Manisa’daki Domuz Gribi Vakası

Manisa’daki Domuz Gribi Vakası

Manisa’daki Domuz Gribi Vakası

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanlığı, 27 Ekim 2009 tarih saat 23:00’te yazılı bir açıklama yaparak; Manisa İlinde Pandemik A (H1N1) gribi ön tanısı ile yoğun bakımda tedavisi sürdürülen bir hastanın hayatını kaybettiğini bildirmişti. Bu bilgi medyaya, “Domuz Gribi nedeniyle Türkiye’de ikinci ölüm vakası Manisa’dan geldi” şeklinde yansıdı.

Sağlık Bakanlığı, bugün konuyla ilgili olarak bir yazılı açıklama daha yaptı. Yeni açıklamada, “Manisa’da ölen vatandaşla ilgili alınan numunenin Ulusal Referans Laboratuarımızda incelemeleri sonuçlanmış olup negatif bulunmuştur” denildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Domuz Gribi sürecinde medyanın bazı hususlara dikkat etmesi gerektiği vurgulanarak şu noktalara dikkat çekildi:

 H1N1 Pandemi sürecinin aynı zamanda bir sosyal ve toplumsal sorumluluk süreci olduğuna özen gösterilmesini,
 Bakanlığımız tarafından resmi açıklama yapılmadığı sürece spekülatif bilgelere itibar edilmemesini,
 Pozitif veya negatif vaka haberleri yapılırken bu vakaların Referans Laboratuarlarımızca doğrulanmış sonuçlarının tarafımızca açıklanmış olmasına dikkat edilmesini,
 Aşı Uygulamaları ve Takvimi ile ilgili resmi olarak açıklamadığımız tarih ve bilgilere itibar edilmemesini önemle istirham ediyoruz.


İçeriği Paylaşın