Meme Estetiğinde Kullanılan Silikonların Özellikleri

Meme Estetiğinde Kullanılan Silikonların Özellikleri

Meme Estetiğinde Kullanılan Silikonların Özellikleri

Bizi Takip Et


Yıllardan beri en çok tercih edilen estetik ameliyatların büyük çoğunluğunu meme büyütme operasyonları oluşturuyor. Silikon ile meme büyütme ve dikleştirme en fazla yapılan estetik cerrahi girişimlerden biri.  Estetik Cerrahı Op. Dr. Hasan Fındık bilgi verdi.

Yapılan çalışmalarda silikonun kansere neden olmadığı kanıtlanmıştır. Laboratuar da çok çeşitli testlerden geçirilmektedir. Delici, kesici bir aletle yaralanmadıktan sonra, hiçbir şekilde yırtılmaz, patlamaz.  Bir komplikasyon gelişmediği taktirde ömür boyu garantilidir. Estetik cerrahide teknoloji çok ilerledi. Estetik cerrahlar, bu konuda en iyi malzemeyi kullanıyorlar. Burada önemli olan kaliteli protezi kullanan cerrahın operasyon yapmasıdır.

PROTEZİN SERİ NUMARASINI MUTLAKA İSTEYİN…

Plastik cerrahlar, taktıkları protezlerin marka ve seri numaralarını hastalarına bildirip dosyalarına işlemeliler. Ameliyat sonrasında cerrahınız size konulan protezin markası, boyutu ve seri numarasının yazılı olduğu implant ID kartı vermek durumundadır. Bu aynı zamanda garanti belgesidir. Her protez bugün seri numaraları ile takip ediliyor. Her takılan protezin seri numarası ve hasta bilgileri kaydediliyor ve dünyanın neresinde olursanız olun bu numaralardan bilgilerinize ulaşılabilinir. Bu seri numaraları mutlaka doktorunuzdan özellikle istemenizi ve almanızı tavsiye ediyorum.

PROTEZ SEÇERKEN, DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

Protezin seçiminde her zaman kaliteli protezler kullanılmalı. Bu protezler, dünya çapında üç-dört firma tarafından üretiliyor. İsimsiz, onaysız, markasız, defolu protezlerin kullanılmaması gerekiyor. Kullanılması durumunda, komplikasyon oranı ciddi şekilde artar. Bundan birkaç yıl önce, protezlerin belli bir ömrü vardı; 5-10 yıl içinde değiştirilmesi gerekiyordu. Şu anda kullanılan protezler ise, bir komplikasyon gelişmediği taktirde hayat boyu kalabilecek protezler. Artık protezlerin FDA onayı bile bulunmaktadır.

Meme boyutu ve şekli  hastanın vücut yapısı ile uyumlu olmalıdır. Silikon ameliyatı meme başından, meme altından, koltuk altından veya göbek deliğinden yapılabilir. Her durumda da kayda değer bir iz kalmamaktadır.

İleride oluşabilecek kapsül kontraksiyonunu en aza indirmek için pürüzlü yüzeyli silikonlar tercih edilmelidir.  Damla şeklinde veya yuvarlak mı konulacağı,  yerleştirilecek bölgeye ve büyüklüğüne karar verirken;  hastanın vücut yapısına uygun olarak cerrahının ayrıntılı muayenesi  sonucunda karar verilebilir. Operasyon sonrası en fazla 3-4 gün süren ağrılar oluşmakta ancak bu ağrılar kas tutulması şeklinde olup en fazla 3-4 gün içinde basit ağrı kesicilerle geçmektedir.

Meme protezi operasyonları ortalama 45 dakika gibi bir sürede yapılabilmektedir. Talep eden hasta gruplarına slikon jelli protezler ya da içi serum dolu protezler yerleştirilebiliyoruz. Ama hangi protez konulursa konulsun kesinlikle kanser riski bulunmaz. Ayrıca kanser riskini azalttığını gösteren yayınlar bile mevcuttur. Bugün için en sık yapılan estetik operasyonların başında gelmektedir. Dünyada her gün 1000’in üzerinde meme protezi takılmaktadır.


İçeriği Paylaşın