Liposuction Kimlere Uygulanabilir?

Liposuction Kimlere Uygulanabilir?

Liposuction Kimlere Uygulanabilir?

Bizi Takip Et


Vücud şekillendirme sistemlerinin başinda aklımıza her zaman ve öncelikli yağ alma işlemleri gelir. Peki yağ alma işlemleri veya diğer adı ile Liposuction nedir? Teknoloji bu estetik cerrahi tekniğinde bizlere neler sunmaktadir?  Dikkat edilmesi gerkenler var mıdır?

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Plastik Rekonstruktif Ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Dr. Reha Yavuzer, Liposuction ile ilgili soruları yanıtladı.

. Yağ dokusu nedir?
Deri altı yağ dokusu, vücutta yüzeyel ve derin tabakalar olmak üzere iki tabakada yer alir. Her iki tabakada da değişen miktarlarda yağ dokusu mevcut olabilir.

Erkek ve kadınlarda yağ dağılımı farklılık göstermektedir. Kadınlarda daha çok uyluk üst dış ve iç kısımlarında, kalça ve gövdede; erkeklerde ise genellikle gövdede ve karın bölgesinde yağ toplanır.

Ancak cinsiyet dışında, ırksal ve yaşa bağlı olarak da yağ birikim bölgeleri değişkenlik gösterebilir. Yaşlandıkça deri altındaki yağ oranı azalırken karın içi yağ depolanması artış gösterir. Kilo alış verişlerimizde yağ hücre sayısı degisiklik göstermez ama hücre boyutunda artma veya azalma meydana gelir.

Yine metabolic olarak kilo alırken, birey her bölgesine eşit yağlanmaz, kilo verirken de her bölgeden eşit yağ kaybetmez. Bu nedenle her kilo alış verişi ile bedendeki yağ dağılımında bir bozukluk ortaya çıkabilir.

. Liposuction nedir?
Liposuction lipos=yağ ve suction=emmek kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur ve vakumla yağ emmek anlamına gelmektedir. Negatif  basınç üreten bir pompa yardımı ile hortumların ucuna takılan ve kanul ismi verilen cihazlar ile vücudun çeşitli bölgelerinden yağ alinabilir. Liposuction islemi ozellikle son 25 yilda cok yaygınlaşmış ve tüm dünyada uygulama alani bulmustur.

Liposhaping, lipoplasty, liposculpture, suction assisted body contouring, suction lipectomy, liposhifting, liposliething gibi çeşitli isimler verilen tekniklerin tamaminin temelini yaglarin negatif basınç ile alınmasi yatar. Aslında, tüm yapılan işlemlerde amaç, vücut konturunu değiştirmektir. Hemen tüm bu işlemler temelde liposuction tekniğine dayanır .

. Kaç çeşit liposuction vardır?
Bir çok teknik kullanılarak yağ emme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Kuru teknik, ıslak (superwet) teknik, tümesan teknik, ultrason yardımlı liposuction (UAL), Power-Assisted Liposuction (PAL), gibi.
Günümüzde cok daha teknolojik ultrasonik liposuction, radyofrekans yardimli liposuction ve lazer liposuction yontemleri de bulunmaktadir.

. Liposuction nerelere uygulanır?
Temel olarak vücudun hemen her bölgesine uygulanabilen liposuction bayanlarda en sık karın, kalça ve uyluklar ve diz bölgelerine; erkeklerde ise en sık bel ve karın bölgeleri ile meme bölgelerine uygulanmaktadır.

Ayrıca kol, ayak bilekleri, boyun ve ense, yüz liposuction uygulanan alanlardır. Ayak bilekelri de son yillarda giderek artan oranda uygulanan bir yer olmustur.

. Liposuction kimler için uygundur?

Liposuction halk arasında bilinenin aksine esas amacı kilo vermek olan kişiler için ideal bir teknik değildir. Ancak buna rağmen diyet ve egzersiz yöntemlerine yardımcı olmak üzere zaman zaman kilo vermek isteyen hastalarda da uygulanabilmektedir.

Liposuction temel olarak ideal kiloda veya ideal kiloya yakın kişilerde egzersizle ve diğer yöntemlerle verilmesi pek mümkün olmayan bölgelerdeki estetik olmayan yağ kitlelerinin uzaklaştırılması için kullanılmaktadır.

Temel olarak her yaşta uygulanabilse de yağ dokusunun uzaklaştırılması sonucu altı boşalmış olan derinin eski tonunu yeterince elde edebilmesi için yeterince elastik olması gereklidir. Aksi takdirde cilt sarkmaları olabilir ve bu sarkan derinin ek yöntemlerle alınması gerekebilir.

. Kimler liposuction için uygun değildir?


· 
   Bağ dokusu hastalıkları
·    Kan pıhtılaşmasında sorunlar ve kanama bozuklukları
·    Lupus
·    Şeker hastalığınin varligi riski arttırabilir
·    Kalp-akciğer hastalığı, yüksektansiyon
·    Depresyon
·    Aşırı şişmanlık
·    Yara iyileşmesinde sorunlar
·    Sigara
·    Alkolizm ve ilaç bağımlılığı
·    Hamilelik
·    Asiri kilo oynamalari

Kişinin sağlıklı olması aranan ilk koşuldur. Dolayısıyla, kişinin tıbbi geçmişi ve sahip olduğu hastalıklar hassasiyetle sorgulanmalıdır. Sistemik bir hastalık durumunda ise, hastanın doktoru ve ameliyatta bulunacak olan anesteziyoloji uzmanıyla görüşülerek, işlemin yapılabilirliği ve alınacak önlemler kararlaştırılmalıdır.

Kan pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlar örneğin aspirin, işlemden en az iki hafta once kesilmelidir, aksi taktirde aşırı kan kaybı, kan toplanması ve aşırı morarma olabilir. Bunların bir kısmı geçici olsa da kan toplanması, yani hematom oluşumu, istenmeyen neticelere, düzensizliklere sebep olabilir.

Bir takım bitkisel ürünler de kanama eğilimi yapabilir. Böyle bir durumda hastanın hekimine danışması ve bu maddelerin kullanımını kesmesi gerekmektedir. Bazı önemli hastalıklar vardır ki bu durumlarda kullanılan pıhtı önleyici ilaçlar kesilemez. Böyle bir durumda liposuction yapılmaması gerekir.

. Liposuction yapilan alanda yeniden yağ oluşur mu?
Genellikle vücuttaki yağ hücre sayısının ergenlik çağından sonra hemen hemen sabit bir sayıda kaldığı düşünülmektedir ve yağ hücre sayısının fazla olduğu alanlarda biriken yağın diyet ve egzersize dirençli olduğu iddia edilmektedir. Erişkinde kilo artışı genellikle yeni hücrelerin oluşmasıyla değil, varolan hücrelerin büyümesiyle gerçekleşir.

Yağ hücresi liposuction ile emilerek uzaklaştığında sözkonusu hücre tamamen yok olmuştur. Ancak kalan hücrelerin de diyete dikkat edilmediği taktirde yağ depolayarak büyümeleri söz konusu olabilir hatta eskisinden daha fazla kitle oluşturmaları mümkündür. Bu nedenle liposuction ameliyatlarından sonra egzersiz ve dengeli beslenme çok önemlidir.

Liposuction tek basina kisinin vucut sekillendirilmesinde basarili olmaz, mutlaka bireyin beslenme ve harketlilik acisindan yasam stilinde gerekiyorsa uygun degisiklikleri yapmasi onerilir.

Bu dogrultuda diyetisyenlerden yardim alinarak yemek ve besin alışkanlıklarının düzenlenmesi, spor eğitmenlerinden faydalanarak kisinin sosyo kültürel ve iş yaşantısına uygun egzersiz programlarının tespit edilmesi başarı için gerekir. Aksi takdirde liposuction ile elde edilen sonuclari kısa sürede kaybetmek de mümkün olur.

. Altı boşalan cilt sarkar mı?
Elastikiyeti iyi bir cilt çok önemlidir. Ancak yaş tek başına etkili bir faktör değildir. 16-80 yaş arasındaki pekçok kişinin liposuctiondan fayda göreceği düşünülse de 18 yaşın altında metabolik dengenin tam olarak olgunlaşmadığı ve hastanın vücut ölçülerinin sabitlenmediği düşünülürse liposuction 18 yaşına kadar ertelenmelidir.

İleri yaşlarda ise liposuction faydalı olsa dahi tecrübelerimiz genellikle ek işlemlerle cilt dokusu fazlalığının alınması gerektiğini göstermektedir. Bu konuda lazer liposuction diğer liposuction yontemlerine göre daha fazla cilt gerginligi sagladığı için cilt elastikiyetinin kaybolmaya basladığı hastalarda özellikle tercih edilebilir.

Başınıza istenmeyen kötü sorunların gelmesini istemiyorsanız doktorunuzun bu işin uzmanı bir plastik cerrah olup olmadığını sorgulamalısınız. Unutmayın sadece hekim diplomasına sahip olmak veya sadece herhangi bir branşta uzman olmak estetik ve plastik cerrahi yapma yetisi sağlayamaz. Plastik Cerrahi genellikle 6 yıl  (en az 5 yıl) ciddi bir asistanlık eğitimi gerektirmektedir.


İçeriği Paylaşın