Kilo Verince Tansiyon Düşer mi?

Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kadriye Kılıçkesmez, obezite ve tansiyon ilişkisi hakkında bilgilendirdi.

Kilo Verince Tansiyon Düşer mi?

Bizi Takip Et


Obezite ve hipertansiyonun birlikte bulunması halinde kalbin yapısı ve fonksiyonunun üzerindeki etkisinin çok daha şiddetli olabileceğini belirten Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kadriye Kılıçkesmez, sağlıklı yaşam tarzını benimseyerek, düzenli egzersiz ve diyet yaparak verilecek kilonun hipertansiyonun kontrol altına alınmasında yardımcı olacağının altını çizdi.

OBEZİTE NEDİR?

Enerji alımı ve tüketimi arasındaki dengenin bozulması sonucu vücut yağ kitlesinin, yağsız vücut kitlesine oranının artmasına obezite denir.

KARDİYOVASKÜLER HASTALIKLAR İÇİN RİSK FAKTÖRÜ OLABİLİR

Obezite kalp üzerinde yaratmış olduğu yapısal değişiklikler nedeni ile tek başına kardiyovasküler hastalıklar için bağımsız bir risk faktörü olmasının yanında, hipertansiyon gibi diğer risk faktörlerine de yol açarak etkili olmaktadır. Obezite ve hipertansiyonun birlikte bulunması kalbin yapısı ve fonksiyonu üzerine olan etkinin çok daha şiddetli olmasına yol açar.

YAĞLARIN HANGİ BÖLGEDE DEPOLANDIĞI ÖNEMLİ

Obezitenin yanı sıra yağların hangi bölgede depolandığı da önemlidir. Yağ birikiminin özellikle karın bölgesinde olduğu santral (elma tipi) tip yağlanma hipertansiyon, diyabet, insülin direnci, kan şekeri yüksekliği, bozuk lipid profili gibi kardiyovasküler risk faktörlerini de arttırmaktadır. Santral obezitenin önemli bir göstergesi olan bel/kalça oranı erkeklerde 1.0, kadınlarda 0.8’in üzerine çıkmamalıdır.

OBEZİTE HORMON SİNYALLERİNDE DEĞİŞİKLİKLERE SEBEP OLABİLİR

Obezite hormon sinyallerinde, sempatik sinir sisteminin işlevlerinde, böbreklerin yapısı ve işlevlerinde değişikliklere sebep olur.

OBEZİTE VE HİPERTANSİYON ARASINDAKİ İLİŞKİ

Obezite ve hipertansiyon arasındaki ilişkiyi gösteren çalışmalarda Beden Kitle İndeksi (BKI) değeri 27 kg/metrekare’nin üzerinde olan aşırı kilolu bireylerin hipertansiyon risklerinin, aşırı kilolu olmayan bireylerden üç kat daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Özellikle bel/kalça oranı kan basıncı ile önemli korelasyon göstermektedir.

KAN BASINCI KONTROLÜ İÇİN KİLO VERMEK ÖNEMLİ

  • Kilo verme kan basıncı kontrolü için çok önemli bir yaşam tarzı değişikliğidir. 
  • Obez bireylerde ağırlıktaki %5-10 düzeyindeki azalma kan basıncında belirgin düşüş sağlamaktadır. 
  • Zayıflamanın kan basıncı üzerine etkisi bir tansiyon ilacının etkisine yakındır. 
  • Ağırlık kaybının kan basıncı üzerine olan düşürücü etkisi büyük oranda kan hacmini ve kalbin ön yükünü azaltmak gibi hemodinamik etkileri üzerinden gerçekleşmektedir.

KİLO KAYBI İÇİN:

  • Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, 
  • Düzenli egzersiz yapmak ve 
  • Dengeli bir diyet uygulamak da önemlidir. 

Bunların hepsi birlikte, hipertansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.


İçeriği Paylaşın