Küçük Ekranlar Boyun Fıtığına Neden Oluyor

Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Şenay Şıldır, teknolojik aletlerin neden olduğu boyun fıtığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Küçük Ekranlar Boyun Fıtığına Neden Oluyor
boyun fıtığı

Bizi Takip Et


Teknolojik gelişmeler her geçen gün hayatımızı kolaylaştıracak yenilikler sunsa da teknolojik tüm bu gelişmeler sağlığımızı olumsuz etkileyebiliyor.Uzun saatler kullanılan telefon ve bilgisayarlar boyunda fıtığa neden olabiliyor. Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Şenay Şıldır, boyun fıtığı hakkında merak edilenleri anlattı. 

Boynunuzun yükü sandığınızdan daha da ağır diyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Şenay Şıldır, "Omurga, vücudumuzun hareket kabiliyetini ve dik durmasını sağlar, ortalarından omuriliğin geçtiği ve omur (vertebra) denilen 33 kemikten oluşur. Kuvvetli bağ dokusundan oluşan disk içinde omurlardaki baskıyı azaltacak kıkırdak dokusu vardır. Travmalar, zorlamalar, kazalar veya yaşlandıkça diskin merkezi su içeriğini kaybetmesi, diskin yastıklama görevini eskisi kadar iyi yapamaz duruma getirir. Bu durumda boyun fıtığı ortaya çıkar. Diskin merkezi dış tabakadaki bir yırtıktan çıkarak sinirlerin ve omuriliğin yer aldığı boşluğa taşar ve boyun fıtığı meydana gelir" dedi. 

BOYUN FITIĞINI TETİKLEYEN DURUMLAR

Genellikle boyun fıtığı 20-40 yaş arası kişilerde görülür.

Ağır yük kaldırma, 
İtme hareketinin çok sık yapılması, 
Ters bir hareket yapma, 
Uzun süre masa başı işte çalışma, 
Uzun saatler bilgisayar başında oturma, 
Cep telefonunu uzun süre kullanma 
Travma,
Trafik kazası geçirme,
Anne/babada boyun fıtığı olması durumunda bağ dokusunda yırtılmalar görülebilir. 
 

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Boyun fıtığının temel belirtisi boyun ağrılarıdır diyen Şıldır, "Fıtığa bağlı olarak yaşanan ağrılar genellikle sırta, kürek kemiğine, başın arka tarafına ve parmak uçlarına vurur. Aynı zamanda bu bölgelerde uyuşukluk ve güç kaybı da gözlemlenebilir" ifadelerini kullandı. 

BOYUN FITIĞININ BELİRTİLERİ

El becerilerinde azalma,
Duyu kaybı,
Elektriklenme,
Kol ve el kaslarında güç kaybı,
Sırt, omuz ve kollarda ağrı,
Reflekslerde zayıflama,
Kol ve parmaklarda karıncalanma,
Kolda incelme,
Kas spazmı,
Kulak çınlaması,
Baş dönmesi,
Yürüme güçlüğü,
Dengesizlik,
İleri seviyede idrar ve dışkı tutamama, yürümede zorluk görülebilir.

BOYUN FITIĞININ TEDAVİSİ

Boyun fıtığının teşhisi için  röntgen filmi, MR ve Bilgisayarlı Tomografi (CT) yöntemini kullanabilir. Röntgen filmleri omurga yıpranıp bozuldukça ortaya çıkan kemik çıkıntıları ve disk aralıklarındaki daralmayı gösterebilir ancak diskin fıtıklaşmasını ya da omurilikten çıkan sinirleri gösteremez. Bu noktada en sağlıklı bilgi MR ile alınır. Tüm bunlara ek olarak elektrotanısal test çalışmaları yapılarak bir bel fıtığı sonucu oluşabilecek sinir hasarının bulguları aranabilir.

Tedavideki ilk adım hastanın eğitilmesidir. Hastaya doğru duruş ve oturma pozisyonu öğretilir. Ağır yükler taşımaktan kaçınmak gereklidir. Hastalar tedavi süresince lokal ısı tedavisinden büyük yarar elde eder. İlaç tedavisi olarak ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kullanılır. Seanslar halinde fizik tedavi uygulanır. Eğer hastanın fıtığı tedaviye cevap vermiyorsa bu noktada cerrahi yöntemlere başvurulur.


İçeriği Paylaşın