Meme Büyütmede Endoestetik Cerrahi

Meme Büyütmede Endoestetik Cerrahi

Meme Büyütmede Endoestetik Cerrahi

Bizi Takip Et


Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Plastik Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, meme büyütme işlemleri için uygulanan endoestetik cerrahi yönteminin hem daha hızlı iyileşme sağladığını hem daha ağrısız olduğunu belirtiyor.

Meme büyütme operasyonu yapılırken, memede duyunun ve süt verme işlevinin korunmasının önemine dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Plastik Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, bu nedenle endoestetik cerrahinin bu alanda en geçerli yöntem olduğunu söylüyor. Prof. Dr. Karacalar, meme büyütmede uygulanan endoestetik cerrahiyle ilgili soruları yanıtladı.

. Endoestetik cerrahi ne demektir?
Meme büyütmede sadece iyi bir şekil ve yeterli büyüklük yetmiyor.  Aynı zamanda memede fonksiyonel estetik olarak bilinen duyunun korunması ve süt verme işlevinin korunması da gerekiyor.  Memenin endoskopik estetiği (endoestetik), meme fonksiyonlarının korunması yanı sıra düzgün ve simetrik formun sağlanmasında da oldukça etkili bir yöntemdir.

. Endoestetik cerrahi işlemi nasıl uygulanır?
Endoestetik cerrahi 3–4 mm çapında bir teleskoplarla deri altından yapılan kapalı bir işlemdir. İşlemde teleskopun ucundaki görüntü ekrana aktarılmaktadır. Görüntünün daha büyük olması anatomik yapıların korunabilmesine imkan tanıyor ve işlemin çok hassas ve özenli yapılabilmesini sağlıyor. Endoskopun kullanımı ile özellikle meme gibi yapılarda duyu sinirleri korunabilmektedir. Bir başka deyişle fonksiyonu olan bir sonuç elde edilebilmektedir.

Meme büyütmede duyunun korunması çok önemlidir. Meme hem seksüel, hem de süt salgısı olan fonksiyonel bir organdır. Bu görevleri yerine getirebilmesi için duyusunun yeterli olması gerekmektedir. Endoskopik yöntemle meme büyütme protezin yerleştirileceği cebin çok düzgün, simetrik ve temiz hazırlanmasını sağlamaktadır. Bu tip işlemlerde çok küçük bir giriş yerinden protez yerleştirilebilmektedir. Bu nedenle operasyon sonrası işe dönüş endoskopik işlemler sonrası daha hızlı ve kolaydır.

. Endoskopik yöntemle yapılan meme protezlerinin diğer avantajları nelerdir?
Meme protezleri kas altı ve meme altı dışında fasya olarak adlandırılan, göğüs kasını saran kalın zar altına da yerleştirilebilir. Bu tür yerleşimin hızlı ve ağrısız iyileşme gibi avantajları vardır. Göğüs kasına da hiçbir hasar verilmediği için, kişinin işe dönmesi hızlı ve kolay olur. Bu planın protez için hazırlığında endoskopun kullanımı yapılan işlemi hem kolaylaştırır hem de hasta açısından daha sağlıklıdır.

. Bu yöntem kimler için uygundur?
Fasya altı endoskopik estetik cerrahi yöntemleri ile yapılan bu uygulamalar doğum yapmış ya da yapmamış herkese uygulanabilir. Endoskopla giriş yeri olarak en çok meme altı ve koltuk altı tercih edilmekle birlikte göbek deliği ya da meme başı da tercih edilebilir. Bu tercihlerde kişinin talepleri yanında protezin cinsi, kişinin beden yapısı ve meme yapısı da etkili olur.


İçeriği Paylaşın