Maymun Çiçeği Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat!

Maymun çiçeği virüsü nedir ve maymun çiçeği virüsü hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir? Medline uzmanlarından Dr. Ferit Şeyhzade virüsle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Maymun Çiçeği Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat!

Bizi Takip Et


Dünya Sağlık Örgütü 30 ülkede en az 643 maymun çiçeği vakası doğruladı. Uzmanlar genel olarak korkulacak bir durum olmadığını belirtse de DSÖ, birçok ülkede maymun çiçeği virüsünün aniden ortaya çıkmasının, yıllardır sessizce yayıldığı anlamına gelebileceğini ve henüz tespit edilmemiş birçok vakanın olabileceğini söylüyor.

Peki maymun çiçeği virüsü nedir ve hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir? Medline uzmanlarından Dr. Ferit Şeyhzade virüsle ilgili soruları yanıtladı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI COVİD-19 GİBİ YENİ BİR HASTALIK MI?

"Hayır. Bu virüs ilk olarak 1958’de Afrika’da bir maymunda görüldü. 1970’te ise yine Afrika’da ilk kez bir insanda teşhis edildi. Bazı vakalar bildirilse de salgına dönüşmedi.

BU VİRÜS MAYMUNLARDAN İNSANLARA MI BULAŞIYOR?

İsmi maymun çiçeği virüsü olsa da bugün dünyada görülen vakalarda bu virüsün daha çok fare, sıçan, sincap gibi kemirgenlerden bulaştığı görülüyor. Maymun gibi bazı memeli hayvanlardan da bulaşma riski olan virüsün asıl bulaş hayvanları ise kemirgenler.

İNSANDAN İNSANA BULAŞMA RİSKİ DÜŞÜK MÜ?

Ne yazık ki değil. Covid-19 virüsü kadar hızlı bulaş ve yayılım göstermese de insandan insana virüs aktarımı mümkün. Özellikle enfekte bir kişinin havlu, nevresim, giysi gibi eşyalarını kullanmakla bulaşabiliyor.

VİRÜS PCR TESTİYLE TESPİT EDİLEBİLİYOR MU?

Maymun çiçeği virüsü, kanda çok kısa süre kaldığı için PCR ve kan testlerinde tespit edilemiyor. Kesin tanı için, ellerde ya da vücuttaki çiçek virüsünde olduğu gibi oluşan şişlik, kabarcıklardan örnek alınarak biyogüvenlik düzeyi 2 olan laboratuvarlara gönderilmesi gerekiyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ RİSKLİ Mİ?

Virüsün yarattığı semptom ve rahatsızlıklar genellikle kendi kendine geçse de, ciddiye alınması gereken bir hastalık. Özellikle çocuklar risk altında diyebiliriz. Çocukların bu enfeksiyondan ölüm oranları, yaşı daha büyük olanlara göre daha yüksek. Ayrıca başka bakteriyel enfeksiyonların maymun çiçeği virüsünü ne şekilde tetiklediği ve neye yol açacağı henüz bilinmiyor.

ÇİÇEK AŞISI OLMUŞ KİŞİLERDE VİRÜS SAPTANIYOR MU?

Dünya genelinde çiçek hastalığının azalması sebebiyle 1980 yılında Türkiye’de kaldırılmış olan çiçek virüsü aşısı olmuş kişiler de risk altında olabilir. Aşı üzerinden 40 yıl geçirmiş kişilerin hastalığa karşı ilk günkü kadar yüksek dirençli olmadıklarına inanılıyor. Ancak DSÖ’nün açıklamalarına bakıldığında uzun zaman önce de olsa çiçek aşısı olanların hastalığı daha hafif bir seyirle geçirme ihtimali bulunuyor."


İçeriği Paylaşın