Klima Kalp Krizine Neden Olur Mu?

Klima Kalp Krizine Neden Olur Mu?

Klima Kalp Krizine Neden Olur Mu?

Bizi Takip Et


Kalp hastalıkları mevsim tanımasa da, kalp sağlığını korumak için yaz aylarında da dikkat edilmesi gerekir. Sıcak havalarda bilinen bir kalp hastalığı olan kişiler gibi kalp hastası olmayanlar da bazı önlemler almalılar.

Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Azmi Özler, sıcak havalarda kalp sağlığını korumanın yolları hakkında bilgi verdi.

SUSUZ KALAN VÜCUTTA KAN AKIŞI YAVAŞLAR

Vücut susuz kaldığında kanın damarlardan yavaş akması, bazı kalp- damar problemlerine yol açabilmektedir. Özellikle bilinen bir kalp damar hastalığı olan, bypass ya da kalp kapak değişimi ameliyatı geçirmiş, kalp damarlarına stent takılmış olan hastalar yaz aylarında su tüketimlerine çok dikkat etmelidir.

Yeterli su tüketimini sağlamalıdırlar, aksi takdirde kanın koyulaşması sonucu akımın yavaşlamasına bağlı olarak kalp damarlarında tıkanma riski oluşabilir. Kalp kapak ameliyatı geçirmiş kişilerde de kan da pıhtılaşma sonucunda istenmeyen inmeler gözlenebilir. Kan sulandırıcı ilaçları kullanan kişilerin de yaz sıcakları nedeniyle bol su tüketimlerine dikkat etmelidirler.

KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN NEM ORANI DÜŞÜK YERLERE GİDİN

Yaz aylarında kalp sağlığını korumak için nem oranı daha düşük olan tatil mekanları tercih edilmelidir. Sıcak havalarda 11:00 ve 16:00 arası dışarı çıkılması kesinlikle uygun değildir. Özellikle kalp-damar hastaları kendilerini bunaltmayacak kadar serin yerlerde oturmalıdır. Dışarı çıkılması gerekiyorsa geniş kenarlı bir şapka takılabilir. Önemli olan baş bölgesine direkt güneş ışığı alınmamasıdır.

SUYA BALIKLAMA ATLAMAK ŞOK ETKİSİ YARATIR

Denize girmek herkes gibi kalp-damar hastalarının da en doğal hakkıdır. Ancak denize girerken ilk dikkat edilmesi gereken kişinin herhangi bir kalp-damar problemi olmasa da, kalbin bulunduğu bölgenin direkt su ile temas etmemesidir. Denize balıklama atlamak, bu konuda yapılan en büyük hatadır. Çünkü bazı kesimlerde deniz ısısı oldukça düşüktür. Soğuk suyu doğrudan kalbe temas ettirmek, ani bir şok ile damarlarda büzülmesine sebep olabilmektedir. Bu da beklenmeyen bir kalp krizi riski ile karşı karşıya kalınmasına sebep olabilir. Denize sırt üstü girmek daha doğru olacaktır.

KLİMA KALP KRİZİNE YOL AÇAR MI?

Kalp krizi riskini tetiklememek için vücudun ani sıcak-soğuk değişiminden uzak tutulması gerekmektedir. Serinlemek için elbette klima kullanılabilir; ancak direkt olarak klima karşısına geçmek doğru değildir. Klima ısısını 22 derecede tutmak, iç ve dış ısı arasında büyük farklar yaratmamak, klimanın nem giderici özelliğinden faydalanmak gerekir.

Evde klima kullanılacaksa filtre temizliğine özen göstermelidir. Unutulmamalıdır ki; klimalardan yayılan bazı mikroplar kalp kasını da tutan enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Özellikle aşırı sıcaktan aşırı soğuğa ani geçişler kalp spazmı ve kalp krizi tehlikesi yaratabilir.

Örneğin 38-40 derece sıcaklık olan bir ortamdan birden klimanın çalıştığı 18 derecelik bir ortama ani geçişler kalp krizine davetiye çıkarabilmektedir. Serinlemek amacı ile vantilatörler de kullanılabilir. Dıştan gelen bir hava olmadığı için de mikrop tutucu özelliği yoktur.

YAZIN İDRAR SÖKTÜRÜCÜ ÖZELLİĞİ OLMAYAN İLAÇLAR İÇİLMELİ

Tansiyon ilaçlarının birçoğunun idrar söktürücü özellikleri vardır. Vücuttaki fazla tuzu, kalbi yoran suyu dışarı atarlar. Böylelikle vücutta bol miktarda sodyum, potasyum kaybı olmaktadır. Yazın ise bu durum daha önemli bir hal almaktadır. Zaten ilaç ile olan kayıp terleme ile daha fazla olacağından iki kat daha fazla olacaktır. Vücudun fazlaca su kaybı yaşaması, şuur kaybı ve ritim bozukluğu yaratabilmektedir. Bunun için tansiyon ilacı kullanan kişilerin doktorlarına danışarak idrar söktürücü olmayan ilaçları kullanmaları gerekmektedir.

SAĞLIKLI BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİN

Yaz aylarında tüm öğünlerde hafif ve besin değeri yüksek gıdalar alınması çok önemlidir.

Akşam yemeklerinin saat 19:00, en fazla 20:00’ye kadar yenilmesi önemlidir. Asitli içecekler yerine limonata, soda ve ayran tercih edilebilir. Su ve elektrolit kaybına karşı yeterli miktarda su tüketilmesi gerekmektedir. Aşırı sıcaklarda yüksek dereceli alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.

KALP AMELİYATI OLANLARA TATİL YASAK DEĞİL

Ameliyat olanların ilk 1 ay doktor kontrolünde olması şarttır. Bu sürecin sonunda doktora danışılarak tatil planı yapılabilir. Önemli olan tatilde yapılacak aktivitelerdir. Ameliyat esnasında açılan kemiklerin kaynaması 2 ayı bulacağından, yapılacak sporlar için mutlaka doktora danışılmalıdır.


İçeriği Paylaşın