Kurban Bayramı’nı Sağlıklı Geçirmenin 8 Yolu

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren, Kurban Bayramı’nı sağlıklı geçirmenin yollarını paylaştı.

Kurban Bayramı’nı Sağlıklı Geçirmenin 8 Yolu

Bizi Takip Et


Bayram dendiğinde akıllara birbirinden lezzetli yemeklerden oluşan zengin sofralar geliyor. Ancak Kurban Bayramı’nda artan kırmızı et tüketiminin çeşitli sağlık sorunlarına yol açabildiği unutulmamalı diyen Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren, “Bayramda diyet yapmak yerine beslenmede dengeyi öğrenmek çok daha önemli” açıklamasında bulundu. 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren, Kurban Bayramı’nı sağlıklı atlatmak için 8 önemli tavsiyede bulundu:

KURBAN ETİNİ DİNLENDİRDİKTEN SONRA TÜKETİN 

Kurban eti kesildikten hemen sonra serttir ve pişmeye uygun değildir. Kesim işlemi sonrası eti; 24 saat boyunca 3-5 derecelik uygun bir ortamda, bir buzdolabı poşeti içerisinde dinlendirmek gerekir. Böylelikle olgunlaşan et yumuşayarak pişmeye uygun hale gelir. Aksi durumda yeni kesilmiş et tüketimi şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık, ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir.

ET PİŞİRME YÖNTEMİNE DİKKAT EDİN 

Et kendi yağında pişirilmeli, ekstra yağ eklenmemeli. Özellikle ızgara, haşlama ve fırınlama yöntemlerinden biri tercih edilmeli. Eti mangalda pişirmenin en doğru yöntemi ise ateş ile et arasında en az 20 cm olması ve etin kömürleşecek kadar uzun sürelerde pişirilmemesidir. Aksi takdirde et ateşe çok yakın olursa akrilamid dediğimiz kanserojen bir madde ortaya çıkar. Doymuş yağ içeriği yüksek olan kırmızı eti tüketirken yüzeyde görünen yağlar dışında içinde de görünmez doymuş yağlar olduğu unutulmamalı. Doymuş yağ ve kolesterol içeriği yüksek olan kırmızı eti özellikle kalp-damar hastaları ve kolesterolü yüksek olan bireyler dikkatli tüketmeli. 

ETİN YANINDA SALATA VEYA SEBZE TÜKETİN 

Et ile salata ve/veya zeytinyağlı sebze yemeklerinin tüketimi hem öğün içeriğinin vitamin ve mineral olarak daha zenginleşmesini sağlıyor hem de lif yani posa içeriği sayesinde sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına destek olur.

ET TÜKETİRKEN ÜZERİNE LİMON SIKIN

Etin üzerine limon sıkılmalı, sonra da bekletmeden hemen tüketilmeli. Bu sayede limon içeriğindeki C vitamini sayesinde etteki demirin vücuttaki emilimini artırır. Çok nankör bir vitamin olan C vitamini hava ile temas esnasında bile vitamin kayıplarına uğradığı için hızlı tüketimi çok önemli. 

GÜNÜN SADECE 1 ÖĞÜNÜNDE KIRMIZI ET TÜKETİN 

Öğle veya akşam yemeğinde et tüketilecekse diğer ana öğünde mutlaka sebze yemeği tercih edilmeli. Böylelikle et tüketim miktarı uygun seviyelerde tutularak fazla kalori ve doymuş yağ alınmaz, kilo kontrolüne katkı sağlanır.

MEYVELİ-SÜTLÜ HAFİF TATLILAR TÜKETİN

Kırmızı et tüketilen, özellikle miktarı artırılan günlerde sonraki öğünlere yüklenmemek ve kalori dengesini sağlamak için daha hafif olan; magnolia, yoğurt bar, puding, supangle gibi meyveli-sütlü tatlılar tercih edilmeli. Eğer şerbetli tatlı tüketilecekse paylaşılmalı ve en fazla yarım porsiyon tüketilmeli. Tatlı tüketiminin olduğu aynı gün veya ertesi gün kahvaltıda karbonhidrat tüketimine dikkat edilmeli yani ekmek tüketilmemelidir. 

BOL SU İÇİN

Özellikle hayvansal proteinlerin alındığı günlerde su tüketimine dikkat edilmeli ve günlük 2-3 litre su alımına mutlaka özen gösterilmeli. 

HAREKETİ ARTIRIN

Özellikle ikramların bol olduğu bu dönemde alınan kalorilerin harcanması ve sindirim sisteminin iyi çalışması için günlük 30 dakika ile 1 saat arası yürüyüşler yapılmalı.


İçeriği Paylaşın