KOAH Hastalarının 3'te 2'si Erken Tanı Alamıyor!

KOAH Hastaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mecit Süerdem, Dünya KOAH Günü kapsamında yaptığı açıklamada, KOAH’ın kalp damar hastalıkları ve inmelerden sonra üçüncü en sık ölüm nedeni olduğunu dile getirdi.

KOAH Hastalarının 3'te 2'si Erken Tanı Alamıyor!

Bizi Takip Et


KOAH Hastaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mecit Süerdem, Dünya KOAH Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. KOAH’ın 40 yaş üzeri nüfusta gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde çok daha sık görüldüğüne dikkat çeken Süerdem, “KOAH kalp damar hastalıkları ve inmelerden sonra üçüncü en sık ölüm nedeni” dedi.

KOAH Hastaları Derneği, 17 Kasım Dünya KOAH Günü kapsamında yaptığı açıklamada, KOAH sıklığının 40 yaş üstü popülasyonda gelişmiş ülkelerde ortalama olarak yüzde 7, gelişmekte ve gelişmemiş ülkelerde ise yüzde 10-15 oranlarında olduğunu belirtti.

KOAH HASTALARININ 3'TE 2'Sİ ERKEN TANI ALAMIYOR

Hastaların yaklaşık üçte ikisinin erken tanı almadığı için gerçek prevalans değerlerinin bilinmediğine dikkat çeken KOAH Hastaları Derneği, KOAH’ın kalp damar hastalıkları ve inmelerden sonra üçüncü en sık ölüm nedeni olduğuna ve tedavi giderleri ve iş kaybıyla ülkelerin sağlık harcamaları içinde büyük bir ekonomik yük oluşturduğuna dikkat çekti.

KOAH Hastaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mecit Süerdem tarafından yapılan açıklamada, şu bilgiler yer aldı: “Akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı ile kendisini gösteren KOAH, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı isminin kısaltılmasıdır. KOAH dünyada milyonlarca insanı tehdit eden küresel bir halk sağlığı sorunudur. KOAH prevalansı ülkelerin gelişmişlik düzeylerine göre farklılıklar gösterir. En sık tütün ve tütün ürünleri kullanımı olmak üzere, ısınmak ve yemek pişirmek amacıyla yakılan odun, çalı, kömür ve tezek gibi organik maddelerin dumanı ile iş yerlerinde zararlı gazların ve tozların solunması KOAH nedenleridir. Erken dönemde tanı alan hastaların risk faktörlerinden uzaklaşması ile hastalığın ilerlemesi önlenebilir. KOAH erken tanısı için basit bir test olan soluk testi, diğer adıyla spirometri yaptırılması yeterli olmaktadır.”

KOAH'TA DOĞRU TEDAVİ İLE KALİTELİ YAŞAM MÜMKÜN

KOAH Hastaları Derneği’nin KOAH farkındalığını artırmak ve hastalığın önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekmek için çalışmaları olduğunu aktaran Süerdem,“2002 yılından bu yana her yıl Kasım ayında dünya genelinde KOAH günü etkinlikleri düzenleniyor. Bu yıl 17 Kasım Dünya KOAH Günü olarak belirlendi. Derneğimiz topluma yönelik olarak hastalığın önlenebilir olduğuna dikkat çekmek amacıyla, Dünya KOAH Günü sloganı olarak ‘KOAH’a karşı çal bir ıslık’ mesajını kullanıyor. Bu slogan hastalar için ‘KOAH iseniz doğru tedavi ile kaliteli yaşayabilirsiniz” anlamı taşıyor.”


İçeriği Paylaşın