Mantar Zehirlenmesinden Korunmak İçin…

Mantar Zehirlenmesinden Korunmak İçin…

Mantar Zehirlenmesinden Korunmak İçin…

Bizi Takip Et


Mantar zehirlenmesi, doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak, çiğ veya pişirilerek yenmesi sonucu gelişen ve organ yetmezlikleri, koma ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir gıda zehirlenmesi.
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Âfet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanı Dr. Muzaffer Akkoca mantar zehirlenmesiyle ilgili bir açıklama yaptı.
Mantar zehirlenmelerinin özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları gibi yağışların bol olduğu dolayısıyla daha fazla mantarın yetiştiği mevsimlerde daha sık görüldüğü belirtilen açıklamada, “İçinde bulunduğumuz bugünlerde de ülkemizde mantar zehirlenmelerinde artış izlenmektedir. Bu durum, yaygın kullanımı ve yarattığı sonuçlar göz önüne alındığında ülkemiz halk sağlığı açısından önemli bir sorun olarak değerlendirilmektedir” denildi.
“ZEHİRLİ VE YENİLEBİLEN MANTARLARI BİRBİRİNDEN AYIRT ETMEK ÇOK ZOR”
Açıklama şöyle devam ediyor:
“Birçok yenilebilir yabani mantar türü vardır. Fakat doğada yetişmiş mantarları toplayan kişi, bu konuda ne kadar uzman olsa da yine de zehirlenme ve ölümlerle karşılaşılabilir. Çünkü bazı mantarların çok küçük bir miktarı bile insanı öldürecek kadar zehirlidir ve zehirli mantarları zehirsizlerden ayırmak için genel bir kural yoktur.
Zehirli mantarların tadı yenilebilen mantarlarınkinden farklı değildir. Etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamamaktadır. Bu nedenlerle zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek çok zor olduğundan yabani mantarlar toplanıp yenilmemelidir.”
Mantarlar hakkındaki yanlış inançların da zehirlenme olaylarını artırıcı etki yaptığı vurgulanan açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“Zehirli mantarları salyangozlar ve diğer hayvanların yemediği, ağaçlarda yetişen mantarların zehirsiz olduğu, mantarı yoğurtla yemenin zehirlenmeyi önlediği, zehirli mantarların iç kısmının koparılınca mavileştiği ve kurutulmuş mantarların zehirlemediği gibi bilgiler yanlıştır. Bu bilgilere güvenerek mantar yemek kesinlikle doğru değildir.
Zehirli mantar yenmesi sonrasında bulantı, kusma, ishal gibi mide-barsak sistemi bulguları, sersemlik, göğüs ağrısı, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ateş, ağızda metal tadı, karın ağrısı veterleme gibi belirtiler gelişebilir, bunun sonucunda da karaciğer-böbrek yetmezliği ve koma hali hatta ölüm görülebilir. Ülkemizde görülen ciddi mantar zehirlenmelerinin yüzde 95‘i, karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olan mantar türlerinden kaynaklanmaktadır.”
Zehirlenme ile ilgili bilgi vermek, mantar zehirlenmelerinde kullanılan antidotu (panzehir) temin etmek için T.C. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde, 114 telefon hattıyla Ulusal Zehir Merkezi (UZEM) 7/24 danışmanlık hizmeti veriyor.
Dr. Muzaffer Akkoca, “Sonuçları düşünüldüğünde toplama mantar yemek, hayatınıza malolabilir. Zehirlenmenin önlenmesindeki tek çare; doğal alanlarda yetişen mantarların kesinlikle yenmemesi ve mantar tüketilmek istenen durumlarda bandrolü ve son kullanım tarihi uygun olan kültür mantarının tercih edilmesidir” dedi.

İçeriği Paylaşın