Korneanın red riski var mıdır?

Korneanın red riski var mıdır?

Korneanın red riski var mıdır?

Bizi Takip Et


Her organ ve doku naklinde olduğu gibi kornea naklinde de red riski söz konusudur. Kornea dokusu damarsız olduğu için bu red oranı yüzde 15 – 20 civarındadır. Red olan bir kornea yerine yeniden nakil yapılabilir fakat böyle hastalarda red oranı % 50’lere varabilmektedir. Örneğin, keratakonus ve distrofi (beneklenme) hastalarında ameliyatın başarısı yüksekken, kimyasal yaralarda bu oran oldukça düşmektedir.

Kornea nakli yapılan gözde renk değişikliği olur mu?

Göze rengini veren doku (iris dokusu) korneanın arkasında bulunan dokudur. Eğer ameliyattan önce iris dokusu sağlam ise kornea naklinden hemen sonra göz eski rengini alacak, renk değişikliği olmayacaktır.

Kornea nakli olan hastalar nelere dikkat etmelidir?

Kornea nakli olan hastalar özellikle ilk zamanlarda gözlerini kuvvetli ovuşturmaktan kaçınmalı, vurma çarpma gibi travmalardan korunmalı ve hijyene çok fazla dikkat etmelidirler.Gözlerde ağrı, kızarıklık, görme bulanıklığı, ışığa karşı hassasiyet hissettiklerinde en yakın göz doktoruna müracaat etmeleri gerekir. Bu saydığımız belirtiler red reaksiyonunun belirtileri olabilir ve acil tedaviyi gerektirir.

Kornea nakli olan hasta ile doktoru arasında sıkı bir işbirliği olmalıdır. Sadece operasyonun iyi olması yeterli değildir; operasyon sonrası özellikle ilk 1- 2 sene takip ve tedavide ameliyatın başarısında etkilidir.
Kaynak: Dünya Göz Hastanesi web sit


İçeriği Paylaşın