KOAH’lı 10 Hastadan Sadece Birisi Hastaneye veya Doktora Başvuruyor

KOAH’lı 10 Hastadan Sadece Birisi Hastaneye veya Doktora Başvuruyor

KOAH’lı 10 Hastadan Sadece Birisi Hastaneye veya Doktora Başvuruyor

Bizi Takip Et


Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği  (TÜSAD) KOAH Çalışma Grubu  her yıl Kasım ayı içinde toplumun KOAH farkındalığını artırmak ve bilinçlendirmek amacıyla değişik aktivasyonlar gerçekleştiriyor. TÜSAD KOAH Çalışma Grubu Başkanı, Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Can Öztürk ”10 KOAH’lı hastadan sadece birisi hastaneye veya doktora başvuruyor. Tüm dünyada bu oran yaklaşık 4 hastadan 1’i şeklinde. Ama bizim ülkemiz açısından baktığımız zaman gerçekten insanlar bu hastalıkla beraber yaşadıklarının farkına varmıyorlar” dedi.

BİLEREK NEFES ALIN!

KOAH önemli bir küresel halk sağlığı sorunu olmaya devam ediyor. KOAH Küresel Girişimi (Global Initiative of Obstructi ve LungDiseases – GOLD) önderliğinde 2002 yılından bu yana her yıl Kasım ayında Dünya genelinde KOAH günü etkinlikleri düzenlenmektedir. 2016 yılının sloganı ‘Bilerek Nefes Al’ olarak belirlendi. Bu slogan KOAH tanı, tedavi ve korunması ile ilgili konuları kapsıyor. Sigara bıraktırılması, erken tanının konulması, solunum fonksiyon testinin önemi, fiziksel aktiviteler, belirti kontrolü, uygun beslenme, uygun ilaç kullanımı ve başka hastalıklara da neden olması ve bunların yönetimi konularına dikkat çekiliyor.

Prof. Dr. Can Öztürk, KOAH’ ın tüm dünyada ve ülkemizde çok yaygın görülen bir hastalık olduğunu ve ağırlıklı olarak sigaraya bağlı olarak geliştiğini belirtti. Sigara içen kişilerin yaklaşık yarısında 40 yaş sonrası bu hastalığın ortaya çıktığı bilgisini veren Prof. Dr. Öztürk; “Özellikle sigara içen kişiler de 40 yaş sonrası yolda yürürken, merdiven çıkarken, biraz uzun mesafeli efor gerektiren işleri yaptıklarında meydana gelen tıkanma, erken yorulma ve nefes darlığı şikayetini insanlar yaşa ve içtiği sigaraya bağlı olarak yorumluyorlar. Aslında bakarsanız büyük olasılıkla altta yatan neden KOAH’ın ilk belirtileri oluyor. Ne kadar erken tanı konursa tedavide o kadar başarılı olup hastalığın ilerlemesi önlenebiliyor. İşte Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği olarak biz toplumda bu hastalığa yönelik farkındalığın ve bilinçlenmenin artması amacıyla, Kasım ayı boyunca Dünya KOAH Farkındalık aktiviteleri kapsamında değişik kuruluşların desteğini alarak toplumu bu konuda bilgilendirme faaliyetleri yapıyoruz” dedi.

FARKINDALIK ÇALIŞMALARI

Türkiye Basketbol Federasyonu desteği ile yaptıkları bir ortak çalışmadan bahseden Prof. Dr. Öztürk; ”Özellikle geçtiğimiz hafta sonu oynanan Basketbol Süper Ligi maçlarında basketbolcular sahaya bu konuda insanlara mesaj verebilecek şekilde donanımlı olarak çıktılar. Basketbol Süper Ligi maçlarında özellikle TV’de canlı yayınlanan maçlarda bu çalışma yapıldı. Diğer kuruluşlarla da birlikte bir çok faaliyetimiz olacak. Özellikle bu hafta ve bu ay içerisinde ve uzun dönemde insanlarımızın bu hastalığın farkında olarak nefeslerinin kıymetini daha iyi bilmelerini amaçlıyoruz ve gerçekten rahat bir nefes almanın çok değerli bir şey olduğunu herkesin hissetmesini hedefliyoruz. Ülkemizde KOAH yaygın bir sağlık sorunu. Toplumumuzdaki sigara içme oranının yüksek olmasına bağlı olarak gün geçtikçe KOAH tanısı konulan hasta sayısı artmakta. Artan hasta sayısına rağmen, nefes darlığının olduğunu fark etmeyen KOAH’lı hasta sayısı oldukça yüksek. Erken tanının önemi bu noktada devreye giriyor.” şeklinde konuştu.


İçeriği Paylaşın