadar çok cihaz var ki artık hasta sahipleri geldiğinde eğer gerçekten bizi takip ediyorlarsa sosyal medyadan da çok soru soruyorlar ister istemez onu da yapacak mıyız bunu da yapacak mıyız falan. Onların hepsini önce bir sakin olup tek tek anlatıyoruz neyi ne zaman kullanacağımızı çünkü sonu yok yani cihazların da sonu yok spesifik olduğumuz için tabi ki elimizden geldiği kadar bu konuyla ilgili bütün dünyadaki yenilikleri kliniğimizde bulundurmaya çalışıyoruz. Ancak tabi ki her hastaya hepsini uygulamıyoruz hangi hastaya hangisi gerekiyorsa onları seçip yani hekim kontrolünde olduğu zaman onları uyguluyoruz. 

"TEDAVİ İÇİN HIZLI KARAR ALMAK ÇOK ÖNEMLİ"

Son olarak okuyucularımıza ne söylemek istersiniz? 

Hasta sahipleri yaşadığı canlıları çok iyi tanımalı ve çok iyi gözlemlemeli ve artık bu konuda onlar da çok iyiler. Ben hasta sahiplerine çok güveniyorum çünkü gerçekten verdikleri bilgiler çok doğru oluyor. Tek istediğim lütfen bize kısa sürede ulaşmaları. Bizim başarı oranımız için de kendi hastalarının çok hızlı bir şekilde tedavi olmaları için çok hızlı bir şekilde yorulmadan kendilerinin de çünkü bu iş gerçekten ekip işi. Biz onlara destek veriyoruz ama onlar da çok çaba sarf ediyor, hasta sahipleri de çok çaba sarf ediyor. Dolayısıyla da ne kadar kısa sürede bize ulaşırlarsa gecikmeden o kadar iyi olur. Bir de tabi hani uyutmak her zaman insanların en son düşünmesi gereken şey. Uyutmadan bir sürü tedavi yöntemi var artık. Fizik tedavi var, operasyon var ondan sonra operasyon sonrasında yürüteçler var ya da hiçbir şey yoksa sadece eğer çok uzaktalarsa bize hiç ulaşamıyorsa direkt yürüteçlere ulaşabilirler, internet sitelerinde hepsi satılıyor yine engelsiz hayvanların var. Her yerden ulaşabilecekleri çok alternatif var. Aslında insan çözümü aramaya çalışırsa bence çözüm buluyor. Onlara eğer isterlerse çok hızlı sürede can dostlarına yardımcı olabileceklerini söylemek istiyorum.


İçeriği Paylaşın