Kepçe Kulak Deformitesi Nedir?

Kepçe Kulak Deformitesi Nedir?

Kepçe Kulak Deformitesi Nedir?

Bizi Takip Et


Kulakta, doğuştan veya sonradan oluşmuş, birçok değişik şekil bozuklukları görülebilir. En sık rastlanılan ve estetik görünümü bozan şekil problemi kepçe kulaktır. Kepçe kulakta estetik olmayan görüntüyü veren şey, kulağın kafatası ile yaptığı abartılı açıdır ve bu abartılı açıya, kulak içi kıvrımlarının yokluğu da eşlik edebilir.

Kepçe kulak tedavisine ne zaman başlanmalıdır?

Kepçe kulak problemi özellikle çocuklarda sosyal sorun haline gelebilir. Okul döneminde diğer çocukların alaylarına maruz kalan çocuğun psikolojik gelişimi olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle kepçe kulak probleminin ameliyatla düzeltilmesi için en uygun dönem okula başlamadan önceki altı yaştır. Ancak daha sonra da herhangi bir yaşta düzeltilebilir. Erişkinlikte de kepçe kulak estetiğinin talep edilmesi sık rastlanılan bir durumdur.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl gerçekleşir?

Kepçe kulak ameliyatı, hastane ortamında çocuklarda genel anesteziyle, erişkinlerde ise lokal anesteziyle yapılır ve yaklaşık bir saat sürer. Operasyon kulağın arkasından yapılır ve kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrımları için, içeriden kalıcı dikişler atılır. Kulak kepçesi doğru açıya getirilir ve kesi yeri gizli dikişlerle kapatılır.

Ameliyat sonrası neler yapılmalıdır?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası hasta evine dönebilir. Kulak 2–3 gün boyunca bandajlı kalır. Ameliyat sonrası oluşan ödem iki hafta içinde çözülür. Kulağın son şeklini alması birkaç ay sürer, ancak bu süre içerisinde hastayı rahatsız edebilecek bir görüntü oluşturmaz.

Kepçe kulak ameliyatlarında sık sorulan sorular :

• Kepçe Kulak ameliyatı için hangi yaşlar önerilir?

Kepçe kulak ameliyatı herhangi bir yaşta yapılabilir. Ancak okul öncesi yapılması, çocuğun psikolojik gelişiminin arkadaşlarının alaylarıyla zarara uğrama ihtimaline karşı önerilir.

• Kepçe Kulak Ameliyatı kulağın duyma yetisine zarar verir mi?

Kepçe Kulak Ameliyatı kulağın duyma yetisine zarar vermez.

• Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Bu ameliyatın ince bir izi vardır ve zamanla incelir ve silikleşir. İz, kulak ile baş arasındaki kıvrımda olduğundan arkadan bakıldığında dahi fark edilmesi zordur.

• Ameliyatta ağrı hissedilir mi?

Genel anestezide ağrı söz konusu değildir. Lokal anestezide ise sadece ince iğnelerle yapılan anestezinin ağrısı hissedilir. Ameliyat sırasında ağrı hissedilmez.

• Dışarıdan bakıldığında kulağın ameliyatlı olduğu anlaşılır mı?

Ameliyat sonrası görünüm doğaldır, sadece kulağın başa yaptığı açı daraltılmıştır. İz, kulak ile baş arasındaki kıvrımda olduğundan arkadan bakıldığında dahi fark edilmesi zordur

• Ameliyatta atılan dikişler ne zaman alınır?

Ameliyatta kendinden eriyen dikişler kullanıldığından, dikiş alınması söz konusu değildir.

• Ameliyattan sonra ne zaman işe dönülebilinir?

Ameliyatın ertesi günü işe dönülebilir.

• Ameliyattan sonra ne zaman banyo önerilir?

Baş bölgesi ameliyattan beş gün sonra yıkanabilir.

Kaynak: MedicalPark web sitesi
(www.medicalpark.com.tr)


İçeriği Paylaşın